Gdańsk w tramwajach i autobusach. Opowieść o powojennej komunikacji miejskiej

Wydawnictwo: Kosycarz Foto Press
7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny

Nie ma chyba osoby, która kiedyś nie jechała tramwajem czy miejskim autobusem. „Gdańsk w tramwajach i autobusach” to pierwsza bogato ilustrowana historia powojennej komunikacji miejskiej w Gdańsku. Zaczyna się tuż po ustaniu walk II wojny światowej, kiedy gdańskie ulice blokowały wraki tramwajów, ale już wkrótce pomiędzy nimi zaczęły jeździć autobusy. Po raz pierwszy sprawny tramwaj linii...

Nie ma chyba osoby, która kiedyś nie jechała tramwajem czy miejskim autobusem.
autobusy. Po raz pierwszy sprawny tramwaj linii nr 1 wyruszył z pasażerami przy dźwiękach
orkiestry 28 czerwca 1945 roku. Historia opisana w książce nie kończy się na czasach
współczesnych, ale wybiega w przyszłość, dzięki czemu czytelnik będzie mógł sobie wyobrazić jak
za kilka lat będzie podróżował ulicami miasta. Opowieść oparta jest w dużej mierzy na
wspomnieniach ludzi, którzy pracowali w zakładach komunikacyjnych, i tym samym tworzyli
historię komunikacji miejskiej w Gdańsku. Czytelnik dowie się z książki o zajezdniach,
przystankach, tramwajach pamiętających czasy Wolnego Miasta, po współczesne pesy.
Autobusach, jeszcze tych jeżdżące na gaz drzewny, piętrusach, berlietach czy kultowych jelczach
„ogórkach”. Zobaczy kolekcje zmieniających się biletów i tras tramwajowych z ich mapkami.
Pozna pasjonatów komunikacji, motorniczych i konduktorów na czele ze słynnym wesołym
konduktorem Antonim Turzyńskim i jego powiedzonkami, opisującymi przystanki. Jest też słownik
pojęć komunikacji miejskiej, dzięki któremu dla wielu czytelników będzie ona mniej tajemnicza.
Na końcu książki gratka nie tylko dla pasjonatów komunikacji - ilustrowany katalog taboru
używanego przez 70 lat w komunikacji miejskiej w Gdańsku, który zawiera zdjęcia, dane
techniczne i krótką historię każdego pojazdu czy urządzenia.

źródło opisu: http://kfp.pl/page,content,cid,50,index.php

źródło okładki: http://kfp.pl/img/album_50.jpg

Marcin Kowalczyk | 2015-10-11
Przeczytana: 11 października 2015

Książka jest pięknie wydana. Twarda oprawa i kredowy papier robią wrażenie. W środku znajdziemy też dość dużą ilość zdjęć historycznych i współczesnych. Jakość tych niektórych zdjęć budzi wątpliwość i można by znaleźć lepsze ujęcie (chodzi o fotografie współczesne). Co do treści to jest to rzeczywiście opowieść, tych którzy tą komunikację tworzyli. Czasami żwawa, czasami płynie wolniej jak leniwa rzeka.
Ja przemknąłem przez publikację dość szybko i bez większych przystanków.
Wielka szkoda, że autor nie pokusił się o większą liczbę schematów - linii, torów w zajezdni itp. Jest to duży brak, szczególnie, że książka jest reklamowana jako kompendium wiedzy o Gdańskiej komunikacji.
Ciekawostką są kalendaria na koniec niektórych rozdziałów i fotografie gazet z tamtego okresu, gdzie swobodnie można przeczytać artykuły :-).
Na koniec mamy malutki atlas sprzętu, używanego przez Gdańską Komunikację. Niestety opisy i dane techniczne są bardzo lakoniczne, trochę takie jakby od niechcenia....