5 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Preussen. Eine Bilanz
Prusy, XX wiek, historia Niemiec
literatura faktu
theo

Myśląc o Prusach, autor próbuje dokonać bilansu: musi być on wieloznaczny i tymczasowy. Chce pomóc w przypomnieniu, zrozumieniu i ocaleniu, a także w tym, żeby źródła nieszczęścia nigdy już nie ożyły.

źródło opisu: Niezależna Oficyna Wydawnicza

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Małgorzata | 2016-02-27
Na półkach: Przeczytane, Mam
Przeczytana: 27 lutego 2016

Książka pisana przez Niemca (a dokładnie Prusaka) dla Niemców. Nie znalazłam tu nic ciekawego dla siebie. Z pewnością lektura byłaby bez porównania ciekawsza, gdyby była napisana bardziej przystępnym językiem.
Tymczasem książka przedstawia kawał historii, jednak w stylu publikacji naukowej.
Autor usiłuje uchwycić istotę pruskości, jej cechy charakterystyczne i ich przełożenie na całe państwo zjednoczonych Niemiec, a wszystko to ostatecznie prowadzi do wytłumaczenia przyczyn dojścia Hitlera do władzy oraz zaślepienia i posłuszeństwa Niemców w czasie holocaustu.

Przy tym rozczarowałam się, że prawie nie było odniesień do Polski, co prawda fakt, że nie było nas na mapie przez kawał czasu, ale i tak wygląda na to, że nie jesteśmy i nie byliśmy dla Niemiec/Prusów liczącym się sąsiadem.