Notatki geologa : szmaragdy, złoto i... smak przygody

Wydawnictwo: Poligraf
Renax

Zbiór dwudziestu dziewięciu reportaży opartych na wspomnieniach z blisko 40 lat pracy w poszukiwaniach geologicznych i górnictwie na trzech kontynentach oraz ciekawostki, anegdoty i nieznane zwyczaje z różnych nieznanych regionów świata.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: http://wydawnictwopoligraf.pl/publikacje2.php?fid=593

Tinkerbelle | 2018-10-11
Przeczytana: 11 października 2018

Zbiór różnego rodzaju wspomnień, w dużej mierze opisujący świat, który minął i którego już nie doświadczymy. Człowiek miał fascynujące życie.

bijelodugme | 2017-07-07
Na półkach: Przeczytane, 2017

Zapowiadana niczym "Miłość, szmaragd i krokodyl", w rzeczywistości okazała się spisem luźnych, niepowiązanych (poza kontynentem) ze sobą wspomnień.

ula | 2016-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2016

Jeśli ktoś myśli, że są to opowiadania stricte - podróżnicze to jest w błędzie. Są to dosłownie notatki geologa. Ciekawe do przeczytania, bo można dowiedzieć się paru interesujących i dość niezwykłych rzeczy o Afryce. Sposób spisania tych historii nie jest jednak powalający i nie stanowi ciągu zdarzeń, ale przeczytać jak najbardziej można.Książka zawiera wiele śmiesznych historii związanych ze zwierzętami, które przydarzyły się geologom podczas pobytu w Afryce. Opowiada też o mentalności i zwyczajach tubylców. Jest naprawdę ciekawa.

Pantomima | 2015-11-20
Przeczytana: 14 listopada 2015

Nie czytałam dotąd niczego w podobnym klimacie. Bardzo zaciekawiły mnie przede wszystkim relacje z mieszkańcami odwiedzanych przez autora krajów. Jako wielką miłośniczkę zwierząt wszelakich, poruszył mnie rozdział poświęcony kłusownictwu. Za to uśmiech na twarzy wywołały opisy spotkań zwierzyny z geologami. I hit nad hitami! Zdziwiłam się, kiedy przeczytałam, że w Zambii znają – a do tego bardzo szanują – Lecha Wałęsę. Takich ciekawostek znajdziecie w tej książce jeszcze więcej. Każdy z rozdziałów porusza inne tematy i opowiada o innych przygodach. Nie zabrakło także bardziej specjalistycznych fragmentów – opisów pracy geologa, procesu przygotowania wyprawy i tym podobnych rzeczy. Podkreślam jednak: Notatki geologa… to nie książka nastawiona na akcję, w której przewraca się stronę za stroną w obłąkańczym tempie, aby tylko dobrnąć do końca i dowiedzieć się co, gdzie, kto i z kim. Mówiąc inaczej, książka o przygodach, ale nie typowo przygodowa. Wyjaśniam, gdyby ktoś zbyt mocno wziął...

Wioleta Sadowska | 2015-10-29
Przeczytana: 29 października 2015

"Szkoda, że Ryszard Kapuściński nie napisał planowanej książki o Aminie – byłoby o czym pisać".

Długoletnie doświadczenie w wykonywaniu pewnych, dość specyficznych zawodów często staje się bazą umożliwiającą spisanie swoich najciekawszych wspomnień i podzielenie się nimi z ludźmi. Niewątpliwie, jedną z takich właśnie profesji jest praca geologa praktyka, który zajmuję się eksploracją złóż na różnych kontynentach. Profesji będącej źródłem wiedzy o kulturze innych społeczeństw. Publikacje takie, będące swoistymi zbiorami wspomnień i własnych, subiektywnych obserwacji, zawsze mają dla mnie wartość unikatową, nawet jeśli forma tych treści nie zaskakuje.

Andrzej Śliwa to geolog, który przez kilkadziesiąt lat zajmował się eksploatacją złóż, najczęściej w Afryce i w Azji. W firmach, w których pracował wykonywał wiele funkcji, od geologa terenowego do szefa przedsiębiorstwa, a nawet dyrektora kopalni złota. Autor w trakcie swojego zawodowego życia poszukiwał i eksplorował także złoto i...

Ursa | 2015-10-24
Przeczytana: 24 października 2015

„Geolog, podczas prac poszukiwawczych, bywa w różnych miejscach, niedostępnych nie tylko turystom, ale nawet większości miejscowych obywateli”

Geolog to zawód dla ludzi ciekawych świata, lubiących podróżować oraz poznawać historię i budowę różnych rejonów Ziemi. Geolog praktyk znaczną część swojego czasu spędza w terenie, często w miejscach niedostępnych dla zwykłego śmiertelnika, szukając i opisując, mniej lub bardziej, cenne kruszce. Tego typu wyjazdy terenowe mają to do siebie, iż nierzadko obfitują w zabawne i niezapomniane przygody, które potem wspomina się przez długie lata. I to właśnie o takich przygodach opowiada w swojej debiutanckiej książce „Notatki geologa. Szmaragdy, złoto i… smak przygody” polski geolog, Andrzej Śliwa.

Autor przez kilkadziesiąt lat swojego życia zajmował się poszukiwaniem i wydobywaniem różnego rodzaju złóż, zarówno tych typowych, jak i tych rzadko spotykanych. Większość eksploatacji prowadził na peryferiach świata - między innymi w afrykańskich...

Renax | 2015-09-25
Przeczytana: 24 września 2015

Tej książce bardzo kibicuję. A kibicuję dlatego, że to mądra książka, zawierająca wiele treści. Niby truizm, a jednak tak często mamy książki bez treści.
Są to notatki geologa z obserwacji, przygód i przeżyć tam, gdzie pracował, czyli w Afryce, Kazachstanie i Chile. Afryki jest w książce najwięcej, za to informacje o Kazachstanie bardzo rzeczowe. Chile - na koniec, krótko.
Autor opisuje miejsca w sposób ciekawy. Z racji sposobu poznawania tych miejsc innych niż podróżnicy, autor poznał te egzotyczne miejsca i ludzi 'od podszewki'. Zna drogi, ludzi, wioski, pola, zwierzęta i zagrożenia, czyhające na mieszkańców. Były to pobyty wieloletnie, więc i spostrzeżenia zawarte w książce mają niesłychanie wiarygodny i oryginalny wydźwięk, inny niż większość książek podróżniczych.
Autor wyjaśnia, iż Afryka prawdziwa nie jest Afryką z Blixen i Hemingwaya. A jaką jest? Czy odbiega od stereotypów?
Kazachstan autor opisał z perspektywy swojej firmy. Zawarł opisy poligonów atomowych i...