To! tom I

It!
king
horror
yellow90

Derry to małe miasteczko w Maine. Miasteczko nawiedzone... Bohaterowie byli nastolatkami, kiedy po raz pierwszy zetknęli się z TYM - i to spotkanie stanowiło najbardziej przerażający moment w ich życiu. Wyrwali się w wielki świat, osiągnęli szczęście i sukcesy zawodowe. Minęło ponad dwadzieścia lat - a jednak żadne z nich nie potrafi się oprzeć niezwykłej sile, która przyciąga ich z powrotem...

Derry to małe miasteczko w Maine. Miasteczko nawiedzone...

Bohaterowie byli nastolatkami, kiedy po raz pierwszy zetknęli się z TYM - i to spotkanie stanowiło najbardziej przerażający moment w ich życiu. Wyrwali się w wielki świat, osiągnęli szczęście i sukcesy zawodowe. Minęło ponad dwadzieścia lat - a jednak żadne z nich nie potrafi się oprzeć niezwykłej sile, która przyciąga ich z powrotem do Derry.

źródło opisu: Amber, 1993

źródło okładki: zdjęcie autorskie

juka | 2019-09-15

Po pierwsze: Bardzo obszerna i przez to długo nie chciało mi się jej czytać, ale w końcu się udało :)
Po drugie: Cieszę się, że się w końcu udało, bo jest to jedna z lepszych książek jakie czytałam. Ciągłe zmiany w akcji i wymieszanie gatunków literackich- chodź w pewnych momentach brało mnie obrzydzenie, ale właśnie o to chodzi w książkach, żeby przeżywać różne emocje- uważam za świetny zabieg.
Po trzecie: Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Czasem jednak z takiego względu, że autor bardzo wymieszał chronologię wydarzeń można się pogubić.

elpajaro | 2019-09-15
Na półkach: Przeczytane, Stephen King, Stany

Przydłuuuuuugawa. Pomijając fakt, że historia z klimatem, zachęcająca do dalszego czytania. Jednak co jakiś czas potrzebowałam przerwy by złapać oddech i poczuć świeżą chęć do spotkania się z głównymi bohaterami

blvckx | 2019-09-15
Przeczytana: 15 września 2019

"To" Stephana Kinga to nie pierwsza jego książka po którą sięgnęłam, jednak pierwsza tak pokaźnych rozmiarów.
Jej rozmiar - faktycznie, może przerażać do pewnego momentu. Do momentu wciągnięcia się w lekturę. Później już nie ma od niej odwrotu. Czyta się i czyta do samego końca.
Początek - był dla mnie dość ciężki, pierwsze 200-300 stron ledwo przebrnęłam (czytałam je dłużej niż pozostałą większą o wiele część książki). Wahałam się - odłożyć i dać spokój czy kontynuować. Jednak z uporem kontynuowałam książkę. I w pewnym momencie stało się. Mnie też porwało To.
Choć uważam, że niektóre momenty są dość "rozwleczone" i można je było ująć w o wiele krótszy sposób, Stephen King ma to do siebie, że tworzy w swoich książkach wspaniały klimat, który nie sposób zapomnieć przez długie lata, który będzie towarzyszył zawsze, gdy usłyszy się tytuł tej danej książki. Jest to naprawdę wspaniała umiejętność. Jest to coś, po czym można poznać dobrego pisarza.
Nie napiszę nic więcej niż to, że...

Cruelfan | 2019-09-14
Przeczytana: 25 grudnia 2018

Jeden z kloców Stephena Kinga, "To" było moim pierwszym zetknięciem się z twórczością tego autora. Bardzo gorąco polecam, po przeczytaniu doznałem wewnętrznej pustki.

JFR | 2019-09-14

Niczego w tej książce nie ma za dużo, wszystko co najlepsze u Kinga jest tu w jak najlepszych proporcjach, aż szkoda kończyć lekturę.

Jest tylko jedna rzecz, dokładniej scena, której nie rozumiem. Nie wiem co tu robi, czemu ma służyć i co autor miał na myśli, a chodzi oczywiście o scenę z dziećmi pod koniec książki. Dość specyficzną scenę. Kto czytał, nie pobłądzi w domysłach. Taka nieco niesmaczna, bym powiedział. Dodana chyba przez pomyłkę?

A poza tym książka w dechę. Jak na razie dwa razy czytałem w odstępie kilkunastu lat i wciąż kopie.

Recenzentka Doskonala | 2019-09-13

Miałam już trzy podejścia do tej książki. I różnie to było, za pierwszy razem przeczytałam trzysta stron, a potem się pogubiłam, kolejnym razem przekartkowałam tylko kilkanaście stron i odłożyłam ją, natomiast nowe wydanie, które otrzymałam od wydaniwctwa Albatros zdecydowanie zachęciło mnie i zmotywowało do czytania.
Nie ma co ukrywać, jest to trudna książka. Akcja jest prowadzona z perspektywy terazniejszości i przeszłości. Dodatkowo, na pierwszy rzut oka może nas przerastać wielość postaci. Natomiast i tak przeważa pod każdym względem ogrom opisów, miejsc, postaci, akcji, tego co robili, kim byli, jak się zachowywali... I właśnie może tego było ciut za dużo? Może gdyby ta książka miała o trzysta stron mniej to byłoby lepiej?
No według mnie właśnie nie! Kochani, to jest Stephen King, on z tego słynie. Nie może być Stephena Kinga mniej w Stephenu Kingu! Zrozumieją co Ci co znają jego twórczość. Ja czytam jego książki od piętnastego roku życia, a więc to już przeszło osiem lat! I...

EwelinaBochan | 2019-09-12

Polecam.

Jo_szka | 2019-09-12
Przeczytana: 2015 rok

Jedna z najstraszniejszych książek które przeczytałam. Przez dwa dni bałam się siedzieć sama w domu, a każdy szelest powodował zawał. Arcydzieło to mało powiedziane. Brakuje skali dla tej książki!

Kris | 2019-09-11

Ta długa wycieczka, w którą zabrał mnie King była mieszanką gatunków literackich, mieszanką emocji, była mistyczna i głęboka. Moim zdaniem świetnie oddaje wszechstronność autora, jego talent. TO trzeba absolutnie przeżyć!

Dobre_Tytuly | 2019-09-11
Przeczytana: 01 września 2019

Dla wiernych czytelników Kinga nie będzie to zaskoczeniem, że pisarz niesamowicie potrafi oddać klimat małego, dusznego miasteczka, w którym działy i dzieją się przerażające rzeczy. Jak zwykle u mistrza nie zaznamy tu ani jednego przypadkowego bohatera, ani jednego nieprzemyślanego słowa i ani jednego wydarzenia, które nie zrobiłoby na czytelniku wrażenia. Jeśli dodamy do tego wszystkiego postać, która potrafi żywić się strachem, a po to, aby go wywołać przybiera postać tego, czego się najbardziej boisz, TO mamy już właściwie książkę kompletną. Ale jakby tego było mało - do tego dostajemy obraz dzieciństwa i dorastania członków Klubu Frajerów w najlepszym wydaniu. Czego chcieć więcej?