Dzieciństwo, lata chłopięce, młodość

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Maciej Mazurkiewicz | 2019-10-16
Przeczytana: 16 października 2019

Trylogia autobiograficzna Lwa Tołstoja jest wyjątkowa pod wieloma względami. Choć jest to fikcja literacka, dobrze oddaje charakter i procesy, które zachodziły w pierwszych latach życia pisarza, co widać we "wspomnieniach" Rosjanina. Opis poszczególnych wydarzeń oraz postaci jest zajmujący i w ciekawy sposób przedstawiony. Ponadto intrygująco przedstawione są uczucia rządzące bohaterem lirycznym. Dużym atutem tych trzech dzieł jest dokładne przedstawienie życia rosyjskiej arystokracji. Szczególnie interesujące może to być dla kulturoznawców. Z całą pewnością jest to dobry wstęp do twórczości Tołstoja oraz rosyjskiej kultury XVIII wieku, tym bardziej, że bardzo dobrze został napisany.

Gusiołki | 2018-03-21

Łza się w oku kręci,co za czasy ,co za obyczaje,język-kto tak dzisiaj pisze?chyba tylko Michał Rusinek.Polecam do czytania naprzemiennie z Hercenem,uczta literacka.

allison | 2017-09-10
Przeczytana: 08 września 2017

Trylogia Tołstoja to uczta duchowa i jednocześnie spora dawka informacji o pisarzu (chociaż podana, jak to w przypadku autobiografii bywa, z perspektywy autora, a więc nie do końca obiektywnie).

Obserwujemy dzieciństwo i młodość przyszłego prozaika, jego rodzinę, bliskich, nauczycieli, kolegów.
Jednocześnie poznajemy rosyjską obyczajowość i życie arystokracji dziewiętnastego wieku.

Pierwsze dekady życia Tołstoja to nie tylko beztroska, ale i bolesne przeżycia - utrata matki, wychowywanie pod okiem nie zawsze życzliwych krewnych, pierwsze miłości i przyjaźnie, rozczarowania, upadki...
Ale i studenckie zabawy, a nawet hulanki, oraz naukowe fascynacje.

Całość, jak na mistrza przystało, napisana została kunsztownym językiem i jednocześnie w interesujący, porywający sposób - połączenie tych dwóch cech to gwarancja doskonałej lektury, o czym w przypadku Tołstoja przekonywać nie trzeba (mimo iż to jego powieściowy debiut).

Polecam z czystym sumieniem, także w formie audiobooka...

lucas688 | 2017-07-08
Przeczytana: grudzień 2000

piękna

Meaulnes | 2014-12-18
Przeczytana: 18 grudnia 2014

Dzieciństwo i lata chłopięce bardziej pochłaniają niż Młodość, która jest rozciągnięta.Za to końcowa część książki Pierwsze wspomnienia oraz Wspomnienia jest ciekawa.