Shutter Island

2009-08-28
2009-08-28
9780553820249
szpital przestępcy śledztwo

Okładka książki Najlepsze amerykańskie opowiadania kryminalne 2010 Gary Alexander, R.A. Allen, Doug Allyn, Matt Bell, Jay Brandon, Lee Child, Phyllis Cohen, John Dufresne, Lyndsay Faye, Gar Anthony Haywood, Jon Land, Dennis Lehane, Lynda Leidiger, Phillip M. Margolin, Chris Muessig, Mary Stewart Atwell, Albert Tucher, Kurt Vonnegut, Joseph Wallace, Mike Wiecek, Ryan Zimmerman
Najlepsze amer... Gary Alexander, R.A...
Okładka książki USA Noir. Część I Megan Abbott, Lawrence Block, Tim Broderick, Joseph Bruchac, Jerome Charyn, Lee Child, Reed Farrel Coleman Reed Farrel, Michael Connelly, Barbara DeMarco-Barrett, Jeffery Deaver, Elyssa East, Maggie Estep, Jonathan Safran Foer, J. Malcolm Garcia, James W. Hall, Pete Hamill, Terrance Hayes, T. Jefferson Parker, Karen Karbo, Bharti Kirchner, William Kent Krueger, Dennis Lehane, Laura Lippman, Tim McLoughlin, John O'Brien, Joyce Carol Oates, Bayo Ojikutu, George Pelecanos, Pir Rothenberg, S. J. Rozan, Lisa Sandlin, Julie Smith, Asali Solomon, Domenic Stansberry, Susan Straight, Luís Alberto Urrea, Don Winslow
USA Noir. Część I Megan Abbott, Lawre...

Tak się zdarzyło, że 2 dni wcześniej nim zaczęłam lekturę, obejrzałam film. Według mnie wypada on lepiej niż książka, działa zdecydowanie bardziej psychologicznie.

Zaskakująca!Jedna z moich ulubionych książek z tego gatunku(a ciężko żeby coś skradło moje serce jeśli chodzi o thriller/kryminał)Zakończenie książki fantastyczne i niespodziewane zdecydowanie Wyspa skazańców to moje odkrycie z którego jestem dumna❤️

„Wyspa tajemnic” to trzymający w napięciu, świetnie napisany thriller, jednocześnie powieść psychologiczna, o zawiłym ciągle niezrozumiałym funkcjonowaniu naszego mózgu.
Akcja ma miejsce na początku lat piędziesiątych na Zatoce Bostońskiej. Na wyspie znajduje się szpital dla psychiczne chorych skazańców, do którego przybywa dwóch szeryfów federalnych. Z jednego bloku więziennego zniknęła pacjentka pozostawiając tylko karteczkę z dziwnym szyfrem. Zadaniem szeryfów jest wyjaśnienie tej sytuacji. W między czasie nad wyspę nadciąga huragan.

Klimat tej powieści jest niesamowity. Opisy dziwnej atmosfery zakładu psychiatrycznego, jak i nagłe zmiany jego otoczenia z powodu huraganu powodują ciarki.

Gorąco polecam zarówno książkę, jak i znakomity film z Leonardo DiCaprio w roli głównej.

Chcąc opisać w skrócie tą książkę: Mega dobra i mega pokręcona..

Chcąc opisać w skrócie tą książkę: Mega dobra i mega pokręcona..

Czy można żałować obejrzenia dobrego filmu, którego fabuła nas wciągnęła i zaskoczyła zaskoczeniem? Okazuje się, że tak, jeśli sięgamy po książkę na podstawie której ów film powstał. Nie chodzi o to, że film jest gorszy czy lepszy, ale że czytając nie mamy możliwości przeżywać tych samych emocji i niepewności przy poznawaniu danej historii po raz pierwszy. Miałam wrażenie jakbym czytała tę samą książkę po raz drugi, i mimo że pozycja jest świetna i dopracowana to fakt wcześniejszego zapoznania się z wersją filmową nieco odebrał mi przyjemność odkrywania tajemnic, które przygotował pan Lehane.
Akcja rozgrywa się w 1954 roku na Wyspie Zatoki Bostońskiej, gdzie znajduje się szpital dla obłąkanych przestępców. Po tajemniczym zniknięciu jednej z pacjentek dwóch szeryfów federalnych - Teddy Daniels i Chuck Aule - rozpoczyna śledztwo. Kobieta zniknęła z zamkniętego pokoju o zakratowanych oknach i pozostała po niej zaszyfrowana wiadomość. Panowie mundurowi biorą się do pracy. Węszą gdzie się da, choć śledztwo nie należy do łatwych, nie tylko ze względu na zagadkowość zniknięcia, ale także znikomą chęć współpracy personelu zakładu. Szefostwo nie chce udostępniać akt pracowników i trudno się oprzeć wrażeniu, że ten i ów coś ukrywa. Na dodatek wyspę nawiedza huragan, który więzi obu szeryfów i odcina im jedyną drogę powrotną na stały ląd. Sytuacja z każdą chwilą staję się coraz bardziej zagadkowa, a finalizacja śledztwa oddala się zamiast przybliżać. Teddy wpada na trop szeroko zakrojonej mistyfikacji, która sprawi, że niczego nie będzie już pewien.
"Wyspa tajemnic" to kryminał z domieszką thrillera, z wielką tajemnicą w tle, dający uczucie zagadkowości oraz klaustrofobiczne poczucie niepokoju. W pewnym momencie Teddy, jak również czytelnicy gubią się we wszystkim, nie wiadomo co myśleć o tym, co dzieje się na wyspie.
Książkę czyta się szybko. Im więcej przeczytanych rozdziałów, tym bardziej zawiła staje się historia. Jakby tego było mało mamy tu do czynienia z otwartym zakończeniem i czytelnik tak naprawdę nie do końca jest pewien, jak je interpretować.
Książkę polecam miłośnikom thrillerów poszukujących mocnych wrażeń, ceniących sugestywne opisy wielbicielom dopracowanych intryg i niełatwych zagadek, lubiących mroczny klimat.

Dawno nie czytałam książki tak genialnie i wiernie zekranizowanej - jak większość z nas wpierw widziałam film ;) zastanawiam się tylko czy nie zakręciłabym się w szyfrach i tajemnicach gdybym nie znała przesłania ….. Kolejna ksiazka autora która zrobiła na mnie ogromne wrażenie 👏👏

"Wyspa tajemnic" to intrygująca i intensywna powieść, której akcja toczy się w zamkniętym szpitalu psychiatrycznym na odległej wyspie. Głównym bohaterem jest detektyw Teddy Daniels, który zostaje wysłany na wyspę, aby odnaleźć zaginioną pacjentkę. Autor, Dennis Lehane, z niezwykłą zręcznością buduje napięcie, tworząc labirynt zaskakujących zwrotów akcji i mrożących krew w żyłach odkryć.

Lehane z sukcesem przedstawia atmosferę niepokoju i paranoi, które wypełniają korytarze szpitala. Jego bohaterowie są pełni skomplikowanych emocji i motywacji, które sprawiają, że czytelnik nie jest pewny, kogo może uważać za wiarygodnego. Teddy Daniels jest skomplikowaną postacią, których doświadczenia wojenne i osobiste tragedie odciskają piętno na jego psychice, co dodaje warstwę złożoności do fabuły.

Lehane używa bogatego języka, aby zobrazować zarówno straszliwość otoczenia, jak i wewnętrzne demony bohaterów. Jego opis wyspy jest tak sugestywny, że czytelnik może niemal odczuć wilgotne powietrze i słyszeć krzyki pacjentów w oddali.

Jednak "Wyspa tajemnic" to nie tylko thriller. To również powieść o stracie, o cierpieniu i o tym, jak trudno jest poradzić sobie z traumą. To także komentarz na temat natury ludzkiego umysłu i tego, jak łatwo można manipulować naszą percepcją rzeczywistości.

Podsumowując, "Wyspa tajemnic" to emocjonująca powieść, która z pewnością przyciągnie czytelników poszukujących intensywnej, prowokującej do myślenia lektury. Jej mroczny ton, skomplikowane postacie i nieoczekiwane zwroty akcji sprawiają, że jest to książka, która zostaje w pamięci na długo po jej zamknięciu. Istotnie, zakończenie tej książki jest jednym z jej najważniejszych punktów, które pozostawi czytelników w stanie głębokiej refleksji.

"Wyspa tajemnic" to prawdziwa uczta dla miłośników literatury thrillerów, a jednocześnie stanowi głębokie spojrzenie na ludzki umysł i jego złożoność. Przez swoje mocne narracyjne bębny, a także zdolność do utrzymania czytelnika w napięciu do ostatniej strony, Lehane udowadnia, że jest mistrzem gatunku. Ta książka to wyśmienita lektura, która dostarcza zarówno emocji, jak i intelektualnych wyzwań.

Czy polecam "Wyspę tajemnic"? Zdecydowanie tak. Dla tych, którzy cenią trzymające w napięciu thrillery, skomplikowane postacie i nieprzewidywalne zwroty akcji, ta książka to pozycja obowiązkowa.

Świetnie się czyta wieczorem i nocą, gdy za oknem leje deszcz, niekoniecznie nad morzem:)
Tak jak w Rzece tajemnic, tak i tutaj, bardzo częstym, wręcz nadużywanym zwrotem jest: Słucham? Dostałam od tego uczulenia:)
A tak poważniej, to książka jest świetna w swoim gatunku. Trzyma w napięciu, pod warunkiem, że będzie się uważnie czytać, gdyż granica pomiędzy tym, co rzeczywiste miesza się z tym co dzieje się w głowie bohatera, a na dokładkę jest i trzeci punkt widzenia. Książka porusza ważny temat eksperymentowania na ludziach w Stanach Zjednoczonych. Akcja dzieje się w latach 50-tych XX wieku, ale eksperymenty medyczne Amerykanie prowadzili oficjalnie do lat 80-tych. A nieoficjalnie? Zapewne do teraz. Przeczytanie tej książki to dla mnie także okazja, aby poczytać o tym więcej, ale tym razem w wydawnictwach popularnonaukowych.

W thrillerach spodziewam się niespodziewanego, więc zakończenie mnie jakoś bardzo nie zaskoczyło. To nie zmienia faktu, że dreszczyk emocji był - w końcu akcja dzieje się w położonym na wyspie szpitalu dla psychicznie chorych skazańców gdzie nic nie jest takie jakie się wydaje. A sam film świetnie dopełnia tej całkiem dobrej całości.

Po książkę sięgnąłem po obejrzeniu filmu. Pamiętałem zwieńczenie, ale zupełnie inaczej niż zostało to przedstawione w książce. Uważam, że to absolutny majstersztyk budowania napięcia.

• Thriller/sensacja/kryminał
  • Kryminał