Jak się spowiadać? Vademecum penitenta

religia
Marcin

To książka dla tych, dla których spowiedź jest niełatwym obowiązkiem, którzy zwlekają z pójściem do konfesjonału, bojąc się księdza, własnych grzechów, a także swojej niewiedzy o regułach spowiedzi. Odpowiada na pytania, które zadajemy sobie najczęściej: Jak się spowiadać? Jak wybrać dobrego spowiednika? Czy warto się zdecydować na prowadzenie kierownika duchowego? Czy wystarczy jedna spowiedź w roku? I wiele innych. Książka powstała na bazie doświadczenia zdobytego po obu stronach kratek oraz głęboka wdzięczność Panu Jezusowi za ustanowienie sakramentu nawrócenia.

Breaking_Bad | 2018-10-28
Przeczytana: 27 października 2018

Jak wskazuje podtytuł, ta niewielka książka zawiera podstawowe wiadomości dotyczące sakramentu spowiedzi. Jest więc powtórka z katechizmu na temat tego czym jest grzech, jaka jest istota sakramentu pojednania i omówienie pięciu warunków dobrej spowiedzi. Oprócz tego autor zamieścił trochę praktycznych wskazówek odnośnie wyboru spowiednika, miejsca i czasu odpowiedniego na spowiedź, spowiedzi dzieci i osób starszych, a nawet odnośnie budowy konfesjonałów. Uzupełnieniem są modlitwy, które mogą być pomocne przy rachunku sumienia lub w ramach dziękczynienia po uzyskaniu rozgrzeszenia - głównie fragmenty psalmów, ale również kilka fragmentów poezji.
Ks. Radecki polemizuje ze spotykanym, nieraz stwierdzeniem: "A ja nie mam się z czego spowiadać, bo nie zabiłem, nie ukradłem itp." Pokazuje jakie wady, zaniedbania, lekceważenia podpadają pod te grzechy.
Książka może być pomocna dla tych, którzy niezbyt często przystępują do sakramentu pojednania lub dla tych, których wiadomości na jego...

OwocneSerce | 2018-06-04

Dlaczego tak wysoka ocena? Po prostu w momencie, kiedy sięgałem po tą książkę temat wydawał mi się wciągający. Autora podczas rekolekcji miałem okazję wysłuchać i porozmawiać, bardzo sympatyczny ksiądz.

To książka typowo religijna, z modlitwami o dobrą spowiedź i nie tylko. Łatwo się ją czyta, bo jest ciekawa, więc te nieco ponad 100 stron "łyka" się bardzo szybko.