Agoryzm. Teoria i praktyka

Wydawnictwo: Fundacja Wolności i Przedsiębiorczości
filozofia, etyka

Książka „Agoryzm. Teoria i praktyka” to pierwsza w Polsce - i być może też na świecie – naukowa publikacja na temat agoryzmu. Jej recenzentami są dwaj uznani badacze myśli libertariańskiej, dr hab. Dariusz Juruś i dr hab. Piotr Bartula. Książka jest zwięzłym omówieniem koncepcji agoryzmu na tle filozoficznych podstaw myśli libertariańskiej, pokazuje jego zalety i wady, a także próby wprowadzania w życie. Dzięki niej czytelnik zapozna się z sylwetką jednego z oryginalniejszych teoretyków i praktyków libertarianizmu, którym był Samuel Edward Konkin III – agorystyczny ojciec założyciel, który postanowił być bardziej rothbardiański, niż Murray N. Rothbard. W książce przeanalizowane są też debaty i dyskusje związane z recepcją agoryzmu wśród libertarian, opisane są też przyczyny wyklarowania się agoryzmu, których należy szukać w burzliwych dla ruchu libertariańskiego latach 60 i 70 XX wieku. Autor zastanawia się też nad ekonomiczną możliwością wprowadzenia agoryzmu w życie oraz nad potencjalnymi szansami jego rozwoju teraz i w niedalekiej przyszłości.

Fragment książki oraz możliwość zakupu dostępna na: http://agoryzm.edu.pl/

źródło opisu: http://agoryzm.edu.pl/

źródło okładki: http://agoryzm.edu.pl/

Kinga Jankowska | 2019-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2019

Bardzo dobra książka dla osób zainteresowanych środowiskiem libertariańskim i chcących zapoznać się z podziałami wewnętrznymi :)
Napisana w przystępny sposób jednak dla osób które znają podstawy myśli wolnościowej.

ReXera | 2018-04-07

Bardzo wartościowa pozycja, ma wiele zalet. Po pierwsze - porusza temat dość mało znany, raczej rzadko opisywany nawet w pismach czy periodykach libertariańskich, politologicznych etc., nie mówiąc o tym, że robi to w języku polskim, a w nim o jakiekolwiek rzetelne opracowanie tego formatu na temat agoryzmu było przed pracą autora raczej trudno. Po drugie - mimo, że temat może nie jest najbardziej przystępny, autor przedstawia go w prosty (ale jednocześnie niepomijający istotnych czynników) sposób. To sprawia, że książkę czyta się po prostu przyjemnie. Po trzecie - długość książki jest, można powiedzieć, idealnie dopasowana. Nie jest to pozycja za długa ani za krótka. Po jej przeczytaniu będziemy mieli duży zasób wiedzy nt. agoryzmu, a samo przeczytanie zbyt wiele nie powinno zająć. Polecam.

Diego Lopez | 2018-01-23
Przeczytana: 23 stycznia 2018

Bardzo dobra pozycja na wysokim poziomie merytorycznym. Jej jedynym problemem jest objętość, która zostawia czytelika z pewnym niedosytem. Zaiste na polskim rynku brakuje pozycji na temat libertarianizmu, która mogłaby konkurować z Głównymi Nurtami Marksizmu Kołakowskiego. Mam nadzieję, że książka Marcina Chmielowskiego nie jest ostatnim słowem polskich libertarian.

Gładko i przystępnie napisane, polecam. Również dla dopiero początkujących kuców.

Konrad | 2016-09-29
Przeczytana: 29 września 2016

Świetnie przedstawione zagadnienie agoryzmu. Nawet laik może śmiało podejść do tej książki.

Triss Velvel | 2016-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2016

Naprawdę rzetelne opracowanie tematu, przybliżające polskiemu czytelnikowi agorystyczną myśl Samuela Edwarda Konkina III osadzoną w szerszym, historyczno-filozoficznym kontekście libertarianizmu i myśli wolnościowej. Lekkie pióro autora i doskonały dobór prezentowanych treści sprawiają, że tekst czyta się niezwykle sprawnie.
Pozycja zdecydowanie godna polecenia każdemu czytelnikowi chcącemu bliżej zapoznać się z tematem lewoskrętnego libertarianizmu.

Patrycjusz | 2015-12-24
Przeczytana: 25 listopada 2015

Dział - filozofia polityki/libertarianizm. Jeśli ktoś tu zabrnął, to książkę mogę z czystym sumieniem polecić. Autor ma szerokie pojęcie o temacie w przeciwieństwie do 99% ludzi na świecie, którzy o agoryzmie
w ogóle nie słyszeli. Pomimo, że temat nie należy do łatwych, książkę czyta się przyjemnie.

Agnieszka_Zofia_K | 2015-12-09

Dla autora istotne jest wprowadzenie czytelnika w podstawowe (i historyczne) kwestie libertarianizmu, które tworzą tło, punkt wyjścia do tematyki agoryzmu.
Książka pisana jest typowym dla Pana Marcina językiem - spójnym merytorycznie, ale dalekim od akademickiego "zachłystu". Czyta się przyjemnie, co umożliwia zgłębianie ciekawego tematu w każdum miejscu, w którym możemy otworzyć książkę (autobus, kawiarnia, poczekalnia).

Warto wiedzieć, że autor agorystą nie jest, a sama tematyka nie jest zbyt popularna, co oznacza, że Pan Marcin zadał sobie sporo trudu, aby zebrać materiały, które umożliwiły powstanie tej pozycji.

Z czystym sumieniem mogę polecić tą książkę, niezależnie od tego, czy tematyka libertarianizmu/agoryzmu jest czytelnikowi znana, czy też nie. Jej treść jest niewątpliwie wartością dodaną, co każdy myślący czytelnik doceni podczas lektury.

bredny | 2015-12-09
Przeczytana: wrzesień 2015

Całkiem zgrabnie napisana pozycja i jak autor wspomina - jedyny taki zbiór w Polsce. Daję 8 z plusem za przejrzystość i metoryczność. Brakuje mi szerszego rozpisania w kwestii praktycznej. Tytuł jest lekko mylący, gdyż 95% książki to sama teoria a praktyczna część ogranicza się do ogólnego "poganiania" czytającego by spróbował. Jednak za same przedstawienie ideologii agoryzmu należą się wielkie plusy.

Maagda | 2015-11-30

Zupełnie pomijany temat w bardzo atrakcyjnej formie. W książce podobało mi się to, że autor zajął się tematem, którym się jeszcze nikt przed nim nie zajął. Oczywiście, nie dla każdego, ale dla kogoś, kto interesuje się libertarianizmem i filozofią polityki jak najbardziej tak. Duży plus za rozdział dotyczący debat o agoryzmie i solidny wstęp filozoficzny. Polecam każdemu, kogo interesują takie klimaty.