Dlaczego współpracujemy

2015-10-01
2015-10-01
9788378861935
Łukasz Kwiatek

Dość interesująca pozycja która pod pozorem poszukiwania ludzkiej skłonności do współpracy stara się udowodnić niezwykłość człowieka w stosunku od że tak powiem świata zwierząt, porównując społeczne zdolności człowieka i naczelnych.
Problem polega na tym iż zdaje sie być przy tym mocno tendencyjna gdyż ewolucyjne źródła współpracy wydają sie być mocno realne pomimo iż autor stara sie nam wmówić ze tak nie jest. Współcześni prymatolodzy oraz skonstruowane przez nich eksperymenty i badania skutecznie obnażają słabość metod, badań, podejścia i twierdzeń na które Tomasello się powołuje.
W zasadzie to wystarczy obejrzeć kilka filmów z szympansami czy orangutanami na YT by zacząć wątpić w to co autor nam serwuję.
Książka w sumie nie jest niczym innym jak kolejnym przejawem antropocentryzmu czy neokracjonizmu (w sensie wiary w jakościowy przeskok miedzy ludźmi z zwierzętami).
Mozna przeczytać ale polecam dla równowagi coś z prymatolgii kognitywistycznej by podawać krytycznej weryfikacji tezy i wnioski autora.

Wartościowa książka, szczególnie dla zorientowanych naturalistycznie psychologów i filozofów. Interesujące wydaje się być łączenie teorii ewolucji biologicznej z teorią nt. ewolucji kultury i rozwoju ludzkiego uspołecznienia.

W książce autor skupia się na zjawisku pomagania, współpracy. Stara się wyjaśnić, w jaki sposób u ludzi pojawiła się potrzeba współpracy. W swojej książce autor przytacza liczne wyniki badań.

Autor skupia się przede wszystkim na dzieciach do drugiego roku życia. Przytacza wyniki badań, w których badacze podejmują próby wychwycenia momentu, w którym dzieci uczą się pomagać i współpracować. Wyniki tych badań zestawione są z wynikami prac badaczy zajmujących się analizą zachowań naczelnych.

W książce zawarte są także artykuły. Umieszczone są one w części zatytułowanej forum. Obejmują one opinie innych badaczy, którzy zajmują się analizą zjawiska pomagania i współpracy.

• Psychologia
  • Popularnonaukowe
  • Biologia
  • Dawne priorytety
  • Biologia, medycyna, psychologia, socjologia i okolice
  • Niedostępne

Dodaj cytat z książki Dlaczego współpracujemy