Demony seksu

Wydawnictwo: Marginesy
9788365282095
karollllllla

Kolejna po „Seksbombach PRL-u” bogato ilustrowana opowieść Krzysztofa Tomasika o kinie, seksie i PRL-u snuta poprzez biografie gwiazd polskiego filmu. Tym razem bohaterki – Ewa Krzyżewska, Halina Kowalska, Anna Chodakowska, Marzena Trybała, Ewa Sałacka i Maria Probosz – reprezentują typ dużo odważniejszy seksualnie, bardziej demoniczny. Po części jest to związane z latami, na które przypadają ich największe sukcesy – w latach 70. i 80. możliwe było bowiem silniejsze akcentowanie seksualności w filmach.
Z opowieści wyłonią się różne modele symbolu seksu, ponieważ każda z opisywanych aktorek reprezentowała inny typ erotyzmu, począwszy od najbardziej tajemniczej femme fatale (Ewa Krzyżewska), przez atrakcyjną zalotną blondynkę, specjalistkę od komedii (Halina Kowalska), gwiazdę teatru Hanuszkiewicza i Grzegorzewskiego, która w filmie grała kobiety demoniczne i prostytutki (Anna Chodakowska), często obsadzaną w rolach kostiumowych aktorkę o kształtach klasycznej seksbomby (Marzena Trybała), aż do ekscentrycznej Ewy Sałackiej oraz Marii Probosz, odtwarzającej w latach 80. role współczesnych dziewczyn zatracających się w miłości, seksie i nałogach,
która w życiu prywatnym powtórzyła tę drogę.
Trzy z bohaterek Tomasika już nie żyją, z trzema kolejnymi – M. Trybałą, A. Chodakowską i H. Kowalską – spotkał się i usłyszał sporo fascynujących zwierzeń. „Opisując ich karierę, próbowałem wskrzesić czas, kiedy często niewinna nawet nagość wywoływała tak wielkie emocje, że z jej powodu rezygnowano z ról, zrywano zdjęcia, kłócono się i rozwodzono” – pisze Krzysztof Tomasik.
W książce znalazły się liczne zdjęcia, m.in. autorstwa Zofii Nasierowskiej, a także fotografie publikowane w archiwalnych wydaniach „Kina”, „Magazynu Filmowego”, „Stolicy”, „Ekranu”, „Filmu”, „Kwartalnika Filmowego ILUZJON” i innych ówczesnych kolorowych magazynów.

źródło opisu: http://marginesy.com.pl/

źródło okładki: http://marginesy.com.pl/

anaso | 2018-06-14

Prawdziwa gratka dla teatrofobów i filmofobów. Autor razem z bohaterkami wędruje poprzez ich role filmowe i teatralne. Dla mnie trochę za mało biografii. Niemniej jednak parę smaczków jest i można bliżej poznać tych kilka Demonów Seksu :-)

Meggie | 2016-01-21

Praca aktora uważana jest często za lekką i przyjemną. Czy tak faktycznie jest? Jak w każdym zawodzie, tak i w tym przypadku wymagana jest sumienność, perfekcjonizm, ale także sporo wyrzeczeń, stresu i odwagi. Trzeba posiadać to „coś”, co przyciągnie uwagę widza i sprawi, że film będzie szczególny. Nie każdy potrafi dobrze wcielić się w powierzoną rolę bez sztuczności i z zachowaniem oryginalności. Dodatkowym elementem mogącym potęgować tremę są sceny rozbierane, które występują zarówno w filmach, jak i w sztukach wystawianych na scenie. Obecnie nagość nie wzbudza tak wielu emocji, ponieważ pojawia się często i nie stanowi takiego zaskoczenia. W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych erotyzm i zmysłowość zaczęły być mocniej zaznaczane w polskim kinie. W tej książce znajdziecie biograficzne informacje na temat kobiet, które stały się symbolami seksu PRL-u i które przełamywały pewne bariery.

Krzysztof Tomasik to publicysta i autor książek, wśród których wymienić można między...

Lustro Rzeczywistości | 2015-11-14
Przeczytana: 11 listopada 2015