A Game of Thrones

Cykl: Pieśń Lodu i Ognia (tom 1)
Wydawnictwo: Harper Voyager
1 272
angielski
strawberrymoo

Inne wydania

Summers span decades. Winter can last a lifetime. And the struggle for the Iron Throne has begun. As Warden of the north, Lord Eddard Stark counts it a curse when King Robert bestows on him the office of the Hand. His honour weighs him down at court where a true man does what he will, not what he must … and a dead enemy is a thing of beauty. The old gods have no power in the south, Stark’s...

The old gods have no power in the south, Stark’s family is split and there is treachery at court. Worse, the vengeance-mad heir of the deposed Dragon King has grown to maturity in exile in the Free Cities. He claims the Iron Throne.

źródło opisu: Harper Voyager, 2014

źródło okładki: http://harpervoyagerbooks.co.uk/book/a-game-of-thrones-4/

Kitty | 2012-07-20
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2012
Przeczytana: 20 lipca 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Dużo czasu upłynęło, nim zaczęłam czytać "Grę o tron". Miałam dylemat - czytać czy nie czytać - gdyż na temat książki słyszałam same bardzo dobre opinie, więc zwyczajnie martwiłam się, że się zawiodę.
O, jakże byłam naiwna!
Przed sekundą przeczytałam ostatnie zdanie z "Gry o tron" i na mojej twarzy wciąż widnieje cielęcy zachwyt, pomieszany z niedowierzaniem.
ZDECYDOWANIE CZYTAĆ!
Jedyne słowo, które ciśnie mi się pod palce: arcydzieło. I za moment biegnę do księgarni po drugi tom, aby móc poznać dalsze losy bohaterów. O tym, że czuję niedosyt, nie muszę chyba wspominać.
Ale może zacznijmy od początku.

Początki były trudne. Już od pierwszych rozdziałów podczas akcji przewija nam się multum różnorodnych bohaterów, herbów, rodów, lordów, miejscowości, w których na początku czytelnik kompletnie się gubi (mi bardzo pomogło zapisywanie sobie na kartce kto jest kim), jednak z czasem każdy z nich staje się jedyną i niepowtarzalną postacią. Którą się kocha lub nienawidzi - Martin stworzył...

Marago | 2014-06-23
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Prezent
Przeczytana: 23 czerwca 2014

Doskonała powieść o charakterze epickim, z rodzaju heroic fantasy. Zawładnęła mną do tego stopnia, że trudno mi było się od niej oderwać. Dawno nie czytałam pozycji, która zrobiłaby na mnie tak duże wrażenie. Książka mnie omotała. Obsesyjnie myślałam, co będzie dalej. Czytałam ją bardzo uważnie. Autor w powieści magii i miecza przemyca zmyślnie treści o charakterze uniwersalnym, mające odniesienie do naszego tu i teraz. Mamy w niej warstwę psychologiczną, duchową i materialną - Martin żongluje nimi w sposób mistrzowski. Doskonałe narracje, świetne opisy, wartko przeprowadzone dialogi, suspens. Kiedy myślimy, że rzecz się kończy, orientujemy się, że tak naprawdę gra się rozpoczyna. GRA O TRON! Polecam.

Ettelea | 2010-05-15
Przeczytana: 15 maja 2010

Kiedy pierwszy raz wzięłam do ręki "Grę o tron" czułam się troszeczkę zagubiona. Mnóstwo bohaterów, nazw, mieszające się historie, skoki z jednej opowieści na drugą... Nie mogłam się w tym odnaleźć. Jednak w miarę oswajania się z bohaterami i stopniowym łączeniem różnych epizodów w jedną bogatą opowieść, książka pochłonęła mnie bez reszty.

Cudowna powieść rycerska bogata w elementy fantastyczne. Zawiera bohaterów, których wygląd i charaktery dopracowane są z ogromną szczegółowością. Jest to pierwsza książka, która spowodowała, że niektóre postaci obdarzyłam szczególną sympatią a inne szczerze znienawidziłam. Imponująco wykreowany świat zarówno geograficznie jak i wierzeniowo. Czapki z głów przed bezgraniczną wyobraźnią i pomysłowością autora. Ciekawe intrygi,(dosłownie) głębokie romanse. Poza tym genialne opisy bitew, czasami bardzo drastyczne. Trzeba przyznać, że dodaje to powieści pikantnego smaczku. To wszystko znajdziecie w "Grze o tron".

Jest to jedyna książka, która...

Kiwi | 2015-05-04
Przeczytana: 04 maja 2015

Zanim zaczęłam czytać "Grę o tron" przez głowę wielokrotnie przelatywała mi myśl "co ludzie w TYM widzą?" skończyłam czytać i już wiem.
Wspaniały i fascynujący Świat, który pochłania bez dna i wciąga bez reszty.

Ta książka to perfekcja w każdym calu.
Nic bardziej odkrywczego nie napiszę.

Polecam, polecam, polecam.

W grze o tron albo się wygrywa, albo zostaje martwym. To chyba motto tej powieści i być może cyklu. Martin mimo że napisał powieść ponad 800 stronową, nie pisał jej topornie jak na przykład Paolini, czy Tolkien. Z drugiej strony nie jest to taki minimalizm jak u Sapkowskiego. Autor raczy nas pięknymi opisami snów czy przyrody. Z drugiej strony w powieści znajdujemy dużo przemocy i okrucieństwa. W tym świecie nie jest dobrze być wysoko urodzonym, a i nisko też pewnie nie. Przeszkadzało mi to że kobiety zbyt nagminnie były utożsamiane z dziwkami. Być może tak wyglądałaby Ameryka w średniowieczu. Akcja polega na walce o władzę rodów Starków i Lannisterów. W tym pojedynku nic nie jest przesądzone. Kolejny raz widzimy co ludzie mogą zrobić dla władzy, i na jakich brzydkich czynach to polega. Rozdziały są podpisane imionami paru bohaterów, historię każdego poznajemy gdy zagłębiamy się w tej historii. G. R. R. Martin ma dar przykuwania uwagi, czym dalej tym ciekawiej, tym więcej znaków...

Tathagatha | 2013-03-29
Przeczytana: 28 marca 2013

R E W E L A C J A!!

Obawiałam się, że znajomość serialu sprawi, że książkę będę czytała powoli i bez zainteresowania. Mistrzostwo Martina nie oparło się nawet temu. Zastanawiam się jak wielkie byłyby moje doznania, gdybym faktycznie nie oglądała ekranizacji. Z drugiej jednak strony muszę przyznać, że są i tego plusy, ponieważ postaci jest bardzo dużo i łatwo się pogubić. W chwilach wątpliwości szukałam postaci na filmwebie i wszystko wskakiwało na swoje miejsce.
Przy okazji duże uznanie w stronę twórców serialu za wierną ekranizację, a także wyśmienity dobór aktorów.

Polecam każdemu i to gorąco lekturę tej książki. Ciężko było się oderwać. Autor ma bardzo fajny styl, nie umieszcza kilkustronicowych opisów przyrody a zgrabnie i ciekawie przedstawia rzeczywistość i nie czuć absolutnie żadnego niedosytu. Całości dopełniają świetnie wykreowane postacie.... perełka.

mclena | 2016-04-16
Przeczytana: 15 kwietnia 2016

"Jesteśmy tylko ludźmi, których bogowie uformowali do miłości. Oto istota naszej chwały i naszej tragedii."

Tak... wiem... wstyd...

Wstyd, że dopiero teraz, wstyd, że ekranizacja przed książką, ale co sie stało to się nie odstanie. Jeszcze jakiś czas temu sądziłam, że tego typu książki nie są dla mnie, a kiedy na ekranach pojawił się serial, nie czułam podekscytowania. Nie miałam pojęcia, że w ogóle istnieje ktoś taki jak George R.R. Martin ani, że w ogóle coś napisał. Oglądałam serial, w którym było tak wielu bohaterów, że początkowo czułam się zagubiona a jednocześnie wciągnięta w fabułę, której jak się teraz okazało wcale tak dobrze nie rozumiałam. Kiedy postanowiłam spróbować przeczytac książkę, fakty poznane w serialu psuły mi cała przyjemność z czytania i mniej więcej po 10% książki poddałam się z planami sięgnięcia po nią za jakiś czas. I teraz przyszedł ten czas. Mimo, że nadal najważniejsze kwestie pozostały w mojej pamięci (kto umarł, kto jest po czyjej stronie, kto...

Grażyna | 2011-03-19
Przeczytana: 14 marca 2011

wstydzę się napisać, że książka przeleżała u mnie 2 miesiące zanim wzięłam się za jej czytanie. Co prawda zajrzałam do niej, ale potrzebowałam do niej ciszy i spokoju, co nie zawsze mogę osiagnąć w swoim otoczeniu. Kiedy już znalazłam wolny, spokojny i cichy czas tak się wciągnęłam w czytanie, że mogliby już strzelać z armat a i tak bym nie przestała ;)Początkowo przerażała mnie ilość wątków i postaci, grubość książki, co z czasem stało się jej atutem. Czytałam 3 dni i proszę o więcej :)
bardzo polecam nie tylko fanom fantastyki

Anika | 2014-03-09
Przeczytana: 01 marca 2014

Powieść napisana z wielkim rozmachem, wielowątkowa, z plejadą nietuzinkowych postaci. Bohaterowie kochają się,nienawidzą, knują perfidne intrygi. Słowem, w "Grze o tron" każdy znajdzie coś dla siebie. Oczywiście polecam.

pietruszka | 2016-03-21
Przeczytana: 2012 rok

Przeczytane zanim się obejrzało serial.Na urlopie co jest najwyższym zaszczytem dla książki. Yeeah, to jest to ! Zaraziłem się, myślę, iż nieuleczalnie, tym światem wyczarowanym przez Martina. Tak wspaniała epopeja iż tego nie można objąć słowami. Wielobarwność i wymiarowość Wasteros zapiera dech. I jest okrutna, prawdziwa,do bólu, do wycia. To nie piękna baśń z cyklu "i żyli długo i szczęśliwie". O nie. Co autor robi z bohaterami ? Martin chyba żartował gdy powoływał się na Tolkiena. Przecież zakatrupiłby Froda, Merryego, Sama, Pippina, Bilbo, Aragorna,Gandalfa, Arwenę itd itd. Wszyscy muszą umrzeć. No cóż to zawsze coś nowego w amerykańskiej literaturze. Taki świeży powiew krwi i brak Hollywoodzkiego zakończenia. Dobra żartuję Sama by zachował:) Wielu ma za złe Martinowi to okrucieństwo i cynizm, ale czyż weźmy "tylko" telewizja nie znieczuliła nas na ból i cierpienia innych. Po prostu Gra o Tron jest strasznie dobrą mega hard fantasy będącą odbiciem naszych czasów. Nas samych,...

Poznaj zakończenie „Gry o tron”

… zanim napisze je George R.R. Martin i zanim ukaże się szósta książka z cyklu „Pieśń Lodu i Ognia”. Pracownicy biblioteki teksańskiego uniwersytetu sugerują, że prawdopodobnego zakończenia cyklu można poszukać w materiałach przekazanych bibliotece przez pisarza w 1993 roku. Materiały te to ponad 300 kartonów z notatkami Martina.

„Wielkie Płaszcze” – już dziś premiera!

Do grona prawdziwych must read literatury fantasy właśnie dołączyła seria „Wielkie Płaszcze”. Otwiera ją mająca premierę 24 maja powieść „Ostrze zdrajcy”. Cykl stworzył kanadyjski pisarz Sebastien de Castell, którego śmiało można polecić miłośnikom prozy Trudi Canavan.