The shadow of the wind

Okładka książki The shadow of the wind Carlos Ruiz Zafón
Okładka książki The shadow of the wind
Carlos Ruiz Zafón Wydawnictwo: Phoenix Cykl: Cmentarz Zapomnianych Książek (tom 1) literatura piękna
Cmentarz Zapomnianych Książek (tom 1)
Phoenix
2004-01-01
2004-01-01

Genialne

Genialne

Zafon jak zawsze nie jest straconym czasem.

Zafon jak zawsze nie jest straconym czasem.

Zafon albo zachwyca albo nie porywa.

Piękno języka, autentyczna miłość do sztuki, wspaniałe opisy Barcelony, ciekawa historia, lekkość pióra. To z pewnością każdy czytelnik otrzymuje.

A jednak.

Kto przegadał książkę? Autor? Tłumacz? Niestety ale zdania w dialogach są wydłużone, czasem, aż trudno wytrzymać. Wielkie dzieło, które mnie zaczęło nużyć od połowy: to wtedy zaczyna się moment w którym nic się nie dzieje, akacja stoi, a rozmowy bohaterów prowadzone są jakby o niczym. Trudno tu oceniać dlaczego tak się stało, więc tylko dzielę się swoimi przemyśleniami. Mnie to nie porwało. A jestem miłośniczką sztuki, piór wiecznych i naturalnie książek.

Spisałam na kartce warte zobaczenia miejsca w Barcelonie i to uznaje za największą wartość spotkania z autorem w tej powieści.

Zafon albo zachwyca albo nie porywa.

A jednak.

to jedna z tych książek, po których jest tak smutno, że się skończyły...

to jedna z tych książek, po których jest tak smutno, że się skończyły...

"Cień wiatru" Carlosa Ruiza Zafóna to powieść, która wciąga od pierwszych stron i nie pozwala oderwać się od lektury aż do samego końca. Autor stworzył niesamowicie złożoną historię, w której tajemnice, kłamstwa i stopniowo ujawniana prawda prowadzą do refleksji nad ludzkimi wyborami i ich konsekwencjami.

Naszym przewodnikiem przez świat stworzony przez Zafóna jest 10-letni Daniel Sempere, który zakochuje się w tajemniczej książce i wkracza w wir wydarzeń, które odmienią jego życie. Stopniowo poznajemy historię Juliana Caraxa, postaci otaczającej legendą, a także bohaterów, którzy na różne sposoby są związani z jego losami. Wątki miłosne, psychologiczne i kryminalne splatają się ze sobą, tworząc pełną napięcia i emocji historię.

Jedną z najbardziej fascynujących postaci w powieści jest bez wątpienia Fermin Romero de Torres, który dodaje opowieści zarówno humoru, jak i głębi emocjonalnej. Jego obecność sprawia, że historia nabiera jeszcze większego bogactwa i autentyczności. Język książki, bogate opisy doskonale oddają klimat i czas akcji, przenosząc czytelnika w magiczny świat stworzony przez autora.

Zafón potrafi doskonale łączyć powagę z humorem, co czyni postacie jeszcze bardziej realistycznymi i interesującymi. Wątki z przeszłości pozwalają na lepsze zrozumienie bohaterów oraz budują różnorodne emocje u czytelnika. Ponadto, ciekawy wątek romantyczny sprawia, że fabuła staje się jeszcze bardziej intrygująca, a zaskakujące zwroty akcji trzymają czytelnika w nieustannym napięciu.

"Cień wiatru" to powieść, która z pewnością zostaje w pamięci na długo po zakończeniu lektury. Niebanalny pomysł na stworzenie świata skupionego wokół książek i zagadki tajemniczej postaci Juliana Caraxa sprawia, że ta książka wyróżnia się na tle innych. Polecam ją wszystkim miłośnikom literatury, którzy cenią sobie głęboką fabułę, interesujące postaci oraz piękne opisy otaczającego świata.

Naszym przewodnikiem przez świat stworzony przez Zafóna jest...

Swego czasu ta książka była wszędzie. Skuszona dobrymi opiniami na lc kupiłam ją i parę innych książek tego autora. Długo czekała, aż po nią sięgnęłam. Jak już to zrobiłam, to niestety długo zeszło, zanim ją przeczytałam. Trwało to lata, niestety.
Książce niby nic nie brakuje, jest mrok, tajemnica, niebezpieczeństwo i ciekawa historia. Niestety z pozoru tylko. Książka jest o wiele za długa, przeciągnięta. Nuda jak flaki z olejem. Bohaterowie też jacyś tacy nijacy.
Dopiero ostatnie 100 stron było jako takie ciekawe. Jak pozostałe są takie to nie wiem kiedy to przeczytam. Mam nadzieję, że uda mi się jej pozbyć i zmęczyć pozostałe kupione książki. Dawno też nie oceniłam tak słabo książki, a to też o czymś świadczy. Odradzam

Moja pierwsza w życiu książkę tego autora, dzięki której lata temu pokochałam jego twórczość. Tak bardzo żałuję że nie będzie nam dane przeczytać nic więcej spod jego pióra.

TO JEST GENIALNE ( i rozwaliło mi mózg ofc ale to nie ważne ) ( NIE WAŻNE ) . Gorąco polecam .

Dla takich książek warto czytać...

Dla takich książek warto czytać...

Trzeci albo czwarty już reread. Kolejny raz zakochałam się w piórze Zafona. Magiczna