Zmierzyć wiarę. Dlaczego wiara przenosi góry i skąd się bierze

Seria: Spectrum
Wydawnictwo: Muza
ateizm, wiara, religia, Bóg, nauka
Kamil

Gdyby pokusić się o określenie celu jak i treści książki Ulricha Schnabla jednym zdaniem, to można by stwierdzić, iż jest ona próbą (bardzo udaną) odpowiedzi na pytanie: „Dlaczego wiara czyni cuda?”. Autor odpowiada na nie nie z punktu widzenia teologii czy też polityki względnie praktyki Kościoła, ale w sposób naukowy, a dokładniej - popularnonaukowy. Odkrywa przy tym przed czytelnikiem mało znane raczej działy nauki, takie jak psychologia religii czy neuroteologia. Autor owe „cuda” czynione przez wiarę omawia, bada i analizuje pod względem jej wpływów zarówno na psychikę, jak i stan fizyczny człowieka, jego zachowania, sposoby myślenia, na reakcje z innym ludźmi itp.

źródło opisu: Wydawnictwo Muza, 2015

źródło okładki: http://muza.com.pl/nauki-spoleczne/2128-zmierzyc-w...»

wojtasgp | 2017-03-31
Przeczytana: 31 marca 2017

Książka niesamowita. Autor przedstawia studium wiary i religijności w sposób niezwykle obiektywny. Omawia teorie naukowe dotyczące genezy religii i ich funkcji, nie stroniąc jednocześnie od tematu osobistego przeżywania wiary. Ponadto książka zawiera inspirujące wywiady z ciekawymi postaciami ze świata nauki i religii, które pokazują jak różnie może być przeżywana wiara. Polecam wszystkim tę książkę, bo pomoże ona spojrzeć na zagadnienie wiary i religii, często będące tematem tabu, w sposób ludzki, głęboki, mądry i inspirujący.

vicky222 | 2015-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2015

Dzisiaj nowość na moim blogu - recenzja książki Szymka, który, czasami mam wrażenie, zna się na wierze lepiej niż niejeden ksiądz ;) Sami się przekonajcie:

Warstwa graficzna: Okładka książki charakteryzuję się swoistym ubóstwem w doborze kolorystyki. Dominujące są kolory jasnego błękitu i czerni. Duży nacisk projektantka okładki położyła na stylebook co w znacznej mierze poprawia wrażenie wizualne. Wyraźnie pogrubienie pierwszego członu tytułowego sugeruje z jaką tematyką będziemy mieć do czynienia. Powiększenie liter „z” i „ć” odzwierciedla owo mierzenie. Poszerzenie litery „a” oraz pojawienie się „motywu oka” odwołuje się do greckiej litery alfa , oraz obserwacji czytelnika dokonywanej przez samego Boga- tematyka duchowa. Na odwrocie książki znajdziemy próbę dokonania syntezy treści dzieła oraz krótką – dość lakoniczną informację biograficzną dotyczącą autora , co bez wątpienia niewiele powie osobom nie mającym wcześniejszego kontaktu z jego twórczością.

Opinia: „Dialogu z...

little-black | 2015-10-20
Przeczytana: 20 października 2015

Ulrich Schnabel to niemiecki dziennikarz i fizyk, który w tej książce zastanawia się nad istotą religii. Skąd ona się bierze? I czym w ogóle jest wiara? Czy wiara ma moc uzdrawiania? Czy ludzie wierzący są lepszymi ludźmi od ateistów? Do czego nas motywuje i jak na nas oddziałowuje? Czy każdy z nas ma ,,gen Boga"?
Na początku ostrzeżenie - mimo że jest to książka popularnonaukowa, a więc przystępna dla szerszego grona odbiorców, wymaga ogromnego skupienia. Nie jest napisana typowym językiem naukowym, ale trzeba mieć pewną wiedzę językową, by wszystko zrozumieć. Przyznam się, że mi jako polonistce jest łatwiej, ale niech Was to bardzo nie przeraża. Książka jest jak najbardziej zrozumiała, tylko trzeba jej poświęcić dużo uwagi.

Autor nie opowiada się za konkretną religią, nie narzuca swoich poglądów, chociaż siłą rzeczy są one czytelne. Nie wskazuje, która wiara jest ,,dobra" a która ,,zła". Stara się być jak najbardziej obiektywny. Nie rozstrząsa również kwestii czy Bóg istnieje,...