Miasto szczęśliwe. Jak zmienić nasze życie, zmieniając nasze miasta

Okładka książki Miasto szczęśliwe. Jak zmienić nasze życie, zmieniając nasze miasta
Charles Montgomery Wydawnictwo: Wysoki Zamek Seria: Miasto szczęśliwe nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
512 str. 8 godz. 32 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Seria:
Miasto szczęśliwe
Tytuł oryginału:
Happy City: Transforming Our Lives Through Urban Design
Wydawnictwo:
Wysoki Zamek
Data wydania:
2015-10-14
Data 1. wyd. pol.:
2015-02-05
Data 1. wydania:
2014-09-29
Liczba stron:
512
Czas czytania
8 godz. 32 min.
Język:
polski
ISBN:
9788394143428
Tłumacz:
Tomasz Tesznar
Tagi:
urbanistyka miasto szczęście
Średnia ocen

                8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
367 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
380
184

Na półkach:

Interesowałem się już wcześniej tematyką infrastruktury miejskiej i modernizowania jej do spełnienia potrzeb dzisiejszych mieszkańców, ale były to raczej szczątki z różnych gazet czy internetu nie łączące się w całość. Spodziewałem się połączenia kilku zagadnień w całościowy program zarówno dla władz jak i mieszkańców. Komentarze zamieszczone z tyłu książki są dla mnie jednak trochę na wyrost.
Zagadnienie wpływu budownictwa na tytułowe szczęście wiąże się z ryzykiem poszukiwania fantastycznych i obrażających zdrowy rozsądek zależności. Jednak autorowi w większości udaje się zachować wyczucie w podanych przykładach: od estetyki mijanych budynków po łatwość miejsc sprzyjających gromadzeniu się ludzi. Chyba tytułowe ,,szczęście” jest zbyt górnolotnym określeniem i bardziej przekonuje mnie ,,samopoczucie”. Ogromna praca została wykonana w poszukiwanie teorii i poglądów nie tylko współczesnych architektów, ale też filozofów czy ekonomistów z początku poprzedniego wieku. Większości z nich nie znałem, a pozwoliły spojrzeć szerzej na funkcjonowanie miejskiego społeczeństwa. Całość jest jednak trochę za długa i pisarzowi zdarza się zbyt długo eksploatować dany temat.
Napisałem we wstępie, że komentarze o konieczności stosowania zaproponowanych rozwiązań w praktyce są dla mnie nietrafione. Treść skupia się na obserwacjach miast ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Kolumbii i państw Europy Zachodniej, nie ma tam nic o Europie Środkowej. Po przeczytaniu tych rozdziałów rozumiem lepiej Amerykanów z ich uwielbieniem motoryzacji, ale ich problemy są różne od naszych. Mogę się zgodzić z tezami dotyczącymi centrów miast, ale nie dotyczącymi władz centralnych.
Już od pierwszego rozdziału rzucił mi się w oczy idealizm autora, który jest często infantylny. Przywołane sceny z uśmiechniętymi pieszymi i rowerzystami wyglądają jak z reklam i są niewiarygodne; za łatwo to wszystko wygląda. Kolejny ,,amerykański” pomysł formalny to znalezienie ludzi, którzy poświęcili życie zawodowe, by walczyć o swoją okolicę.
Kolejną sprawą, która mi się nie spodobało było idealizowanie wielkich miast, które powinno być mieszkaniem dla 80% populacji (nie padła ta liczba, ale taki ton dominował). Pisarz uważa przeprowadzkę do miasta jako jednoznaczny skok cywilizacyjny, z czym się nie zgadzam. Na wsi i w mniejszych miastach opisywane problemy są mniej uciążliwe albo nieznane, a życie społeczne istniało i istnieje bez rozwiązań proponowanych (wymyślonych kilkanaście lat temu).
Znajomość książki bez wątpienia przyda się przy prowadzeniu dyskusji na temat urządzania naszej okolicy, ale nie można do niej podchodzić bezkrytycznie, bez dostosowania jej do naszej rzeczywistości.

Interesowałem się już wcześniej tematyką infrastruktury miejskiej i modernizowania jej do spełnienia potrzeb dzisiejszych mieszkańców, ale były to raczej szczątki z różnych gazet czy internetu nie łączące się w całość. Spodziewałem się połączenia kilku zagadnień w całościowy program zarówno dla władz jak i mieszkańców. Komentarze zamieszczone z tyłu książki są dla mnie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    915
  • Przeczytane
    447
  • Posiadam
    156
  • Teraz czytam
    66
  • Ulubione
    17
  • Architektura
    14
  • 2020
    10
  • 2022
    9
  • Urbanistyka
    9
  • 2018
    8

Cytaty

Więcej
Charles Montgomery Miasto szczęśliwe. Jak zmienić nasze życie, zmieniając nasze miasta Zobacz więcej
Charles Montgomery Miasto szczęśliwe. Jak zmienić nasze życie, zmieniając nasze miasta Zobacz więcej
Charles Montgomery Miasto szczęśliwe. Jak zmienić nasze życie, zmieniając nasze miasta Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także