Rosja XX wiek. Od utopii komunistycznej do rzeczywistości globalistycznej.

Tłumaczenie: Paweł Burek
832331800X
historia
rafkuc

Cywilizacyjna specyfika Rosji polega na sprzecznym połączeniu przywiązania do tradycji z poszukiwaniami innowacyjnych sposobów rozwoju. W ciągu ostatnich dziesięcioleci w społeczeństwie rosyjskim stopniowo kumulowało się napięcie między partyjno-kierowniczą nomenklaturą a narodem. Jednocześnie to społeczeństwo - z ponurym uporem i za cenę ogromnych ofiar - stworzyło na olbrzymiej, łączącej...

Jednocześnie to społeczeństwo - z ponurym uporem i za cenę ogromnych ofiar - stworzyło na olbrzymiej, łączącej Wschód z Europą, równinie potężne, unitarne państwo, likwidując na długi czas narodowy i regionalny separatyzm.

Przyglądając się uważnie strukturze rosyjskiego życia na samym początku trzeciego tysiąclecia, można dostrzec, że nie uległa ona zasadniczym zmianom. Dziś trudno jeszcze zauważyć różnicę między "planową" władzą biurokratów sprzed 1991 roku a późniejszym rynkowym "sabatem" urzędników.

Mamy nadzieję, że obraz współczesnych wydarzeń pomoże czytelnikowi odtworzyć prawdę o surowym, tragicznie okrutnym i naiwnie romantycznym czasie. (Ze wstępu J. Zołotowskiego)

źródło opisu: Okładka książki

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Zdecydowana | 2017-03-26

Książka nieco starsza, ale nadal jest doskonałym vademecum dla studentów historii. Zwięzła, rzeczowa, przejrzysta a przez to w sam raz dla przygotowujących się do egzaminów epokowych. Korzystałam z powodzeniem, choćby po to, by uporządkować na szybko informacje. Niezbędne jest oczywiście uzupełnienie szerszymi opracowaniami.

Gorąco polecam!

rafkuc | 2015-09-22
Na półkach: Przeczytane, Historia, Rosja
Przeczytana: 22 września 2015

Wyjątkowo ciężkostrawna pozycja, na dodatek pisana przez autora (autorów?), który mam wrażenie, jedną nogą wciąż tkwi w komunizmie. Niewątpliwą zaletą jest spojrzenie na historię XX-wiecznej Rosji z rosyjskiego punktu widzenia.