Wiadomość z podziemi

Okładka książki Wiadomość z podziemi Leszek Herman Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Wiadomość z podziemi
Leszek Herman Wydawnictwo: Muza Cykl: Sedinum (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Sedinum (tom 1)
Muza
2015-11-04
2015-11-04

Szczecin nieznany

Interesujący - jak to u tego autora - mix fikcji z historią. Warto!

Interesujący - jak to u tego autora - mix fikcji z historią. Warto!

Mocno rozbudowana fabuła obejmująca elementy sensacyjne, historyczne i architektoniczne. Są pościgi, intrygi, tajemnice z przeszłości, odważne teorie i mnóstwo architektonicznych detali dotyczących Szczecina. Dzięki temu, poza rozrywką, powieść ta posiada niezwykłe walory naukowe. Nie jest to książka dla wszystkich, ale ja z chęcią sięgnę po kolejne tego Autora.

Wartka akcja, ciekawe, ale bez szału

Wartka akcja, ciekawe, ale bez szału

Bardzo ciekawa książka w stylu "Kodu Leonarda da Vinci". Idealna dla osób lubiących zagadki i historię. Nie brakuje tu zwrotów akcji i tajemnic. Dużo miejsca autor poświęca historii Szczecina, dlatego książka może nudzić osoby liczące tylko na akcję. Idealny materiał na serial

Przyjemnie i pouczająco.

Przyjemnie i pouczająco.

Jeżeli lubisz legendy, teorie spiskowe i odrobinę historical fiction, a książki pełne zwrotów akcji nie są Tobie obce - Dan Brown, to odnajdziesz się na stronach Sedinum. Autor pochodzący ze stolicy Pomorza Zachodniego stworzył opowieść skierowaną nie tylko do mieszkańców swojego regionu. Może lektura Sedinum skłoni do weryfikacji czy Szczecin naprawdę istnieje i nie ma dostępu do morza.

Bardzo ciekawe połączenie książki sensacyjnej, kryminalnej i historycznej. Oprócz rozrywki, można nauczyć się wiele o historii i współczesności Szczecina. Główni bohaterowie wzbudzają sympatię, są ciekawie wykreowani. Po zakończeniu od razu sięgnęłam po kolejną część.

Moje odkrycie roku! Dlaczego? Jest sensacyjnie jak u Siembiedy, merytorycznie niczym u Cherezińskiej i wyczerpująco na podobieństwo Galbraith. Odnoszę wrażenie, iż nie opuszczę Cię, pisarzu Hermanie, aż do ostatniej części.

Może nieco naciągane ale jednak 8. Dlaczego? Ta książka ma 800 stron i ani chwili się nie nudziłem i nie dlatego, że jestem historykiem, ale dlatego, że ta historia po prostu wciąga. Owszem, wymagająca, bo ilość opowieści sprzed wieków spora i do tego pełna detali. Natomiast duży plus za umiejętne połączenie historii ze wspolczesnością, zawsze to doceniam. Poza tym to niby kryminał, bo i trupów kilka, ale jednak bardziej sensacja z elementami powieści podrózniczo-przygodowej. Trochę tu Indiany, trochę Samochodzika a i romans się może szykuje w kolejnych częściach. Oczywiście można się przyczepić do paru detali, ale nie są aż tak drastyczne. Mnie na przykład działania policji w tym wszystkim wydawały się takie jakieś ospałe, mało wyraziste i zdecydowane. Polecam lekturę i bez wątpienia sięgnę niedługo po kolejny tom serii.

Przyznam się szczerze, że kiedy wziąłem do ręki "Sedinum" Leszka Hermana - książkę o dużym gabarycie, liczącą 800 stron! - byłem nastawiony dość sceptycznie. Bałem się że nie przebrnę przez to, że mnie znudzi i okaże się stratą czasu. Nie każdy autor to Stephen King, który potrafi "lać wodę" przez kilkaset stron i wciągnąć czytelnika w lekturę... Tymczasem po ukończeniu tej powieści stwierdzam że jest to jedna z lepszych książek jakie przeczytałem w tym kończącym się wkrótce 2023 roku, i jedno z największych rozczarowań in plus! Gdzieniegdzie spotkałem się z opiniami że to coś w stylu Dana Browna przemyconego na nasz rodzimy grunt. Może trochę tak, ale mnie to bardziej kojarzy się z polską wersją serii filmów "Skarb Narodów" z Nicholasem Cage - masa historii, przygód, zagadek, szyfrów, a nawet i wątek kryminalny się znalazł. Mnie to urzekło i wciągnęło konkretnie. Z tych ośmiuset stron ani jedna nie jest zbędna! Moje pierwsze spotkanie z twórczością autora oceniam na osiem gwiazdek, a do kolejnych powieści cyklu na pewno powrócę.

Leszek Herman Wiadomość z podziemi Zobacz więcej
Leszek Herman Wiadomość z podziemi Zobacz więcej