Kości zaginionych

Okładka książki Kości zaginionych Kathy Reichs
Okładka książki Kości zaginionych
Kathy Reichs Wydawnictwo: Sonia Draga Cykl: Temperance Brennan (tom 16) kryminał, sensacja, thriller
Temperance Brennan (tom 16)
Bones of the Lost
Sonia Draga
2015-10-21
2015-10-21
2013-08-27
Przemysław Hejmej
Przemysław Hejmej kości antropologia

Okładka książki Faking a Murderer Lee Child, Kathy Reichs
Faking a Murderer Lee Child, Kathy Re...
Okładka książki MatchUp Lara Adrian, Steve Berry, C.J. Box, Sandra Brown, Lee Child, Nelson DeMille, Diana Gabaldon, Andrew Gross, Charlaine Harris, Lisa Jackson, Peter James, J.A. Jance, Michael Koryta, Eric van Lustbader, Gayle Lynds, Val McDermid, David Morrell, Kathy Reichs, Christopher Rice, John Sandford, Lisa Scottoline, Karin Slaughter
MatchUp Lara Adrian, Steve ...

Kathy Reichs podobnie jak bohaterka Temperance jest antropologiem sądowym pracującym w Laboratorium Nauk Prawnych i Medycyny Sądowej w kanadyjskiej prowincji Québec. Jej twórczość pisarska jest bardzo realistyczna i nie odbiega od pracy jaką wykonuje na co dzień . Z ciekawością odkrywam (w każdej książce),aspekty pracy antropologa i powiem Wam że potrafi ona spowodować iż nie jestem w stanie wyjść z podziwu dla tego zawodu.
O książce...
W Charlotte policja odnajduje ciało latynoskiej nastolatki na poboczu dwupasmowej ulicy . Temperance nie jest przekonana iż był to zwykły wypadek ,lecz że padła ofiarą przestępstwa. Poprzysięgła zmarłej poznanie prawdy ,jak się okazało bardzo zawiłej i niebezpiecznej , tylko tak wybitny antropolog potrafi po obrażeniach ustalić fakty śmierci i wraz z zaprzyjaźnionym policjantem sprawić by winny otrzymał zasłużoną kare.
Tempe bada także zawiniątko że zmumifikowanymi szczątkami peruwiańskich piesków,znalezionych przez celników(rytuał chowania zmarłych wraz ze swoimi psami).
Za namową byłego męża odbywa również podróż do Afganistanu ...
Trzy różne sprawy nie mające nic ze sobą wspólnego ,a jednak ! Dzięki autorce układają się w jedną całość ktora u mnie wywołała efekt "opadającej szczęki" . W wielu książkach autorki przygody Tempe służą do ilustrowania ważnych problemów społecznych.Przemyt zagrożonych gatunków ,tragedia ludzi pozbawionych praw,czarny rynek handlarzy ludziom towarem ,rynek ludzkich narządów ,pornografia dziecięca,także "Kości zaginionych"podążają tą drogą...

Ciekawy temat - handel ludźmi, jednak styl jest powtarzalny. Chyba trochę się już cieszę, że to końcówka serii :)

Jak zwykle miło wrócić do znajomych postaci, chociaż w tej części fabuła skupia się na sprawie prowadzonej przez Tempe zdecydowanie bardziej niż na jej życiu prywatnym. Autorka porusza kolejny ważny, aczkolwiek niewdzięczny temat - handlu ludźmi. Dobrze wyważone tempo akcji, przyjemna lektura.

Jeden z najbardziej rozczarowujących cykli kryminalnych. Przegadany, pełen zbędnych szczegółów, dłużących opisów. Jak na podstawie tych książek mógł powstać jeden z lepszych seriali?

Wg. mnie książki Reichs są sztampowe, przewidywalne, nudne. Aż trudno uwierzyć, że na ich podstawie powstał świetny, zabawny, inteligentny serial. Na książki szkoda czasu.
To było moje największe rozczarowanie 2018 roku.

To było moje największe rozczarowanie 2018 roku.

Dr Temperance Brenon zostaje zaangażowana do pomocy przy określeniu dokładnego przebiegu wydarzeń śmiertelnego potrącenia młodej dziewczyny w dzielnicy przemysłowej. Kierowca zbiegł z miejsca wypadku. Co dziewczyna robiła w tej części miasta? Dlaczego nie znaleziono przy nież żadnych rzeczy osobistych? Kim była?
Drugą sprawą nad którą pracuje dr Brenon są peruwiańskie mumie piesków przemycone do Stanów przez byłego żołnierza. Czy te sprawy się łączą? I co w torebce dziewczyny robiła karta zniżkowa linii lotniczych należąca do mężczyzny, który kilka miesięcy wcześniej zginął w pożarze?
Książka trzyma w napięciu. Rozwiązanie zagadki nie jest ani proste ani miłe. Nikt nie chce przyznać się do posiadania jakiejkolwiek informacji na temat zmarłej dziewczyny. Sprawa jest frustrująca i zawikłana.
Kathy Reichs oprócz tematów naprawdę dużego kalibru porusza w swojej książce też problem bardzo szybkiego oceniana ludzi po pozorach.
Momenty w których są opisy techniczne napisane są w taki sposób, że laik będzie rozumiał o co chodzi.
Czy przewidziałam zakończenie? No nie do końca. W trakcie czytania miałam jakieś przeczucia, ale dokładne zakończenie było dla mnie bardzo satysfakcjonujące.

Drugą sprawą nad którą pracuje dr Brenon są peruwiańskie mumie...

Powiem tak - ożeszq...
Do mniej więcej 75% książki nie miałam pojęcia o co chodzi z tymi dwoma pozornie niepowiązanymi ze sobą historiami (chociaż znając autorkę wiedziałam, że tylko czekać aż powiązanie wyskoczy jak królik z kapelusza).
Czytało mi się lepiej niż poprzednich kilka z serii. Jakaś taka bardziej dopracowana była.
Ogólnie jak zawsze dobra zabawa z Tempe i nudzić się nie można.

Powiem tak - ożeszq...
Ogólnie jak zawsze dobra zabawa z Tempe i...

Albo zmienia mi się gust, albo coraz mniej podoba mi się twórczość tej autorki.

Pełna zbiegów okoliczności historia, gdzie ofiarą przejmuje się oczywiście tylko nasza główna bohaterka. Niestety, w kilku sytuacjach autorka odbiera jej inteligencje co nie jest fajne w czytaniu ani spójne z poprzednimi częściami i profilem naszej Tempe (motyw z butami i autem?, "zapominalstwo" w zakresie telefonu?)

Do minusów zdecydowanie wliczam "śmiertelnie łatwe" rozwiązanie jednego z wątków, który autorka sama wprowadziła parę książek wcześniej żeby namieszać, a teraz pstryk palcami i wracamy do sytuacji jak z YA ona i dwóch starających się XD

Raczej książka tylko dla fanów autorki.

Albo zmienia mi się gust, albo coraz mniej podoba mi się twórczość tej autorki.

Nie oglądam serialu '' Kości '' , chociaż widzę po opiniach innych czytelników, iż książki pani Kathy Reichs coś z tym serialem mają wspólnego . Nie oglądam, bo w ogóle nie oglądam telewizora. Jednak styl pisania tej autorki całkiem nieźle przypadł mi do gustu. Wprawdzie musiałam się z powrotem w niego wpasować, bo poprzednią książkę Pani Reichs czytałam trochę dawno, ale nawet poszło mi to dość bezboleśnie. Bohaterka wykreowana przez autorkę wydaje mi się bardzo '' ludzka '' , prawdziwa . Pracuje w zawodzie, który chyba niewielu ludzi chciało by wykonywać, a jednocześnie jest zwyczajną kobietą która chciałaby być kochana i szanowana i matką która tak bardzo martwi się o swoją dorosłą już córkę, wiedząc jednocześnie że nie może ingerować w jej życie i jej decyzje.

Tym razem Temperance Brennan rozwiązuje dwie sprawy , a na konsultację i ekspertyzę w sprawie trzeciej musi lecieć aż do Afganistanu . Musi zbadać zmumifikowane szczątki peruwiańskich piesków, przemycanych przez granicę. Dowiedzieć się czy zabita nastolatka sama wpadła pod samochód, czy może została pod niego wepchnięta ? A może została pobita i celowo jeszcze przejechana.? W końcu , jako specjalista, antropolog sądowy, leci do Afganistanu oczyścić z zarzutów amerykańskiego żołnierza który zastrzelił dwóch afgańskich cywilów . Jak się okazuje, wszystkie sprawy, a przynajmniej dwie ostatnie mają swoje drugie i trzecie dno i Temp całkiem na serio nieopacznie znajdzie się w wielkim niebezpieczeństwie .

Nie przeczę że styl tej autorki trzeba lubić i nie każdemu przypadnie on do gustu . Jednak ja uważam że można nabrać wprawy w tłumaczeniu sobie słów głównej bohaterki - narratorki , na '' normalne '' wyrażenia potocznie zrozumiałe, na przykład:

'' Czy to właśnie o tym chciało mnie poinformować moje tyłomózgowie '' (intuicja)
'' Kolana ugięły się pode mną z powodu zakłóconej cyrkulacji krwi '' (po prostu zdrętwiały)
'' Wyższe ośrodki mózgowe wzięły górę nad pniem mózgu '' (myślenie wzięło górę nad pierwotnymi instynktami)

To naprawdę nie jest trudne, nie trzeba być lekarzem czy antropologiem , a z czasem takie '' tłumaczenie '' sobie '' z polskiego na nasze '', może się nawet okazać zabawne .:) Warto też czytać książki Pani Reichs, bo poruszają bardzo ważne tematy, w tym wypadku handel ludźmi , uczciwość obcych wojsk w Afganistanie, bezpieczeństwo ludności cywilnej . No i Temperance Brennan ma uwielbianego kota, za to ode mnie dodatkowa gwiazdka , bardzo mi się też podoba jej relacja z Pitem . Ja książkę wam polecam, i sama będę chciała częściej spotykać się z panią antropolog .

Spodziewałam się czegoś zupełnie innego po obejrzeniu serialu „Kości”. Przypadek sprawił, że zaczęłam czytać przygody Temprence Brennan właśnie od tej części. Nie zgadzało mi się z otoczenia głównej bohaterki nic, co widziałam w serialu. Nie zmienia to faktu, że sama powieść jest wciągająca. Dotyka dość trudnych zagadnień handlu ludźmi, wojny w Afganistanie, ale przede wszystkim okrucieństwa ludzi. Dość dobry kryminał bez nadmiernej komplikacji fabuły.

• Kathy Reichs
  • Audiobooki