Blondynka, niebieskie oczy

Tłumaczenie: Bogumił Nawrot
Wydawnictwo: HarperCollins Polska
Blonde Hair, Blue Eyes
Anna

Początek dorosłego życia. Energia i stanowczość. Nagle w jej życie wkracza ktoś, kto w jednej chwili dokona ostatecznego aktu zniszczenia... Julia ma dziewiętnaście lat. Blondynka, niebieskie oczy. Zdolna i bardzo ładna. Właśnie zaczęła studia, właśnie po raz pierwszy się zakochała. Lubi planować i marzyć. Chce być dziennikarką śledczą. Czwartego marca 1991 roku wyszła wieczorem ze...

Julia ma dziewiętnaście lat. Blondynka, niebieskie oczy. Zdolna i bardzo ładna. Właśnie zaczęła studia, właśnie po raz pierwszy się zakochała. Lubi planować i marzyć. Chce być dziennikarką śledczą. Czwartego marca 1991 roku wyszła wieczorem ze studenckiego klubu. Tego dnia widziano ją po raz ostatni…

źródło opisu: Publio

źródło okładki: Publio

Ewelina | 2019-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2019

Niepozorny początek, wciągająca opowieść.. urwana tak niespodziewanie, co daje ten cudowny niedosyt i rozbudza wyobraźnię i wzrasta lęk i niepokój. Idealna przed snem..

karimel | 2019-07-12
Przeczytana: 11 lipca 2019

Bardzo dobre opowiadanie, ważne, aktualne z zaskakującym zakończniem. Polecam.

haLina | 2019-04-18
Przeczytana: 13 kwietnia 2019

Przewrotne opowiadanie. Polecam lekturę.

Magdalena | 2019-01-16
Przeczytana: 16 stycznia 2019

Krótka opowieść o ostatnich chwilach Julii przed porwaniem - prequel książki "Moje śliczne" którą niebawem przeczytam, bo czytałam same dobre recenzje. Dobrze się czytało, na podkreślenie zasługuje zwrócenie uwagi na przestępczość wobec kobiet. Polecam

książek: 1916
korcia | 2018-10-03
Przeczytana: 26 sierpnia 2018

Czy ta opowieść przypadła mi do gustu? Tak, chociaż nie powaliła mnie na kolana. Myślę, że to świetny dodatek dla amatorów „Moich ślicznych”. Ja nie znam tamtej powieści, więc potraktowałam „Blondynkę, niebieskie oczy” jako normalne opowiadanie. Czytało mi się je dobrze, polubiłam Julię, więc i jej los nie był mi obojętny, jednak pozostał pewien niedosyt. Być może sięgnięcie po „Moje śliczne” rozwiąże ten problem. „Blondynka, niebieskie oczy” zachęciła mnie do lektury tamtej powieści, wprowadziła do historii, przy czym sama w sobie jest trudna do oceny. Myślę, że w tym wypadku lepiej najpierw sięgnąć po „Moje śliczne”, a nie po ten prebook, chyba lepszy jako uzupełnienie znanej historii.

mozer | 2018-04-09

Nie spodziewałam się, że to taka krótka historia, dopiero po przeczytaniu dowiedziałam się, że to prebook do innej książki. Czekam na ciąg dalszy, bo tutaj było za mało akcji, a więcej przemyśleń bohaterki.

"w Ameryce w 2013 roku co 6,6 minuty kobieta pada ofiara gwałtu"

Julia ma 19 lat. Zaczęła studia, marzy o karierze dziennikarki. Ma kochającą rodzinę. Właśnie się zakochała. Julia jest piękna. Julia to blondynka z niebieskimi oczyma. Marzenia Julii się nie spełnią. Bo 4 marca 1991 roku widziano ją po raz ostatni...

Ta krótka historia to niejako wstęp do "Moich ślicznych" -mocnego thrillera, który zrobił na mnie ogromne wrażenie. "Blondynka, niebieskie oczy" pokazuje ostatnie chwile, przemyślenia, plany i myśli Julii. Nie jest to zapierająca dech w piersiach opowieść, ale chyba właśnie taka ma być. Zwyczajne życie, codzienność oraz bliższe i dalsze plany zostają brutalnie zniszczone. Julia zostaje porwana, prawdopodobnie przetrzymywana i gwałcona. Zniknięcie Julii zniszczy nie tylko jej życie, ale i życie jej rodziny ("Moje śliczne").

Lekturę "Moich ślicznych" polecam, a tę można, ale nie trzeba przeczytać.

Jasna | 2018-01-25
Na półkach: Przeczytane, E-book, 2018
Przeczytana: 08 stycznia 2018

Wg Wikipedia: Prequel – utwór literacki lub filmowy opowiadający wydarzenia wcześniejsze niż opisane w pierwowzorze. Prequele powstają zazwyczaj później niż oryginalne dzieła i często wyjaśniają wątki i zdarzenia, o których opowiadała główna część.
No własnie... i teraz żałuję że przeczytałam, mogłam to zrobić w odwrotnej kolejności, najpierw "Moje śliczne" a potem "Blondynka, niebieskie oczy".

Karol-inka | 2017-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2017

Krótki prebook "Moje śliczne". Poznajemy tu losy Julii z dnia zaginięcia. Dowiadujemy się jaka była i o czym myślała kiedy została porwana. W sumie myślałam, że dowiem się o niej więcej... Może też byłam bardziej jej ciekawa bo najpierw przeczytałam "Moje śliczne" ale mimo to polecam. Najlepiej jednak w kolejności ;)

Blondynka, niebieskie oczy to prequel powieści książki Moje śliczne. Powieść skupia się na wydarzeniach poprzedzających porwanie Julii Carrol. Stanowi ciekawą odmianę dla fanów autorki. Slaughter ugryzła wątek kryminalny od całkiem odmiennej strony Grzechem byłoby nazwanie tej książki thrillerem. Nie twierdzę jednak, że jest to słaba pozycja.

Slaughter wyszła poza standardowe ramy powieści z pogranicza kryminału. Ukłon dla niej za to, że skupiła się na przestępstwie od strony ofiar. Przytoczone statystyki kryminalne dały mi do myślenia. Bagatelizowanie i ignorowanie pewnych zachowań przerażało. Smutek wzbudzał fakt, jak łatwo pewnym ludziom jest zniknąć niezauważonym.

Trudno mi jednoznacznie ocenić bohaterkę, nie pozwoliła mi na to objętość książki. Projekt postaci wykreowany przez Slaughter spełnił moje oczekiwania. Ciekawa była mieszanka cech typowych dla nastolatki i dojrzałości.

Wątek kryminalny według mnie nie został do końca dopracowany, czułam niedosyt....