Uciekinier

Okładka książki Uciekinier
Józef Makowski Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN, Ośrodek KARTA Seria: Karty Historii biografia, autobiografia, pamiętnik
464 str. 7 godz. 44 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Seria:
Karty Historii
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe PWN, Ośrodek KARTA
Data wydania:
2015-10-05
Data 1. wyd. pol.:
2015-10-05
Liczba stron:
464
Czas czytania
7 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
9788377059043
Tagi:
Żyd holocaust ucieczka uchodźca II wojna światowa XX wiek
Średnia ocen

                6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
38 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
4663
3431

Na półkach: , , ,

"Uciekinier" to zbeletryzowane wspomnienia, nie pamiętnik - jak podano w opisie - gdyż tę formę wspomnień spisuje się na bieżąco, a tego autor z oczywistych względów nie mógł zrobić (ani nie miał na to czasu podczas wojny, ani możliwości).

Losy Józefa Makowskiego przypominają perypetie Solomona Perela, bohatera filmu Agnieszki Holland "Europa, Europa". Są równie burzliwe i gdyby nie fakt, że napisało je życie, trudno byłoby w nie uwierzyć.
Obaj mężczyźni będący Żydami ukrywali podczas wojny swoją tożsamość pod maską Aryjczyka, obaj prowadzili niebezpieczną grę, stykając się na co dzień z nazistami.

Józef Makowski pokazuje w swoich wspomnieniach, że wojna to nie tylko bohaterska walka z okupantem. To również czas zmierzenia się z własnym strachem, który nie ma nic wspólnego z heroizmem - człowiek w obliczu zagrożenia stara się przede wszystkim przetrwać, chwytając się wszystkich sposobów, tak jak tonący chwyta się brzytwy.
Autor wybrał drogę tyleż podstępną, co niebezpieczną, niemal brawurową - udawał Polaka wiernego Trzeciej Rzeszy, dzięki czemu udało mu się przeżyć okupację w nie swojej skórze. Wbrew pozorom, nie było to łatwe i okupione zostało wieloma trudnymi wyborami oraz ciągłym strachem przed zdemaskowaniem.

Za najbardziej interesujące uważam fragmenty opisujące pobyt Józefa na Kresach okupowanych najpierw przez Rosjan, potem przez Niemców i znów przez sowietów.
Obraz wojny, jaki wyłania się z tych części, nie ma nic wspólnego ze stereotypami, do jakich przyzwyczaiły nas literatura i film. Każdy stara się przede wszystkim przetrwać, Polacy pokątnie handlują z Niemcami, którzy próbują dorobić się na wojnie, a zjawisko to nasila się, gdy front wschodni zaczyna się cofać.
Obrazki te przypominają czarne interesy robione w "Pożegnaniu z Marią" Tadeusza Borowskiego. Tu jednak znacznie bardziej powaga przeplata się z humorem, który nieraz przeraża swoją dosadnością, ale dla bohaterów stanowi sposób na odreagowanie stresów i obronę przed przerażającą codziennością.

Gdzieś w tle pojawia się partyzantka, jednak dla Makowskiego nie odgrywa ona wielkiej roli. Żołnierze z lasu z jednej strony pociągają go swoją niezależnością, z drugiej - odstraszają, gdyż bohater nie jest pewien, jak zostałby przyjęty przez nich jako Żyd.

Wojenne obrazy przepełnione są tu nieraz okrucieństwem i w pełni oddają grozę wojny - to na przykład opisy masowych egzekucji i mordowania Żydów, zbiorowych grobów, z których sączy się krew... Nie ma jednak w tych relacjach patosu - autor pisze o ludobójstwie z porażającym dystansem, podkreślając w ten sposób jego powszechność.

Czyta się "Uciekiniera" z zaciekawieniem, bo to interesujący dokument. Przyznam jednak, że momentami lektura mnie nużyła, gdyż niektóre części opisane są z niesamowitą drobiazgowością. Mimo tych mankamentów nie można odmówić książce żywiołowości.

"Uciekinier" to zbeletryzowane wspomnienia, nie pamiętnik - jak podano w opisie - gdyż tę formę wspomnień spisuje się na bieżąco, a tego autor z oczywistych względów nie mógł zrobić (ani nie miał na to czasu podczas wojny, ani możliwości).

Losy Józefa Makowskiego przypominają perypetie Solomona Perela, bohatera filmu Agnieszki Holland "Europa, Europa". Są równie burzliwe...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    115
  • Przeczytane
    44
  • Posiadam
    16
  • E-book
    4
  • II wojna światowa
    3
  • Judaica
    2
  • Ebooki
    2
  • E-Booki
    2
  • II Wojna Światowa
    2
  • Literatura faktu
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Uciekinier


Podobne książki

Przeczytaj także