Wybraniec. Życie po śmierci na Evereście.

Okładka książki Wybraniec. Życie po śmierci na Evereście.
Lincoln Hall Wydawnictwo: Bezdroża literatura podróżnicza
432 str. 7 godz. 12 min.
Kategoria:
literatura podróżnicza
Tytuł oryginału:
Dead Lucky: Life After Death on Mount Everest
Wydawnictwo:
Bezdroża
Data wydania:
2015-10-15
Data 1. wyd. pol.:
2015-10-15
Liczba stron:
432
Czas czytania
7 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324688340
Tłumacz:
Miłosz Habura
Tagi:
Mount Everest himalaizm góry
Średnia ocen

                7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
86 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1090
216

Na półkach:

bardziejlubieksiazki.pl

Wybraniec. Życie po śmierci na Evereście to opowieść o wyprawie na Mount Everest w 2006 roku. Lincoln Hall miał niedokończone porachunki z tą górą, a wyprawa stanowiła doskonałą okazję, aby te rachunki wyrównać. Udało mu się – wszedł na szczyt. Ale podczas schodzenia nagle źle się poczuł. Dopadła go choroba wysokościowa i mimo najlepszych chęci i wielu prób sprowadzenia Halla z góry, jego towarzysze musieli w pewnym momencie się poddać. Hall nie dawał już oznak życia (pukali mu nawet w gałki oczne!), więc musieli go zostawić, by ratować swoje życie. Kiedy bezpiecznie powrócili do bazy, nadano komunikat o śmierci wspinacza. Ale następnego dnia, grupa idąca na szczyt odnazła Halla, żywego! Ostatecznie udało się go sprowadzić, a on sam zdobył członkowstwo w tym elitarnym i małym klubie osób, które przeżyły same noc na Mount Evereście.

Lincoln Hall był osobą wierzącą i tą swoją duchowość przekładał na relacje z górami. Ze wspinaczką był związany przez kilkadziesiąt lat, znał bardzo dobrze środowisko wspinaczy, proces wspinania, same góry. W górach stracił wielu przyjaciół. Bycie wspinaczem i miłość do gór określiła całe jego życie. W swoich książkach dzieli się z nami swoją wiedzą, a czytanie wspomnień kogoś, kto ma pasję i naprawdę wie o czym pisze, to prawdziwa przyjemność. Hall był wrażliwy na otoczenie. Mimo że głównym celem było zawsze zdobycie szczytu, potrafił docenić piękno życia Szerpów. Ich postawa życiowa polegająca na robieniu po prostu tego, co trzeba zrobić, była dla niego oczywistym i najlepszym sposobem radzenia sobie z trudnymi sytuacjami. Wręcz z sentymentem wspomina wyprawy kilkanaście lat temu, kiedy nie było jeszcze takiego sprzętu, telefonów satelitarnych, internetu, a wyjście w góry wiązało się z głębokim odosobnieniem. To była kiedyś najważniejsza cecha wypraw. Wrażliwość Halla i jego otwartość jest bardzo czytelna w tekście, ale nie nachalna. Niektóre fragmenty ociekają wręcz poezją i duchowością, ale są napisane tak szczerze i pięknie, że możemy je tylko przyjąć i zastanowić się, co my byśmy czuli, patrząc na górę swojego życia.

Ale oprócz tych pięknych fragmentów, w Wybrańcu odnajdziemy również surowy i męski świat wspinaczki wysokogórskiej. Hall pisze o tym, że w górach trzeba mieć po prostu farta. Że dwie cechy charakteru niezbędne do odniesienia sukcesu na ekstremalnych wysokościach to umiejętność zachowania spokoju w środowisku, w którym jest deficyt tlenu atmosferycznego, oraz determinacja do przetrwania w niebezpiecznych sytuacjach. Pisze o trudach wspinania, o ludziach, których spotykał na szlakach, a których ciała potem mijał. Pisze o Davidzie Sharpie, którego śmierć wzbudziła wielkie poruszenie, bo gdy umierał, mijało go wielu wspinaczy. Hall, opisując nam tę historię, mówi nam wyraźnie – w górach nic nie jest proste i oczywiste. Pokazuje nam proces przepływu informacji, dążenie przez media do sensacji, które zazwyczają nie mają nic wspólnego z prawdą. A na koniec Hall zabiera nas na szczyt Mount Everestu, tego najwyżej położonego na naszej planecie punktu, Dachu Świata i dzieli się tym, co się w takim miejscu czuje.

Książka Halla po raz kolejny udowadnia, że wspinacze to naprawdę wyjątkowi ludzie, którzy mają szansę dotknięcia czegoś wyjątkowego w swoim życiu. Zazwyczaj płacą za to ogromną cenę, ale i tak zawsze powiedzą, że było warto. Wybraniec. Życie po śmierci na Evereście to wspomnienie, które warto przeczytać. Zostanie z Wami na długo.

bardziejlubieksiazki.pl

Wybraniec. Życie po śmierci na Evereście to opowieść o wyprawie na Mount Everest w 2006 roku. Lincoln Hall miał niedokończone porachunki z tą górą, a wyprawa stanowiła doskonałą okazję, aby te rachunki wyrównać. Udało mu się – wszedł na szczyt. Ale podczas schodzenia nagle źle się poczuł. Dopadła go choroba wysokościowa i mimo najlepszych chęci i...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    197
  • Przeczytane
    105
  • Posiadam
    36
  • Góry
    15
  • Literatura górska
    8
  • Przeczytane 2019
    3
  • 2016
    3
  • Podróżnicze
    3
  • Do kupienia
    2
  • Teraz czytam
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Wybraniec. Życie po śmierci na Evereście.


Podobne książki

Przeczytaj także