Samobójstwo Oświecenia? Jak neuronauka i nowe technologie pustoszą ludzki świat

Wydawnictwo: Kasper
Socjologia, socjologia nauki
Firet

Technologie zawsze zwalniały nas nie tylko od wysiłku fizycznego, ale także umysłowego i emocjonalnego. Nowe technologie - neuro, bio, nano oraz sztuczna inteligencja - przybliżają moment, gdy my-ludzie zostaniemy zwolnieni także z „obowiązku” istnienia. Osiągnięcia neuronauki przybliżają bowiem moment, gdy człowiek, tak jak go teraz rozumiemy, stanie się zbędny. Książka wykazuje, iż...

Książka wykazuje, iż przesłanie Oświecenia - budowanie lepszego ludzkiego świata poprzez rozumowe poznanie - oparte jest na błędnym pojmowaniu ludzkich procesów poznawczych. Obietnica w pełni rozumnej relacji człowieka ze światem wytworzyła mechanizm rozwoju technologicznego, który niedługo moze pozbawić nas zdolności do rozumienia świata. Rewolucja cyfrowa grozi bowiem cyfrowym totalitaryzmem, nowymi formami koncentracji nierówności i władzy, wreszcie „eksplozją” sztucznej inteligencji, za który nie nadąży żaden ludzki umysł.
Autorzy podpowiadają, jak powstrzymać inwazję wiedzy, która przynosi Wieki Ciemne.

źródło opisu: http://wydawnictwokasper.pl/

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Firet | 2015-09-23

O tych zagrożeniach wiele osób się wypowiada, że zdają sobie z nich sprawę. Po lekturze książki wiedzą jak bardzo się mylili, do jakiego stopnia zaawansowania technologicznego doszedł neuromarketing, który nie tylko potrafi sprawić, że kupimy jakiś produkt, ale że będziemy przekonani o racjonalności wyboru.
Książka opisuje też filozoficzne aspekty wolnej woli - czy naprawdę ją mamy? Która część mózgu za nią odpowiada? Jak ją chronić i jak rozwijać?
Wreszcie - do czego prowadzi wpajane nam przekonanie, że człowiek może być racjonalny i że kontroluje swoje decyzje - to samobójcze myślenie przechodzi obecnie w czyn...