Kamień

źródło okładki: www.wolnelektury.pl

tivrusky | 2017-04-05
Na półkach: Przeczytane, Ebook, 2017
Przeczytana: 05 kwietnia 2017

Czechowicz debiutuje, jest rok 1927, jest Kamień, w środku jest trzynaście wierszy.

Każdy z nich to próba opisu – próba opisu świata, próba opisu siebie i zrozumienia swojego w tym świecie miejsca, już w pierwszej Inwokacji pisze poeta: „liczę 22 piętra / liczę 22 lata / jest nas dwudziestu dwóch”. Jest to jednak zadanie trudne (Jak napisał Miłosz: „Ponieważ istnieć na ziemi to już za dużo na jakiekolwiek nazwanie”) co dość szybko wypływa na powierzchnię: Kamień jest tomikiem ciągłych przemian, a wszystkie obserwacje przynoszą proste wnioski: nie ma jako takiego zrozumienia, wymyka się ono w toku ciągłych przemieszczeń.

Jest to natomiast tomik doskonale umiejscowiony w czasie, dzieje się TU i TERAZ (przy czym pamiętać musimy, że „tu i teraz” dwudziestoczteroletniego Józefa Czechowicza, nie równa się naszemu, dwudziestopierwszowiecznemu „tu i teraz”), przepełniony jest obserwacją otaczającego poetę świata. W pędzie wsiada autor w samochód i mknie przez miasto, a potem z miasta...

olaf2009 | 2016-12-15
Przeczytana: 15 grudnia 2016

Wiersze przepełnione niepokojem, smutkiem i wieloma innymi negatywnymi uczuciami; trudne w czytaniu, trudne w odbiorze, trudne w interpretacji; nie czyta się ich łatwo i szybko. Jednak są na pewno lepsze niż wiersze w innych tomikach autora, bardziej konkretne.