Uwodzicielki, skandalistki i seksbomby PRL

Iwona Kienzler Wydawnictwo: Bellona biografia, autobiografia, pamiętnik
Bellona
2015-08-27
2015-08-27
PRL kobiety artyści historia skandale anegdoty

Ta książka jest odpowiedzią na rosnące zainteresowanie okresem PRL, ale także podróżą sentymentalną w przeszłość, do czasów, kiedy cenzor miał czasem więcej do powiedzenia niż twórca, a wszystko, co wyrastało ponad przeciętność, mogło być publicznie piętnowane. Bohaterkami publikacji Iwony Kienzler są gwiazdy i seksbomby, kobiety nietuzinkowe, które nie mieściły się w narzuconych z góry schematach i ramach. Były nie tylko wielkimi artystkami, ale też epatowały swoją seksualnością, rozpalając męskie zmysły do białości. Część historyków zajmujących się okresem PRL twierdzi nawet, że to właśnie także pamięć o niezapomnianych artystkach z tamtych lat sprawia, że wielu z rozrzewnieniem wspomina ów niełatwy przecież okres w naszej historii. Publikacja Iwony Kienzler ujawnia przed czytelnikami nie tylko sekrety życia prywatnego peerelowskich gwiazd, ale też zaprasza za kulisy teatrów i kabaretów oraz na plan filmowy

2028

Autorka pokrótce przedstawia sylwetki artystek z PRL-u, głównie opisując te, które okrzyknięto seksbombami bądź skandalistkami. Zabrakło mi tutaj Maryli Rodowicz. Barbary Brylskiej, aktorek charakterystycznych jak Krafftówna, tancerki Mazurówny, więc nie wiem, według jakiego klucza dobierała bohaterki. Opis Kaliny Jędrusik, Osieckiej czy Violetty Villas nie zaskoczył mnie, bo biografie tych pań dobrze poznałam. Dobrze, że wykorzystała wypowiedzi współpracowników, przyjaciół czy rodziny o poszczególnych bohaterkach, bo materiał w ten sposób jest ciekawszy. Nie miała oporów, by zajrzeć do ich sypialni i opisać co pikantniejsze afery miłosno-erotyczne. Przecież gorszyły ciągłymi rozwodami, małżeńskimi trójkątami, aparycją i osobliwym gustem. Najlepiej czytało mi się opowieści o mniej znanych twarzach, pięknej Teresie Tuszyńskiej z 'Popiołu i diamentu”, czy Ewie Krzyżanowskiej o oryginalnej urodzie („Faraon” z Zelnikiem) , młodziutkiej Barbarze Kwiatkowskiej – Lass. Przykro było czytać o nieudanej emigracji czyżewskiej i postępującym alkoholizmie, czy też urojeniach, chorobliwej religijności Villas, co hodowała w potwornych warunkach całe stada porzuconych zwierząt. Ogólnie ciekawa lektura, może zbyt oczywista w kilku rozdziałach, ale w pozostałej części poprawna. Największym atutem jest przedstawione tło i realia lat 60-tych i 70-tych. Iwona Kienzler oferuje nam nostalgiczną wycieczkę w przeszłość, w której nie rządzili celebryci, ale prawdziwe gwiazdy, choć uwielbienie tłumów nie zawsze przekładało się na sukces finansowy i dobrobyt.

Osiem Polek, mniej lub bardziej urodziwych, wybitnie utalentowanych i kochanych przez szerokie rzesze fanów, nie tylko w kraju. Na tle innych rodzimych gwiazd te jaśniały najmocniej, uwagę zwracały nie tylko urodą i umiejętnościami, ale także seksapilem i niekoniecznie grzecznym podejściem do życia. Jak na prawdziwe gwiazdy przystało, pozwalały sobie na mniejsze lub większe grzeszki, wikłały się w romanse, miłostki i pochopne małżeństwa, które niekoniecznie niosły im szczęście i powodzenie w życiu zawodowym. Dziś bezsprzecznie zdobiłyby okładki i strony tabloidów, w dawniejszych czasach miały więcej swobody i łatwiej im było ukryć swoje postępki.

Nina Andrycz, Kalina Jędrusik, Agnieszka Osiecka, Elżbieta Czyżewska, Barbara Kwiatkowska-Lass, Ewa Krzyżewska, Teresa Tuszyńska i Violetta Villas - to nazwiska, które nawet dziś wzbudzają wiele emocji, choć od momentu, gdy ich gwiazda świeciła najmocniej, minęło już wiele lat. Nieprzypadkowo to właśnie te postaci zostały ujęte przez Iwonę Kienzler w rzeczonej publikacji. Wszystkie wymienione panie, jak na tamte czasy, wyraźnie wymykały się schematom, miały określone priorytety i cele, nie wstydziły się kochać i pożądać, wikłając się w kolejne związki, małżeństwa i romanse. Nieobcy był im alkohol i inne używki. Niestety zdarzało się, że zaprzepaszczały swoje szanse na wielkie światowe kariery. Dzięki książce Iwony Kienzler możemy spotkać te nietuzinkowe osoby i towarzyszyć im od najwcześniejszych lat życia, poprzez pierwsze gwiazdorskie szlify aż po chwilę, gdy sława lub też życie gaśnie. To również dobra okazja, by zajrzeć na ówczesne plany filmowe, sceny teatrów i estrady, dowiedzieć się, jak bawili się Prl-owscy celebryci. Osobiście wykorzystałam tę publikację, aby przygotować sobie listę znanych i cenionych polskich filmów, w których występowały wymienione gwiazdy.

Nie tylko gwiazdy, ale również kobiety, matki, żony i kochanki. Dzięki książce Uwodzicielki skandalistki i seksbomby PRL mamy okazję poznać każde oblicze naszych pięknych artystek. Znamy je ze sceny, znamy z telewizji, utworów, a nawet ze stron gazet, pora poznać je jako przedstawicielki płci pięknej i odrębne jednostki. Większość rozdziałów poprzedza zdjęcie danej gwiazdy, dzięki czemu można przekonać się, czym czyniła tak wielkie wrażenie. Publikacja jest bardzo zajmująca i ciekawa, czyta się ją lekko, jak powieść. Mały minus za kilka opuszczonych zaimków, ale i tak bardzo polecam :)

Jeśli po książce „Uwodzicielki, skandalistki i seksbomby PRL” spodziewamy się odkrycia afer na miarę współczesnych gwiazd i gwiazdeczek oraz jedno-sezonowych celebrytów to na pewno się zawiedziemy. Za to znajdziemy tam grupkę silnych, zdeterminowanych i przebojowych kobiet, które nie boją się niezależności finansowej, ciągłego kształcenia swoich umiejętności, zdobywających wiedzę. Są to przedstawicielki płci pięknej, które obecne zginęłyby w tłumie zwykłych kształcących się i pracujących studentek pragnących znalezienie dobrze płatnej pracy. Nie byłoby im również łatwo wśród obecnych artystek, wśród których talent już nie jest aż tak ważny, ale liczy się gdzie, za ile i co pokazały. Wyścigi do rozbieranych sesji zdjęciowych, skandale związane z poglądami politycznymi (a nie romansem, bo to już codzienność) czy nawet morderstwami kształtują naszych celebrytów.
Nie zabraknie w tej książce i elementów nam znanych. Pogoń za tytułem najlepiej ubranej artystki czy najbardziej wpływowej sprawiała, że ważne było nie tylko to jak grały aktorki, ale i ich zachowanie na co dzień. W końcu przyglądały im się tłumy. Sławy z czasów PRL miały na swoim koncie takie same grzeszki jak zwykli ludzie: poślubiali kogoś na złość innej osobie, miały problemy z używkami, wielbicielami, odmładzały się (co w czasach kenkart nie było takie trudne),łamały konwenanse, spełniały marzenia i dążyły do samodzielności w luksusie.
Wśród wybranych przez Iwonę Kienzler sław znajdziemy najpiękniejsze aktorki PRL: Nina Handrycz, Kalina Jędrusik, Agnieszka Osiecka, Elżbieta Czyżewska, Barbara Kwiatkowska-Las, Ewa Krzyżewska, Teresa Tuszyńska, Violetta Villas. Opowieści o tych gwiazdach czyta się bardzo szybko i przyjemnie. Autorka nie goni za sensacjami, próbuje weryfikować przekazywane przez artystki obrazy z rzeczywistością. Często jest to trudne, ale za to zyskujemy wielostronny obraz niepokornych kobiet.
Książkę polecam wszystkim, którzy chcą się udać w sentymentalną podróż do czasów PRL, przypomnieć sobie ówczesne gwiazdy, codzienność, problemy, z jakimi zmagali się ludzie. „Uwodzicielki, skandalistki i seksbomby PRL” to świetna lektura motywująca. Autorka pokazała nam, z jakimi przeszkodami miały do czynienia artystki dążące do sławy, jak bardzo musiały bardzo chcieć spełnić swoje marzenia i nie poddać się ogólnemu nurtowi szarości.

Książka bardzo zgrabnie napisana i wciągająca. Historie tych wszystkich wielkich gwiazd być może nie są w stu procentach prawdziwe, ale moim zdaniem warto je przeczytać.

• 2015
  • 2016