Przewodnik po bieganiu ultra

Okładka książki Przewodnik po bieganiu ultra Adam W. Chase, Hal Koerner
Okładka książki Przewodnik po bieganiu ultra
Adam W. ChaseHal Koerner Wydawnictwo: Buk Rower sport
sport
Hal Koerner's Field Guide to Ultrarunning: Training for an Ultramarathon, from 50K to 100 Miles and Beyond
Buk Rower
2015-10-07
2015-10-07
Jakub Tomasz Krauze
bieganie wytrzymałość sport trening maraton

Kompendium wiedzy o biegach ultra - książka bardzo treściwa, zero lania wody.

Kompendium wiedzy o biegach ultra - książka bardzo treściwa, zero lania wody.

Książka o tym jak przygotować się do biegów ultra. Kolejna książka nie bardzo wiadomo dla kogo. Kto już biega ultra to niewiele nowego się z niej dowie. A kto jeszcze tego nie robi, to i tak wcześniej czy później wyrobi sobie swoje metody przygotowań. Oczywiście można znaleźć parę ciekawostek i laikom poznać świat ultra.

Jakieś tam plany na dłuższe bieganie Ultra są ;) więc powoli zaczynam łapać "teorię" :D
Chyba na początek dobrze trafiłem, bo jest to luźny "przewodnik" - "poradnik" legendy światowego ultra. Nie jest to pozycja wybitna ale w przystępny sposób dająca więcej niż garść cennych wskazówek. Czyta się miło, lekko, szybko i przyjemnie, ja polecam :)

Książka traktowana jako poważny przewodnik czy poradnik roi się niestety od rad i stwierdzeń typu „nie wiadomo”, „bywa różnie”, więc na pierwszy rzut oka może irytować, albo stwarzać wrażenie gawędy o bieganiu, a nie poradnika. Może więc lepiej trzeba było napisać książkę będącą zbiorem samych anegdot z biegów, opisując fantastyczne przygody doświadczonego ultrasa? Mamy tu małą tego próbkę i bywa ona dość smaczna, aczkolwiek jest to próba dość pobieżna i w sumie fragmentaryczna.
Tylko, że w biegach ultra owo „nie wiadomo” często okazuje się to prawdą, bo każdy z biegów pokonywany kilka razy z rzędu rok po roku potrafi pokazać swą odmienną twarz. Po przebiegnięciu jakichś kilkudniowych czy dłuższych zawodów i po nabraniu pewnych niewielkich nawet doświadczeń trochę docenia się ten styl prowadzenia cię przez Koernera: wiesz już, że trzeba być przygotowanym na nieprzewidywalne, na pewną niepewność co do skuteczności założonego treningu i zaakceptować fakt, że nawet dzisiejsze zawody nie będą już takie same za tydzień…
Chyba więc swą wartość książka zyskuje (w ogóle książka zyskuje w trakcie jej czytania),gdy Koerner wylicza sposoby na radzenie sobie z różnymi okolicznościami: burzami, upałami, mrozami (opis hipotermii),błotem. Tu rady doświadczonego biegacza zdecydowanie są na miejscu! Na podstawie tych rad i przemyśleń łatwiej przynajmniej skomponować swą własną check-listę rzeczy do zapakowania na wyjazdowe zawody biegowe…

ukończyłem w swoim życiu kilkanaście ultra dystansów, ta książka nie wnosi nic do mojej wiedzy, którą sam zdobyłem biegając
dla ludzi, którzy chcą poczytać o bieganiu, ale nie biegać

dla ludzi, którzy chcą poczytać o bieganiu, ale nie biegać

Dobry przewodnik dla biegaczy ultra. Dla osób biegających już dłuższy czas ultra, nic nowego nie wyniosą, dla osób które zaczynają swoją przygodę z ultrazabawą na pewno znajdą wiele informacji przydatnych w życiu ultrasa.

Zawiodłem się. Niestety podręcznik nic nie wnosi ponad to co i tak już wiedzą biegacze biegający o wiele krótsze dystanse. Same banały w stylu: jak jest zimno to się ubierz, jak jest gorąco to załóż czapkę od słońca, a w terenie biegaj w butach trialowych itp. To są dobre rady dla ludzi szykujących się do swojego pierwszego biegu na dystansie 10 km, a nie doświadczonych maratończyków, którzy mogą sobie pozwolić na ewentualne przygotowania do ponadmaratonskich dystansów. A i tak często dobre rady autora ograniczają się do "musisz sam wypraktykować co jest dla ciebie dobre".

O wiele więcej o tym jak przygotować się do biegania dystansów ultra przemyconych jest w książkach, które bynajmniej podręcznikami nie są czyli np. "Jedz i biegaj" Scotta Jurka czy polskie "Szczęśliwi biegają ultra" i "Rzeźnik. Historia kultowego biegu". Te polecam. Jednak zaletą podręcznika Hala Korenera jest to, że czyta się go łatwo i szybko, a lektura choć nic nie wnosząca jest przynajmniej przyjemna.

Poradnik napisany w tak świetny sposób, że wciąga. Nie myślałem, że to mnie kiedyś spotka - autor jest człowiekiem o świetnym poczuciu humoru oraz szerokiej wiedzy fachowej, którą był w stanie przekazać w formie lekkostrawnej niczym żele węglowodanowe o których pisał. Warto przeczytać, a jeśli ktoś myśli o bieganiu ultra to pozycja obowiązkowa!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

140/2016

140/2016

Spodziewałem się dużo więcej po tej książce. Niestety dostajemy w niej sporo ogólników i bardzo mało konkretów. Plany treningowe są również dość ogólne. Jako biegacz ze stażem 10 lat, uważam że spokojnie można sobie tę lekturę odpuścić.

• Sport
  • Bieganie