Historia architektury

Okładka książki Historia architektury praca zbiorowa
Okładka książki Historia architektury
praca zbiorowa Wydawnictwo: Arkady albumy
albumy
Architecture. The whole story
Arkady
2015-01-01
2015-01-01
architektura budownictwo sztuka

Mam bardzo mieszane uczucia co do tej pozycji.
Może zacznę od tej technicznej strony, która - ze względu na tematykę poruszaną w książce - również jest istotna. Po raz pierwszy spotkałam się z tak czytelnym rozmieszczeniem ilustracji oraz schludną szatą graficzną. Estetyka została zachowana, człowiek wie, na co patrzy, nie ma żadnego problemu z rozczytaniem fotografii bądź podpisów. Samą jakość zdjęć oceniam pozytywnie - obiekty architektoniczne zostały uwiecznione od tej strony, która zawiera najwięcej interesujących detali, dzięki czemu czytelnik może pozwolić sobie na podziwianie kunsztu poszczególnych stylów. Minus stanowi mikroskopijna czcionka i irytujący brak wyjustowania tekstu (tak, to także wpływa na odbiór tekstu czytanego!).
Skupiając się na treści tej książki, bądź co bądź naukowej, sytuacja nie ma się tak kolorowo. O ile wybór sztampowych stylów oraz mniej znanych nurtów w architekturze jest celny, o tyle sposób przekazania wiedzy na ich temat jest najsłabszym ogniwem. Zdecydowanie nie jest to pozycja dla osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z architekturą. Autorzy rzucają skomplikowanymi pojęciami związanymi z tą dziedziną sztuki, uważając, że przeciętny odbiorca zna ich znaczenie. Co prawda ostatnie strony zawierają słowniczek terminów, które mogą sprawiać problem, jednak jest on bardzo ubogi. Dla mnie, czyli dla szarego indywiduum, które chciało poznać podstawy tej dziedziny, było to bardzo niedogodne; wydłuża się przez to sam czas lektury (samo sprawdzanie pojęć jest czasochłonne, a co dopiero czytanie tekstu o czcionce rozmiaru 9!). Plusem są ciekawostki historyczne dotyczące poszczególnych budowli; mogą być one gratką dla pasjonatów. Momentami miałam niestety wrażenie, że autorzy próbują przekazać całą swoją wiedzę w jednym akapicie, przez co można doznać pewnego chaosu; czasami miał miejsce przerost informacji, które niekoniecznie się ze sobą wiązały - ot, luźne myśli spisane na kolanie.
Oczywiście, że będę wracała do wybranych rozdziałów. Nie bacząc na wyżej wspomniane minusy, można uznać tę książkę za miłą odskocznię od codziennych obowiązków. Jeśli jest się już weteranem i ma się za sobą prostsze książki o architekturze, z pewnością można sięgnąć po tę pozycję. A jeśli dopiero ktoś planuje rozwinięcie nowej pasji - zdecydowanie odradzam.

Mam bardzo mieszane uczucia co do tej pozycji.

fatalna pozycja ,nie do wiary że ktoś napisał pozytywną opinię ,wpakował mnie na minę bo się zasugerowałem opinią w lubimy czytać,literki tekstu mikroskopijne ,męczą wzrok,fotografie małe i nieciekawe,jakby z przed dekady,Arkady wydają coś takiego,jak ktoś chce sprawdzić to niech sobie kupi,jak ktoś ma kasę też może kupić a pózniej wyrzucając doświadczy niebywałej ulgi i spokoju ducha ,ponieważ mam sumienie- powiem że nie polecam

Uważam, że jest to jedna z lepiej napisanych książek architektonicznych.
Wyczerpująco przedstawia tematy poszczególnych stylów w architekturze.
Spodobała mi się szczególnie forma wskazywania i opisywania detali w budowlach ukazanych na zdjęciach/ ilustracjach. Same obiekty zostały wybrane z rozmysłem. Dokładnie oddają zamysł przedstawianych stylów. Wybitni reprezentanci architektury również zostali ukazani w precyzyjny, korzystny dla czytelnika sposób.
Historyczne osie czasu, najważniejsze wydarzenia - wszystkie te elementy idealnie ze sobą współgrają i tworzą integralną całość z resztą opisów i zdjęć.
Książka w wyczerpującej formie oddaje piękno architektury kształtujące się na przestrzeni lat, w różnych zakątkach świata - dzięki ludziom o różnych, indywidualnych i specyficznych dla siebie poglądach i ideach.
Klarowna treść i zdobyta podczas lektury wiedza idealna jest do wykorzystania podczas przygotowywania wszelkiego rodzaju projektów o podłożu edukacyjnym, a także architektonicznym. Nie jeden raz wykorzystywałam zawarte w książce fakty, aby w ciekawej formie przedstawić problem, który omawiałam w swoich projektach i prezentacjach.

Uważam, że jest to jedna z lepiej napisanych książek architektonicznych.
Wyczerpująco przedstawia tematy poszczególnych stylów w architekturze.

• _Sztuka / Architektura / Design
  • Architektura i sztuka
  • Kupić
  • Popularnonaukowe

Dodaj cytat z książki Historia architektury