Vasa

Vasa
9789197692397
historia
Daniel

Tę niewielkich rozmiarów książeczkę kupiłam zwiedzając Muzeum Vasa w Sztokholmie. Jest to albumik opowiadający niezwykłą historię statku, który w XVII wieku wybudowano jako okręt wojenny na wojnę z Polską. Do naszego wybrzeża Vasa jednak nie dotarł, gdyż zatonął podczas swojego dziewiczego rejsu, nieco ponad kilometr od portu. Na dnie przeleżał 333 lata, aż wyciągnięto go ponownie na powierzchnię i zrekonstruowano. Jest w 98% oryginalny, dlatego też jest to jedyny na świecie tak dobrze zachowany statek z tamtych czasów.
Książeczki w języku polskim, kupione za granicą są zazwyczaj bardzo marnej jakości. Błędów językowych i literówek jest w nich najczęściej tyle, że czasem niełatwo jest wpaść na to, co autor miał na myśli, trudno jest zatem wynieść cokolwiek z lektury. Tu trzeba zatem docenić Szwedów, gdyż albumik napisany jest poprawną polszczyzną. Nie obyło się bez pewnych drobnych błędów, ale są to drobiazgi. Sama historia statku przestawiona jest w prosty, uporządkowany, a...