Cud na kirkucie

Okładka książki Cud na kirkucie Klemens Junosza
Okładka książki Cud na kirkucie
Klemens Junosza Wydawnictwo: Wolne Lektury Seria: Wolne Lektury literatura piękna
31 str. 31 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Wolne Lektury
Wydawnictwo:
Wolne Lektury
Data wydania:
2014-08-07
Data 1. wyd. pol.:
2014-08-07
Liczba stron:
31
Czas czytania
31 min.
Język:
polski
ISBN:
9788328558441
Średnia ocen

6,3 6,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,3 / 10
6 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
2109
1371

Na półkach: , ,

Krótka opowiastka - dykteryjka o żydowskim spojrzeniu na świat i jego mądrości, które wypowiada podczas podróży do Lublina Berek Guzik - wiejski krawiec, uważający się za wielce uczonego, wyjaśniając swojemu rozmówcy żydowską filozofię życia. Trudno o streszczenie tego tekstu, zatem pozwolę sobie na przedstawienie kilku cytatów, obrazujących punkt widzenia jego bohatera.

"Uczoność to jest największy majątek, to jest skarb, w porównaniu z którym najwspanialsza fortuna znaczy tyle, co nic."
"Głowa służy do uczoności. Głowa to jest kufer, to jest tłómok, to jest cała szafarnia! A wiesz pan, dlaczego głowa twarda jest? Dlatego, że w niej chowają się drogie rzeczy. Pomyśl pan: jeżeli człowiek na pieniądze funduje sobie tęgi kufer albo żelazną skrzynię — więc na takie bogactwo, co w głowie może być, Pan Bóg dał także dobry, mocny kuferek."

Berek nosił swoją głowę wysoko, z dumą, że takie skarby w niej posiada. Nie miał szczęścia do handlu, nie miał majątku, ale uważał się za wielce uczonego. Jak przekonywał - książki czytał, tylko nie umiał powiedzieć o czym one stanowiły, czego się z nich dowiedział. Jego uczoność brała się więc nie z faktycznego zgłębiania wiedzy, ale raczej z wiadomości zapisanych w biblii, trochę z historii narodu, z nieprzebranych formułek obrzędowych, legend i bajek.

Niekiedy bywa tak, jak konkluduje autor, że "największym skarbem na świecie jest wielka uczoność — a największą uczonością to, czego nikt nie może zrozumieć ..."

Krótka opowiastka - dykteryjka o żydowskim spojrzeniu na świat i jego mądrości, które wypowiada podczas podróży do Lublina Berek Guzik - wiejski krawiec, uważający się za wielce uczonego, wyjaśniając swojemu rozmówcy żydowską filozofię życia. Trudno o streszczenie tego tekstu, zatem pozwolę sobie na przedstawienie kilku cytatów, obrazujących punkt widzenia jego bohatera. ...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1129
915

Na półkach:

Berek Guzik łapie furmankę jako okazję. Opowiada furmanowi o swoich żydowskich wierzeniach, swojej filozofii życia, wiedzy na temat pism żydowskich i swojej wielkiej "uczoności". Później Berek, przekupiony możliwością powrotu z furmanem, opowiada mu o pewnym cudzie jakim wydarzył się na cmentarzu żydowskim (kirkucie) w Lublinie kilka wieków temu. Historia tego "cudu" zmusza furmana do refleksji o pochodzeniu tego typu historii...
Dobra pobudza do refleksji. Na końcu autor przyznaje, że [cytat]"największym skarbem na świecie jest wielka uczoność - a największą uczonością to, czego nikt nie może zrozumieć..."

Berek Guzik łapie furmankę jako okazję. Opowiada furmanowi o swoich żydowskich wierzeniach, swojej filozofii życia, wiedzy na temat pism żydowskich i swojej wielkiej "uczoności". Później Berek, przekupiony możliwością powrotu z furmanem, opowiada mu o pewnym cudzie jakim wydarzył się na cmentarzu żydowskim (kirkucie) w Lublinie kilka wieków temu. Historia tego...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    9
  • Chcę przeczytać
    2
  • Literatura polska
    1
  • Wolne Lektury
    1
  • Historyczne
    1
  • Opowiadania
    1
  • Ebooki
    1
  • Obyczajowe
    1
  • Książki 52/2020
    1
  • Klasyka
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Cud na kirkucie


Podobne książki

Przeczytaj także