Krój, gotuj, wow. 50 kulinarnych przygód krok po kroku

Okładka książki Krój, gotuj, wow. 50 kulinarnych przygód krok po kroku praca zbiorowa
Okładka książki Krój, gotuj, wow. 50 kulinarnych przygód krok po kroku
praca zbiorowa Wydawnictwo: Insignis kulinaria, przepisy kulinarne
kulinaria, przepisy kulinarne
Insignis
2015-09-23
2015-09-23
jedzenie gotowanie

Dzisiaj na każdym kroku można spotkać jakieś książki kucharskie - przynajmniej w moim przypadku - ale pierwszy raz spotkałam się z ową książką w formie komiksu. Na początku byłam trochę sceptycznie nastawiona do takiej wersji, ale również byłam zaintrygowana. Czy przekonałam się do komiksowej książki kucharskiej? Dowiecie się poniżej.

Na samym początku książki znajduje się wprowadzenie, w którym zawarte są wszelkie informacje na temat kuchni włoskiej, wskazówki dotyczące zakupów i przebiegu stworzenia czegoś z danego przepisu. Dalej znajdują się same komiksowe przepisy posegregowane w odpowiednie działy: przystawki, makarony, dania główne oraz wypieki i desery. Wszystkie dania i specjały, które możemy przygotować, są oczywiście typowo włoskie, więc książka ta jest idealna dla miłośników tejże kuchni. Nie mogłabym zapomnieć także o ostatniej części tej pozycji - na końcu znajdują się uwagi do przepisów, techniki kuchenne, propozycje menu oraz słowniczek pojęć i wyrazów, których możemy nie znać - jak dla mnie jest to bardzo przydatne.

Ogromnym plusem przedstawienia przepisów pod postacią komiksów jest to, że przy każdym kroku, jaki mamy wykonać, zobrazowane mamy to dokładnie. W większości książkach wygląda to tak, iż dostajemy zdjęcie gotowej potrawy i suchy opis przygotowania. Oczywiście nie jest to złe, bo przecież wiele osób sobie z tym radzi, jednak komiks jest swego rodzaju ułatwieniem.

Książka Krój, gotuj, wow została wydana na stosunkowo dużym formacie, dzięki czemu przepisy są przejrzyste. Okładka jest stabilna - ani za cienka, ani za gruba. Kartki za to są idealnie przystosowane do tego, by korzystać z komiksu podczas przygotowywania posiłków - są grube, a do tego trudno przeciąć sobie na nich palca ;p

Osobiście polecam tę pozycję osobom, które nie czują się jeszcze pewnie w kuchni - z łatwością możecie śledzić kolejne kroki dzięki zamieszczonym rysunkom, ale też tym, którzy chcą trochę zaszaleć i spróbować czegoś nowego - przykładowo cantucci. Sama przymierzam się do wypróbowania jednego przepisu - zobaczymy co z tego wyjdzie :D

Za egzemplarz recenzencki dziękuję AIM Media!

Na samym początku książki znajduje...

Przedstawione krok po kroku i zilustrowane w komiksowym stylu przepisy porywają w wir radosnej kulinarnej przygody kucharzy młodych i starych, świeżo upieczonych i doświadczonych! Z żartobliwego wstępu dowiesz się, jak robić zakupy, jakie stosować techniki oraz jakich akcesoriów i składników używać, aby gotować w prawdziwie włoskim stylu. Proste przystawki takie jak słodko-kwaśna caponata, klasyczne dania główne, na przykład kurczak cacciatore, i apetyczne desery jak malinowe semifreddo z powodzeniem uda się przygotować każdemu. Wspaniale jest jeść te dania w gronie rodziny i przyjaciół.

Krój, gotuj, wow nie jest zwyczajną książką kucharską. Spośród tłumu wyróżnia ją to, że wszystkie przepisy są ukazane w formie komiksu. Znacznie ułatwia to robienie niektórych potraw, bo niekiedy po prostu nie wie się, jak daną rzecz zrobić. Jeśli jesteśmy już przy jedzeniu, to warto wspomnieć, że są tu głównie dania włoskie, więc jest to idealna pozycja dla osób pasjonujących się Włochami, albo dla tych, którzy chcą spróbować czegoś nowego. Dział, który najbardziej mi się spodobał, to (oczywiście) wypieki i desery, które wyglądają przepysznie. Gdy będzie można kupić świeże truskawki, z pewnością zrobię truskawkową granitę, dzięki której odrobinę się ochłodzimy. Na spotkanie rodzinne z chęcią przygotuję tiramisu albo tartę z jeżynami.

Najlepsze w tym wszystkim jest to, że wszystko jest dokładnie wyjaśnione, a to dzięki rysunkom, które są zrobione z pomysłem, stylizowane na „szybki szkic”, ale ukazujące to co najważniejsze. Oprócz wyżej wymienionych wypieków i deserów, znajdziemy tu również przystawki, makarony, dania główne i dodatkowo przydatne informacje, czy techniki kuchenne. Dania są zróżnicowane, niektóre prostsze, inne trudniejsze – każdy znajdzie coś co z chęcią zje i będzie umiał to przygotować. Wydaje mi się, że dla osób które dopiero zaczynają swoją przygodę w kuchni, ta książka kucharska w szczególności przypadnie do gustu.

Całość jest wydana bardzo estetycznie i przyjemnie dla oka. Jednak brakuje mi tu wstążeczki, którą łatwo będziemy mogli zaznaczyć jakiś wybrany przepis. Małym minusem jest to, że książka zamyka się, zamiast być otwarta na danej stronie. Ale jedyne co można na to zaradzić, to inaczej wydać Krój, gotuj, wow. Jestem zadowolona z sięgnięcia po ten poradnik kulinarny. Z pewnością się wam spodoba!

7/10

Duży format. Charakterystyczna komiksowa okładka. Żywe kolory. Książka 'Krój, gotuj, wow: 50 kulinarnych przygód krok po kroku' już na pierwszy rzut oka przyciąga uwagę. Jaką tajemniczą zawartość skrywa? Jest to książka kucharska, ale zupełnie różniąca się od innych - sposób przyrządzenia każdej z potraw przedstawiony jest w formie komiksu! Co więcej, przepisy zostały opracowane na podstawie 'Srebrnej łyżki' ('Il cucchiaio d'argento'),która uznana została za najlepszą książkę kucharską we Włoszech. Już na samą myśl ślinka cieknie!

Książka 'Krój, gotuj, wow' zawiera 50 przepisów, które podzielono na cztery kategorie: przystawki, makarony, dania główne oraz wypieki i desery. Zarówno lista potrzebnych składników, jak i sposób przyrządzenia potrawy przedstawione są w formie komiksu. Od razu przyznam się, że nie znam się na tej formie, jednak w moim odczuciu kreska jest odpowiednia dla tego typu publikacji - rysunki są proste i czytelne.

Oprócz komiksowej części pełnej przepisów w książce znajduje się wprowadzenie, w którym krótko przybliżona została kultura jedzenia we Włoszech. Opisane zostało między innymi jak jedzą Włosi, jaki wpływ na rodzaj spożywanych potraw ma miejsce zamieszkania w zależności od regionu, czy wskazówki dotyczące zakupów. Na końcu książki zamieszczony został rozdział 'Extra info', w którym znaleźć można ogólne uwagi do przepisów, krótkie opisy technik kuchennych, słowniczek oraz kilka przykładowych menu.

Bardzo spodobał mi się indeks, w którym można wyszukiwać nie tylko po potrawach, ale także poszczególnych składnikach czy według sposobów obróbki żywności. Została jakaś samotna główka czosnku, na sposób użycia której brakuje już pomysłu? Proszę bardzo, siedem przepisów do wyboru. A może dzisiaj przygotować coś nadziewanego? Trzy przepisy.

Publikacja jest nie tylko kolorowa, ale też bardzo ładnie wydana. Każdy rozdział jest wyróżniony kolorystycznie i graficznie. Od samego przeglądania człowiek robi się głodny, chociaż w 'Krój, gotuj, wow' znajdują się tylko rysunki, a nie apetyczne zdjęcia dań. Jedyną wadą wydania jest to, że książka jest trochę nieporęczna.

Przyznaję się - nie potrafię gotować. Nie jest aż tak źle, że umarłabym z głodu, jednak skłamałabym mówiąc, że potrafię od ręki przygotować obiad dla kilku osób. Różne przepisy z książki zostały wypróbowane przeze mnie i (o wiele bardziej utalentowaną ode mnie na tym polu) mamę i muszę przyznać, że... wychodzą. I są smaczne. A to jest przecież najważniejsze!

Moim zdaniem pomysł na książkę 'Krój, gotuj, wow' jest doskonały! Połączenie przedstawionych na rysunkach krok po kroku czynności z krótkimi jednoznacznymi poleceniami daje znakomity efekt. Co więcej, jej przejrzystość pozwala na szybkie odnalezienie momentu, w którym się zatrzymało. Publikacja jest przystępna, dzięki czemu nadaje się tak samo dla osoby stawiającej pierwsze kroki w gotowaniu, jak i kogoś, kto już ma doświadczenie, ale pragnie urozmaić swoje menu. Przepisy są bardzo różnorodne, więc na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Serdecznie polecam!

Więcej moich opinii znajdziesz na: http://oczarowanaksiazkami.blogspot.com/

Krój, gotuj, wow’ jest komiksową wersją włoskiej kulinarnej biblii ‚Il cucchiaio d’argento/Srebrna Łyżka’. Z tej właśnie książki pochodzi 50 przepisów, które wydawnictwo przepięknie i zrozumiale narysowało…. Znajdują się w niej rozdziały: wprowadzenie, przystawki, makarony, dania główne, wypieki i desery oraz extra info. Każdy przepis jest dokładnie narysowany i opisany- naprawdę bardzo zrozumiale. Nie jestem super gospodynią i dani włoskie mi nie wychodzą ale z tą książką sobie doskonale radze. Na końcu publikacji znajduje się bardzo przydatny słowniczek. Szczególnie przydaje się gdy nie wiemy co znaczy jakieś słowo.

Recenzję można przeczytać pod adresem:

Dzisiejszy świat stawia nam wiele możliwości poznania kultury odległych krajów, a w szczególności ich kuchni. Dzięki temu powstały opasłe tomy z przepisami, zwane także książkami kucharskimi. Pośród tych pozycji można od niedawna znaleźć szczególne książki. Sprawią one, że osoby mające dwie lewe ręce i zadatek do konstruowania bomb biologicznych zapragną wykorzystać jeden z zawartych przepisów, by na końcu stworzyć istny raj dla podniebienia.

Co sprawia, że "Krój, gotuj, wow" jest wyjątkowa? Otóż całą esencją książki są rysunki, które są wykonane bardzo starannie. Nie znajdziecie tu nudnych przepisów składających się z tekstu i zdjęcia potraw, tylko ilustracje opisujące co należy wykonać. Ułożone są one jak w komiksach, co wygląda jakby gotowanie było ciekawą rozrywką, jednocześnie przyciąga wzrok potencjalnego kupca, gdyż nie da się przejść obok niej obojętnie. Dodatkowo włoskie przepisy zostały ułożone działami, co ułatwia nam korzystanie z książki.

Książka jest wydana w większym formacie, dzięki czemu na pewno lepiej się ją przegląda, zwłaszcza (kiedy się pojawia) jest większa, przez co nie trzeba wytężać przy niej wzroku, a jest to bardzo pomocne.
przy przygotowywaniu dań. Kolejnym sporym ułatwieniem na pewno są grubsze kartki, oprócz tego nie są wykonane z papieru kredowego i nie zniszczą się szybko. Ułatwia to też między innymi przewracanie stron, w poszukiwaniu upragnionego przepisu. Czcionka

Jednak mój zachwyt jest spowodowany tym, że nie umiem gotować, kolokwialnie mam do tego dwie lewe ręce. Zasięgnęłam po opinię rodzicielki, aby usłyszeć, zdanie od doświadczonego kucharza. Według niej są w niej niecodzienne przepisy, ale jest to książka zrobiona specjalnie dla początkujących.
Zatem jeśli chcesz ugotować coś ciekawego oraz zaskoczyć wszystkich zacznij od "Krój, gotuj, wow". Jednak jeżeli jesteś zaprawiony/a w tej tajemnej sztuce również do niej zajrzyj, a nuż, widelec znajdziesz coś ciekawego.

Tytuł: "Krój, gotuj, wow".
Tłumaczenie: Maria Brzozowska
Liczba stron: 104
Wydawnictwo: Insignis
Data premiery: 23.09.2015

Na gotowanie nie mam sporo czasu, ale jak to się mówi - schabowego zrobię i jajecznicy nie przypalę ;)
Muszę przyznać, że gdy sama zaczęłam eksperymentować z przyrządzaniem jedzenia - to aż się wzdrygam na to, bym mogła zastąpić je jakimiś chemicznymi zupkami chińskimi, brrr...

Kiedy dostałam propozycję, by poddać recenzji książkę kucharską w formie - uwaga: komiksu, pomyślałam sobie: "czemu nie?".
U mnie w domu wklejanie ciekawych pomysłów do jakiś przepiśników, zbieranie książeczek kucharskich czy pieczenie ciast - było i jest czymś normalnym i lubianym. A nic tak chyba nie zachwyca podniebienia, jak dobrze i smacznie przyrządzone danie.☺

Powyższa książka kucharska składa się ze wstępu, z którego dowiemy się jakie akcesoria oraz techniki stosować w kuchni oraz jak dobrać odpowiednie składniki. Później mamy aż 50 oryginalnych przepisów, zarówno klasycznych, pochodzących z istnej biblii kuchni włoskiej Srebrna łyżka (Il cucchiaio d'argento).

Książka podzielona jest na rozdziały np. przystawki, desery - co jest dużym plusem. Jednak najważniejsze i najfajniejsze w tym wszystkim jest to, że forma komiksu ułatwia nam przyrządzenie takiej potrawy jak np. pyszna lasagne czy pizza ♥

Zapomniałabym! Jak sam opis mówi: "Proste przystawki takie jak słodko-kwaśna caponata, klasyczne dania główne, na przykład kurczak cacciatore, i apetyczne desery jak malinowe semifreddo z powodzeniem uda się przygotować każdemu" - mamy w tej książce do czynienia z potrawami kuchni włoskiej. Nie wiem jak Wy, ale ja uwielbiam się takimi zajadać, a kiedy zobaczyłam przepis na pizzę - to zaraz ją zrobiłam. Wyszła sto razy lepsza (i zdrowsza!),niż jakaś mrożona...
Sądzę, że taka książka-komiks o gotowaniu będzie fajnym prezentem, a może da inspiracje do przyrządzenia jakiś dań? Pamiętajcie, bo to szczera prawda: "przez żołądek do serca" ;)

Opinia opublikowana również na moim blogu: http://wiedzminka-ciri.blogspot.com/2015/11/kroj-gotuj-wow-srebrna-yzka-wydanie.html

Tytuł: "Krój, gotuj, wow".
Tłumaczenie: Maria Brzozowska
Liczba stron: 104
Wydawnictwo: Insignis
Data premiery: 23.09.2015

Nie cierpię gotować, ale książka „Krój, Gotuj, Wow!" – jest świetną książka kucharką. STOP! Nie tyle książką, a komiksem, a że ja osobiście uwielbiam komiksy, to pokochałam i tą ksiażkę, a nawet coś z niej zrobiłam i mam zamiar przetestować każdy przepis po kolei. (oczywiście nie zrobiłam zdjęcia, bo zanim o tym pomyślałam, to już niczego nie było na talerzach Emotikon grin )

Książka zawiera krótkie wprowadzenie do kuchni włoskiej, znajdziemy tam informacje o krajobrazie i klimacie jaki jest we Włoszech. Dowiemy się też o składnikach i regionalnych potrawach tego słonecznego kraju. Te wskazówki także świetnie wprowadzą takich nowicjuszy jak ja do rozpoczęcia swojej przygody z kuchnią włoską.

„Krój, Gotój, Wow!” to nie co innego, jak przedstawienie wersji komiksowej przepisów ze słynnej włoskiej książki kulinarnej „Il cucchiaio d'argento” tak, tak nawet ja o niej słyszałam.

Emotikon wink

W książce znajdziemy takie rozdziały jak: Wprowadzenie, przystawki, makarony, dania główne, wypieki i desery, oraz extra info. Wszystko zostało ładnie opisane (każdy przepis) i przedstawione na komiksowych obrazkach.

A co najważniejsze w książce znajduje się słowniczek, więc jakbyście czegość nie wiedzieli zawsze możecie odwrócić strony na koniec książki i sprawdzić sobie, co znaczy jakieś słowo, którego znaczenie nie wiedzieliśmy, bądź nie byliśmy pewni.

Książkę polecam, nie dość, że zawiera humorystyczne obrazki, jest komiksem to jest jeszcze przejrzysta i nie musimy szukać tak dokładnie gdzie skończyliśmy, jak w zwykłych książkach tego typu. Może w końcu dzięki tej książce polubię gotowanie i zostanę mistrzem spaghetti carbonara.

Nie cierpię gotować, ale książka „Krój, Gotuj, Wow!" – jest świetną książka kucharką. STOP! Nie tyle książką, a komiksem, a że ja osobiście uwielbiam komiksy, to pokochałam i tą ksiażkę, a nawet coś z niej zrobiłam i mam zamiar przetestować każdy przepis po kolei. (oczywiście nie zrobiłam zdjęcia, bo zanim o tym pomyślałam, to już niczego nie było na talerzach Emotikon grin...

Nie wiem, na ile jest Wam znana kuchnia włoska, ale jeśli nie za bardzo, to pozycja dla tych, którzy gustują właśnie tego typu daniach. Dla Włochów posiłek jest celebracją, wręcz uwielbieniem. Z szacunkiem do niego przystępują, poświęcając mu w ciągu dnia co najmniej 2 – 3 godziny.
Kuchnia włoska swą popularność zawdzięcza głównie szybkości i prostocie przyrządzania potraw. Jest ona jedną z najbardziej popularnych kuchni europejskich, którą zna niemal cały świat. Czym charakteryzuje się ta kuchnia? Przede wszystkim korzystaniem z dużej ilości warzyw, owoców, serów charakterystycznych dla danego regionu, wędlin – głównie w postaci wędzonych tradycyjnymi metodami szynek i przypraw takich jak oregano, bazylia, pieprz, estragon, tymianek, rozmaryn. Poza tym Włosi nie wyobrażają sobie swojej kuchni bez oliwy z oliwek, pomidorów, makaronu, czosnku, ryb i owoców morza. Kuchnia włoska jest niezwykle różnorodna i ciekawa smakowo, a każdy z regionów tego kraju posiada swoje kulinarne specjały.

Zapraszam na całą recenzję:

• Egzemplarze recenzenckie