Zając zostaje!

Okładka książki Zając zostaje! Melania Kapelusz
Okładka książki Zając zostaje!
Melania Kapelusz Wydawnictwo: Wydawnictwo Adamada Seria: Tornister pełen przygód [Adamada] literatura dziecięca
literatura dziecięca
Tornister pełen przygód [Adamada]
Wydawnictwo Adamada
2015-09-01
2015-09-01
9788374206143
dla dzieci

Okładka książki Mitologia. Przygody słowiańskich bogów Melania Kapelusz, Ewa Poklewska-Koziełło
Mitologia. Prz... Melania Kapelusz, E...
Okładka książki Świerszczyk. Wielka księga Paweł Beręsewicz, Grzegorz Chomicz, Łukasz Dębski, Ewa Dziewulska, Piotr Gabrysz, Dorota Gellner, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Melania Kapelusz, Grzegorz Kasdepke, Irena Landau, Jakub Lepiorz, Ada Modrzanka, Piotr Olszówka, Elżbieta Pałasz, Tomasz Plebański, Joanna Plesnar, Marcin Przewoźniak, Zofia Stanecka, Małgorzata Strzałkowska, Andrzej Krzysztof Torbus, Maciej Trzepałka, Agnieszka Urbańska, Natalia Usenko, Wojciech Widłak, Rafał Witek, Ewa Zachara
Świerszczyk. W... Paweł Beręsewicz,&n...
Okładka książki Mężczyzna w zielonych spodniach Ewa Agnieszka Frankowska, Melania Kapelusz, Ewa Szawul
Mężczyzna w zi... Ewa Agnieszka Frank...
Okładka książki Czarodziejskie słowa Jan Czarnocki, Dorota Gellner, Czesław Janczarski, Melania Kapelusz, Maria Ewa Letki, Małgorzata Musierowicz, Walentyna Osiejewa, Zofia Stanecka, Małgorzata Strzałkowska, Anna Świrszczyńska, Wojciech Widłak, Rafał Witek, Hanna Zdzitowiecka
Czarodziejskie... Jan Czarnocki, Doro...

To byłaby świetna książka dla sześciolatków, pomagająca im oswoić się z koniecznością pójścia do szkoły, gdyby nie przepuszczony przez redaktora koszmarek w rodzaju "ubrać ciepłą kurtkę" (już nie pamiętam, co tam bohaterowie ubierali, ale zdecydowanie nie była to ani choinka ani inne dziecko).
Więc ostrzegam rodziców, że należy tę książkę czytać wspólnie i w odpowiednim momencie przeczytać dziecku to zdanie w prawidłowej formie, by nie utrwalać błędu.
Ale żeby przepuszczać książki dla dzieci z błędami językowymi?! Straszne i smutne :(

Michaszkausuń Linia koment
Przeczytane:2015-12-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Pójście do szkoły po raz pierwszy to zawsze wielkie przeżycie, z jednej strony strach przed nieznanym, z drugiej ekscytacja. Z tym przyszło zmierzyć się Antkowi, który po raz pierwszy wybiera się do szkoły, czy spotka tam przyjaciół i spodoba mu się bardziej niż w przedszkolu?

Z książek dla dzieci wyrosłam już dawno, jednak naprawdę miło jest sobie przypomnieć te beztroskie czasy. "Zając zostaje!" to książka, która niewątpliwie wciągnie dzieci powyżej szóstego roku życia, bo odnajdą w niej swoje własne codzienne przygody. Książeczka ta składa się z krótkich rozdziałów, które tworzą spójną całość, dlatego najlepiej czytać je po kolei. W każdym rozdziale mieści się jakaś krótka historia, którą przeżywa Antek, dzięki nim dzieci mogą przekonać się, że jednak warto iść do szkoły.

Nie byłabym sobą gdybym nie wspomniała o prześlicznym wydaniu. Ilustracje stworzone przez Magdalenę Wosik, to naprawdę coś pięknego! Jestem przekonana, że dzieci będą z zaciekawieniem przeglądały proste i zarazem naprawdę ładne ilustracje.

Szukacie odpowiedniego prezentu dla dziecka około szóstego roku życia? Myślę, że "Zając zostaje!" to świetny pomysł na prezent, śliczne wydanie i bardzo ciekawa fabuła sprawiają, że książeczka ta jest naprawdę godna uwagi. Całość napisana jest prostym językiem, dzięki któremu czyta się z przyjemnością!

Nie sądziłam, że książeczki dla dzieci mogą mnie jeszcze wciągnąć, a tymczasem czytało mi się naprawdę przyjemnie, a powrót do dzieciństwa wraz z tą książką okazał się naprawdę świetnym pomysłem, "Zając zostaje!" stał się dla mnie miłym przerywnikiem od dnia codziennego, ale dla sześciolatków z pewnością będzie jeszcze ciekawszą lekturą! Polecam!

Michaszkausuń Linia koment
Przeczytane:2015-12-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,

Z...

Recenzję znajdziecie na moim blogu. Serdecznie zapraszam :)

Recenzję znajdziecie na moim blogu. Serdecznie zapraszam :)

Pierwszy dzień w szkole potrafi dać w kość. Może być najszczęśliwszym dniem życia albo rozpoczynającym się koszmarem. Podczas gdy niektóre dzieci wolałyby zostać w przedszkolu, inne boją się spóźnić i z niecierpliwością oczekują tego dnia. Właśnie tę drugą postawę reprezentuje Antek, bohater książki Melanii Kapelusz "Zając zostaje!".

Lekturka Melanii Kapelusz opisuje szkolne perypetie Antka i jego przyjaciół. Każdy rozdział pokazuje inne wydarzenie, a na kartach całości opisany jest pierwszy rok nauki Antka. Jest to ciekawy sposób na pokazanie dzieciom, co może im się przytrafić w szkole, niezależnie od pory roku. W przystępny sposób autorka promuje niektóre postawy i pokazuje jak warto się zachowywać.

"Zając zostaje!" jest też ciekawym przewodnikiem po szkolnej rzeczywistości. Autorka postanowiła skupić uwagę młodych czytelników wokół najprostszych szkolnych czynności - jak wybór dyżurnego czy wizyta u ortodonty. Każde dziecko na pewno w jakimś stopniu odnajdzie się w tej historii i utożsami z głównymi bohaterami.

Melania Kapelusz stworzyła nieco zbyt wyimaginowany i ugrzeczniony świat. Tutaj nie ma miejsca na złe zachowania. Nawet biznesmen w pociągu zachowuje się tak nieprawdopodobnie i nierealnie, że zaczęłam się zastanawiać czy takie przedstawienie rzeczywistości dziecku jest dobrym pomysłem. Z drugiej strony oczywistym jest, że "Zając zostaje!" ma na celu promowanie właśnie tych grzecznych i pożądanych zachowań. Pytanie tylko, czy taka nieco odrealniona historia może się okazać wartościowa dla dziecka?

Książkę Melanii Kapelusz wzbogacają ilustracje Magdy Wosik. Idealnie komponują się one z treścią. Jest to zdecydowanie jeden z największych plusów tej publikacji. Dzieciom dużo łatwiej będzie wyobrazić sobie poszczególne wydarzenia. Zwłaszcza, że rysunki w najdrobniejszych szczegółach pokrywają się z opisem słownym. Są one ciekawym dodatkiem do historii, a pełnia kolorów sprawia, że każde dziecko z przyjemnością sięgnie po tę pozycję.

"Zając zostaje!" to ciekawa propozycja dla najmłodszych. Moim zdaniem zabrakło w niej trochę humoru. Jednak to tylko nadaje opowieści o Antku specyficznego uroku. Pokazuje, że nie wszystkie dzieci są takie same i, że nie każdy musi być klasową gwiazdą. To raczej historia o szarych myszkach, które w nowym środowisku odnajdują prawdziwych przyjaciół. Polecam!
[i]
Więcej moich recenzji na:

Lekturka Melanii Kapelusz opisuje...

• 1aa) Książki do kupienia
  • Recenzje 2015
  • ❇️ Legimi
  • Otrzymana do zrecenzowania 2015
  • Posiadam - przeczytane
  • Przeczytane z Hanią
  • Przeczytane w 2015

Dodaj cytat z książki Zając zostaje!