Książka Roku 2018

Kości zaginionych

Tłumaczenie: Przemysław Hejmej
Cykl: Temperance Brennan (tom 16)
Wydawnictwo: Sonia Draga
Bones of the Lost
Ag2S

Kiedy policja w Charlotte znajduje zwłoki nastolatki na poboczu dwupasmówki, Temperance Brennan obawia się, że dziewczyna była ofiarą przestępstwa. W jej torebce policja znajduje kartę klubu linii lotniczych podpisaną przez prominentnego lokalnego biznesmena Johna Henry’ego Story, który zginął w strasznym pożarze miesiąc wcześniej. Skąd się znali? Czy była nielegalną imigrantką? Prostytutką? Czy została zamordowana. Czy on też?
Tempe ma za zadanie także zbadać zawiniątko ze zmumifikowanymi szczątkami peruwiańskich piesków, znalezionych przez celników podczas kontroli na lotnisku. Jej córka, Katy, opłakując swojego chłopaka, który zginął w Afganistanie, zaciąga się do wojska. Przeciąga się sprawa rozwodowa Tempe i Pete’a. W natłoku spraw doktor Brennan nie spostrzega, kiedy znalazła się w samym środku międzynarodowego spisku.

źródło opisu: http://www.soniadraga.pl/

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/

ElViento | 2015-11-04
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 04 listopada 2015

Kolejna świetna część, dość zaskakująca, z ciekawymi wątkami wplecionymi w treść. Kolejne ważne problemy poruszone na kartach książki. Swietny język, jak zwykle. Uwielbiam sposób prowadzenia akcji i dialogów prezentowany przez Reichs.

Polecam serdecznie :)

Zaniczka | 2016-04-14
Przeczytana: 05 stycznia 2016

Kocham Reichs z nabożną wręcz miłością. Wszystkie jej książki czytam powoli delektując się każda literką. Kości zaginionych – nie zawiodły mnie.

Jest tam misternie spleciona intryga, jest tajemnica, jest niezwykłe zacięcie i chęć poznania prawdy. I jest przede wszystkim Tempe, którą polubiłam już w pierwszym tomie serii o kościach. Pani antropolog to przede wszystkim normalna, dojrzała kobieta z dorosłą (ciągle ją zaskakującą) córką, niepoukładanym życiem prywatnym, kotem indywidualistą, pożyczoną papugą i eks mężem pałętającym się po jej życiu niczym przysłowiowy smród po gaciach. Ma swoje wady, ma swoje przyzwyczajenia i życie bardzo odbiegające od kreowanego przez mass media wzorce. Dzięki tym wszystkim cechom jej niesamowity wręcz intelekt nie odstrasza, jest to tak doskonale wypośrodkowane, że chłoniemy książkę, akceptujemy to co autorka nam pokazuje bez żadnego sprzeciwu i co najważniejsze nic nam się nie kłoci ze sobą.

Najnowsza książka opowiada o codziennej pracy...

Maddie | 2013-09-18
Przeczytana: 18 września 2013

Znów nie będę obiektywna jeśli chodzi o "Bones", książka jak zwykle się udała. Chociaż muszę powiedzieć, że gdzieś w środku, czytając wątek związany z Afganistanem nieco zwątpiłam w autorkę, wydawał mi się kompletnie nie związany ze sprawą i w sumie mało ciekawy, nie mogłam jakoś sobie tego wszystkiego poskładać w jedną całość. Ale koniec wszystko wyjaśnił i był całkiem dobrze przemyślany. Może tylko trochę zbyt dużo zbiegów okoliczności ... :D Lektura przyjemna, chociaż niestety w oryginale, bo pewnie polskie wydanie będzie w następnym dziesięcioleciu - o ile w ogóle się doczekamy :/

Emily | 2016-04-03

Kolejny tom, który mnie nie zawiódł. Ciekawe połączenie trzech różnych spraw z ukrytym wspólnym mianownikiem. Zaskakujące rozwiązanie. O ile z grubsza moje podejrzenia się sprawdziły to na głównego podejrzanego bym nie wpadła. I pierwszy raz autorka podzieliła książkę na trzy części. Zastanawiałam się co ma wspólnego z fabułą misja w Afganistanie, poza oczywiście spotkaniem z Kathy, ale finał mi to wyjaśnił. Tak, jestem usatysfakcjonowana. Dodatkowo pani Reichs wplątała ważny temat społeczny - przemyt ludzi oraz wykorzystanie ich do niewolniczej pracy, często seksualnej. Fajnie, że "zwykłe" książki poruszają takie tematy. Dzięki temu ludzie zwracają uwagę na problemy społeczne.

Niestety mam jeden minus. A właściwie dwa. Troszkę meczący jest już schemat, w którym w kulminacyjnym momencie Brennan bierze sprawy w swoje ręce i zawsze albo zostaje uwięziona albo wpada w inne kłopoty. I oczywiście nie ma ze sobą telefonu. A drugi minus to praktycznie zerowa obecność Ryana w tej części....

AriciaM Wyrwicz | 2017-02-09
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 30 stycznia 2017

To to dobrnęłam do szczęśliwego finału (na razie). Tom szesnasty. Co można napisać jeszcze oryginalnego? Że Kathy Reichs odzyskała pod koniec trochę weny twórczej? Bo mam wrażenie, że część książek była pod tytułem „fani i tak przeczytają”, albo raczej „fani i tak kupią”. Znowu lekko ponad przeciętność. Czyta się dobrze. Końcówka to fala lekko wznosząca. Jeśli jakiś czytelnik się zapyta czy warto dobrnąć, przemęczyć te mniej udane tomy, to nie mam jednoznacznej odpowiedzi. Ja będę czytać dalej. A co tam.

O tak! Przygody Temperance Brennan to coś co pokochałam od pierwszej książki, a także od pierwszego odcinka serialu! I pomyśleć, że "Kości zaginionych" to już 16 tom z Tempe w roli głównej jeśli chodzi o powieść... Nie wiem czy opinia będzie obiektywna, ale ja po prostu uwielbiam Bones!

Policja w Charlotte znajduje na poboczu dwupasmówki zwłoki nastolatki. Temperance od początku podejrzewa, że dziewczynka padła ofiarą przestępstwa. Jak by tego było mało w jej torebce znaleziono kartę klubu lotniczego na nazwisko lokalnego biznesmena - Johna Henry'ego Story'ego, który zginął w pożarze jakiś czas wcześniej. Skąd się znali? Kim tak w ogóle okaże się nastolatka? Czy była prostytutką? Nielegalna imigrantką? Czy jej śmierć to było morderstwo czy wypadek?

W tym samym czasie Tempe musi zbadać zawiniątko, które zawiera zmumifikowane szczątki piesków preriowych. Zostały one znalezione przez celników przy kontroli na lotnisku. Czy możliwe jest by sprawa nielegalnego przemytu szczątków oraz...

Ania | 2015-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2015

Książka na dwa wieczory. Czytając jeden rozdział zastanawiasz się, co będzie dalej. Tempe w Afganistanie? Ryan się nie odzywa? Co jest grane?
Wątki super powiązane - na początku ja nie widziałam żadnego, a na końcu taka niespodzianka.

pitahaya | 2016-05-20
Przeczytana: 20 maja 2016

Kolejna ciekawa książka o pracy antropologa, kiedy pojawia się wątek wyjazdu do Afganistanu zaczyna się niejako następna historia, która jednak szybko wiąże się z wątkiem początkowym. Końcowe wyjaśnienia moim zdaniem nieco zawiłe, a epilog mnie nie usatysfakcjonował, mimo wszystko czyta się dobrze i z zaciekawieniem. Jest również wątek życia prywatnego Tempe, na chwilę pojawia się Ryan, wszystko wskazuje też na to, że na dłużej pojawi się Pete. Z pewnością sięgnę po kolejną książkę autorki.

aliss80 | 2016-08-22
Przeczytana: lipiec 2016

Jako fanka serialu "Kości" zainteresowałam się autorką, której powieści zainspirowały reżyserów serialu. Cóż, nie rozczarowałam się, choć spodziewałam się czegoś oszałamiającego. Książka dobra, wciągająca i przyjemnie się czyta.

Kor | 2015-11-29
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 29 listopada 2015

Pani antropolog z przeszłością (miłosną!) i misją ratowania świata.
Książka napisana z tezą, ot takie czytadło, choć porusza ważki problem.