Populacje,gatunki i ewolucja

Wydawnictwo: Wiedza Powszechna
7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
popularnonaukowa
Nicrophorus

Biologia ewolucyjna Pojęcia gatunku i ich zastosowanie Morfologiczne cechy gatunku i gatunki bliźniacze Właściwości biologiczne gatunku Mechanizmy izolacyjne Przełamanie mechanizmów izolacyjnych (hybrydyzacja) Zmienność i dziedziczność populacji Czynniki zmniejszające zmienność genetyczną populacji Gromadzenie i utrzymywanie się zmienności genetycznej Jedność genotypu Zmienność...

Biologia ewolucyjna
Pojęcia gatunku i ich zastosowanie
Morfologiczne cechy gatunku i gatunki bliźniacze
Właściwości biologiczne gatunku
Mechanizmy izolacyjne
Przełamanie mechanizmów izolacyjnych (hybrydyzacja)
Zmienność i dziedziczność populacji
Czynniki zmniejszające zmienność genetyczną populacji
Gromadzenie i utrzymywanie się zmienności genetycznej
Jedność genotypu

źródło opisu: własne

źródło okładki: google

Nicrophorus | 2015-09-29
Przeczytana: 29 września 2015

Jeden z lepszych podręczników do biologii ewolucyjnej z jakim miałem do czynienia który uwzględnia omówienie wielu problemów z zakresu zoogeografii,specjacji gatunkowej i genetyki populacyjnej.Przez wzgląd na rachubę czasu jaka minęła od daty pierwszego wydania warto parę faktów skonfrontować ze stanem dzisiejszej wiedzy z zakresu omawianych zagadnień.Nie mniej wiele przytoczonych definicji jest nadal aktualnych,a pytania postawione przez autora dotyczące powstawania gatunków,czynników specjacji nadal pozostają otwarte i są przedmiotem ożywionych dyskusji wśród współczesnych biologów.