Dokument filmowy epoki Havla

Wydawnictwo: Rabid
film, dokument filmowy

Po 1989 roku Czechosłowacja, podobnie jak inne kraje Bloku Wschodniego, stała się laboratorium dla badaczy transformacji politycznych, społecznych i kulturowych. Świadkami przemian zapoczątkowanych „aksamitną rewolucją„ są także filmowcy-dokumentaliści.Po długim okresie bezruchu w latach husakowskiej normalizacji przebudzony czeski dokument proponuje dojrzałe, będące owocem namysłu studium świadomości obywateli kraju, w którym doszło do olbrzymich przeobrażeń. Czeskie społeczeństwo jawi się w tych filmach, jako mało znany, a odkrywany krok po kroku fenomen.Książka systematyzuje i interpretuje tę niezwykle bogatą twórczość umieszczając ją w szeroko rozumianym kontekście najnowszej historii. Dokument filmowy epoki Havla, od roku 1989 prezydenta Czechosłowacji, a po podziale państwa w 1993 roku prezydenta Czech, zmienia perspektywę poznawczą i prowokuje do stawianie pytań co do przyszłości europejskiej kultury.

źródło opisu: Matras