Tuhat loistavaa aurinkoa

fiński
Kristiina Savikurki

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Przez różnice kulturowe ciężko mi się było wczuć w sytuacje bohaterek oraz podejmowane przez nie decyzje. Jednakże książka sama w sobie bardzo ciekawa.

Trudne życie kobiet w Afganistanie. Książka mało pozytywna. Wg autora komuniści byli lepsi od Talibów.

Ksiazka zapiera dech w piersiach. Ciężka psychicznie, wazna, niesamowicie wciąga i porywa. Czuje się te ból,strach, przeżywa się to niezrozumienie i niesprawiedliwość. Na pewno potrzebuje po niej coś lżejszego ale uważam że to lektura obowiązkowa.

Niesamowita, wzruszająca opowieść dwóch kobiet, ale w gruncie rzeczy czuję, że jest to utwór poświęcony Mariam. Kobiecie, która przez całe swoje krótkie życie zaznała tylko odrobinę szczęścia, i właśnie to szczęście dało jej siłę by podarować Lajli lepsze życie. Mariam oddała jej całe swoje życie i choć jest to postać fikcyjna, to ma ona specjalne miejsce w moim sercu.

Bardzo dobra książka. Pięknie opisana ale przy tym bardzo realnie. Autor przenosił mnie do Kabulu, Heretu i Pakistanu. Oprócz pełnego cierpienia realizmu, książka wywołuje mnóstwo emocji, smutku i niedowierzania na temat traktowania kobiet w islamskim świecie. Zdecydowanie sięgnę po kolejne książki autora, choć nie jest to spotkanie lekkie, łatwe czy przyjemne.

Afganistan z tej książki to miejsce, które chciałbym zobaczyć. Dzieje bohaterów przerażające ale inspirujące, to się autorowi udało osiągnąć. Uświadamia, że wszystko ma swoją cenę a na pokutę czasami jest za późno.

Piękna, ciepła, poruszająca. Oto obraz miłości. We mnie tylko emocje, odsłonięte, bezbronne wrażliwe miejsca. To drugi raz, kiedy tak płakałam przy książce, pierwszy od 25 lat. Coś we mnie dotknęła, poruszyła. Bohaterki zostały przedstawiony w taki sposób, że momentami zastanawiałam się czy nie są inspirowane prawdziwym postaciami. Chociaż nie odczułam tej egzotyki, raczej poruszałam się w obszarze wykształconych we mnie już wczesniej wyobrażeń kulturowych, to jednak po połowie książki przestało mi to zupełnie przeszkadzać. Nie o to w niej chodziło i nie po to powstała. Faktycznie, jeśli do tej pory nie przeczytałxś opisu, to oszczedz sobie ważnego spoileru. Niesamowita.

Cóż za irytujący opis książki! Streszcza większą część książki jak najgorszy spojler. Tylko końcówkę zostawia czytelnikowi.

Sama lektura daje do myślenia, wzrusza, smuci, zadziwia i czasem wręcz przeraża. Lubię podróżować przez książki, poznawać inne kultury i ta pozycja spełniła moje oczekiwania.
Z minusów: bardzo słabe przypisy. Niestety, gdybym chciała sprawdzić każde słowo zostawione bez przypisu, musiałabym zbyt często robić pauzy.

Z minusów: bardzo słabe przypisy. Niestety, gdybym chciała sprawdzić każde...

Nie potrafię znaleźć tu nic, do czego można by się przyczepić. Żadne niedociągnięcia nie wytrącały mnie z immersji, dzięki czemu zaangażowanie w tę historię utrzymywało się na najwyższym poziomie. Hosseini pisze przepięknym językiem, kreuje niepowtarzalny klimat oraz bardzo wyrazistych bohaterów.
Ta historia jest o wiele bardziej kameralna od "Chłopca z latawcem", a dzięki temu bliższa rzeczywistości. Trzecioosobowa narracja skupiająca się na zmianę na obu bohaterkach również wypada lepiej od pierwszoosobowego narratora. Ale co kto woli. Mnie bliższe są "Słońca", do kogoś innego bardziej trafi "Chłopiec". Warto dać szansę i przekonać się samemu, a z pewnością nie będzie to czas zmarnowany.