rozwiń zwiń

Don Kichot z Manczy

Okładka książki Don  Kichot  z  Manczy
Miguel de Cervantes y Saavedra Wydawnictwo: Agora klasyka
1823 str. 30 godz. 23 min.
Kategoria:
klasyka
Wydawnictwo:
Agora
Data wydania:
2012-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2012-01-01
Liczba stron:
1823
Czas czytania
30 godz. 23 min.
Język:
polski
ISBN:
9788326803895
Tłumacz:
Walenty Zakrzewski
Średnia ocen

                6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
24 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
2446
2372

Na półkach:

O klasyce najtrudniej coś ciekawego napisać. Zacznę od podrozdziału "interpretacje" w Wikipedii:

"W okresie Oświecenia Don Kichota postrzegano przede wszystkim jako ofiarę literatury, podkreślano jego egzaltację i fanatyzm. Widziano głównie symbol walki wybujałej fantazji z racjonalnym rozumem. Interpretacja postaci zmieniła się wraz z nastaniem Romantyzmu – dostrzegano wtedy przede wszystkim szlachetną stronę jego natury, uznając go za obrońcę ideału, sięgającego do absolutu na przekór rzeczywistości. Akcentowano jego heroizm i nieustępliwość w walce ze złem. Zarówno Iwan Turgieniew, jak i Heinrich Heine rozpatrywali tę postać w kategorii tragizmu. Dla Hegla natomiast Don Kichot uosabiał rozdźwięk pomiędzy szlachetnością intencji a niestosownością ich realizacji oraz pomiędzy subiektywnym poczuciem znaczenia a społeczną bezużytecznością, wynikającą z oderwania od swoich czasów i anachronizmu. Byron w Don Juanie stwierdził natomiast, że jeśli wyśmiewa się Don Kichota, ideał rycerstwa, to można także wyszydzić Sokratesa, ideał mądrości, a Juliusz Słowacki w Beniowskim powiązał tę postać z Ikarem. Wielokrotnie wyrażano oburzenie na autora, że w sposób krzywdzący potraktował tak szlachetną postać.. .. Wiązano również.. ..z narodowymi cechami Hiszpanów – fantazją, śmiałością i aktywnością.".

Co z tego arcydzieła przeszło do naszego powszedniego życia? Donkiszoteria oraz walka z wiatrakami. Nic nowego nie wymyślę, więc Wikipedia:
"Donkiszoteria - postawa życiowa charakteryzująca się marzycielstwem, brakiem rozsądku w ocenianiu ludzi i sytuacji, pragnieniem walki o nierealne cele, nierozsądnym entuzjazmem w podejmowaniu nieosiągalnych zadań oraz walce z urojonymi przeciwnikami (walka z wiatrakami). Osoba postępująca zgodnie z zasadami tejże postawy nazywa się donkiszotem. Działania takiej osoby są z góry skazane na porażkę, wzbudzając jednocześnie uśmiech i politowanie".
"Walka z wiatrakami - związek frazeologiczny oznaczający walkę z czymś nierealnym, urojonym, bądż też walkę beznadziejna, niemającą szans na powodzenie..."

Przebieg zdarzenia znamy, więc nie będę ciągnął cytatu, natomiast chciałbym podzielić się z Państwem odczuciem, że powyższe definicje absolutnie mnie nie satysfakcjonują. Za mało w nich o szlachetnych przyczynach, pobudkach i postawach, za mało o bohaterstwie. Przecież historia polskich powstań to donkiszoteria, w szlachetnym tego słowa znaczeniu. A alternatywą "walki z wiatrakami" jest poddańcza bierność, sprzeczna z naszymi cechami narodowymi.
Czytając ponownie mamy więcej czasu na przyjrzenie się oportunistycznej trzeżwosci Sancho Pansa oraz idealizowaniu obiektu miłości, Dulcynei.
Mam tylko jedną radę dla odważnych, którzy sięgną po to dzieło: proszę zapomnieć, że to klasyka, która sama z siebie bywa napuszona, a potraktować je lekko, jak zabawną krotochwilę, a wtedy radość z lektury przeogromna!!
PS Książka dostępna jest na Publio, za darmo.

O klasyce najtrudniej coś ciekawego napisać. Zacznę od podrozdziału "interpretacje" w Wikipedii:

"W okresie Oświecenia Don Kichota postrzegano przede wszystkim jako ofiarę literatury, podkreślano jego egzaltację i fanatyzm. Widziano głównie symbol walki wybujałej fantazji z racjonalnym rozumem. Interpretacja postaci zmieniła się wraz z nastaniem Romantyzmu –...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    3 090
  • Chcę przeczytać
    2 045
  • Posiadam
    669
  • Teraz czytam
    98
  • Ulubione
    78
  • Lektury
    74
  • Klasyka
    54
  • Literatura hiszpańska
    39
  • Chcę w prezencie
    30
  • 2013
    20

Cytaty

Więcej
Miguel de Cervantes y Saavedra Don Kichot z Manczy Zobacz więcej
Miguel de Cervantes y Saavedra Don Kichote Zobacz więcej
Miguel de Cervantes y Saavedra Przemyślny szlachcic Don Kichote z Manczy. T.1 Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także