Szkarłatna wdowa

Tłumaczenie: Wiesław Marcysiak
Wydawnictwo: Albatros
SCARLET WIDOW
Kominek

"Szkarłatna wdowa" to powieść łącząca w sobie elementy horroru, kryminału oraz powieści detektywistycznej i historycznej, w której w rolę detektywa wciela się Beatrice – młoda kobieta, będąca żoną pastora i córką aptekarza z XVIII-wiecznego Londynu. Jak mówi sam autor Szkarłatna Wdowa to XVIII-wieczne CSI – Crime Scene Investigation. W odmalowanym przez Mastertona w iście dickensowskim stylu...

W odmalowanym przez Mastertona w iście dickensowskim stylu Londynie, dorasta Beatrice Bannister, córka Clementa – aptekarza, eksperymentatora i alchemika, który swą ogromną wiedzę stara się przekazać swojemu jedynemu dziecku. Osierocona przez matkę dziewczyna już jako nastolatka dźwiga ciężar prowadzenia apteki i wytwarzania leków, jednocześnie zgłębiając tajniki alchemii i wspierając ze wszystkich sił popadającego po śmierci żony w alkoholizm ojca. Wkrótce jednak zostaje sama. Szczęście uśmiecha się do niej, gdy poznaje Francisa – młodego protestanckiego duchownego w którym zakochuje się z wzajemnością. Pastor zostaje jednak skierowany do pełnienia posługi kapłańskiej w Stanach Zjednoczonych. Młodzi małżonkowie opuszczają więc stary kontynent i wyjeżdżają do Ameryki. Ich spokój zostaje zmącony, gdy okazuje się, że w osadzie Suttoon w New Hampshire, gdzie zamieszkali, zostaje popełniona seria przestępstw. Członkowie lokalnej społeczności uważają to za dzieło szatana, który nie chce, by chrześcijaństwo rozprzestrzeniło się w jego królestwie. W Nowym Świecie pielgrzymi tłumaczą wszelkie zdarzenia, w tym choroby, wypadki i nieszczęścia, wolą Bożą lub działaniem Szatana. Są jednak tacy, którzy dopatrują się w tym ludzkiej ręki, a właściwie czarnej magii. Wizja palonych na stosie czarownic staje się realna. Beatrice podejrzewa jednak, że ktoś celowo sieje strach wśród mieszkańców. By odkryć, jak to się dzieje, że kolejni ludzie są zatruwani, porażani prądem i uśmiercani na przeróżne, wyszukane sposoby, które uważane są za robotę diabla – musi wykorzystać wiedzę, którą przekazał jej ojciec.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazki/1442/d_2474.jpg

Mollinka_90 | 2017-05-11
Przeczytana: 11 maja 2017

Pierwsza powieść Mastertona, po którą sięgnęłam. Jak widzę, po opiniach innych czytelników, stylem i fabułą, nieco odbiega od jego wcześniejszych książek.
"Szkarłatna wdowa" to historia Beatrice - córki londyńskiego aptekarza, która w XVIII wieku zgłębia tajniki farmacji. Jest to o tyle niecodzienne, że w tamtych czasach kobiety nie miały prawa do nauki i uczestniczenia w życiu publicznym, dodatkowo nawet jeśli przejawiały ku temu chęci, były zazwyczaj hamowane w swych dążeniach przez najbliższych. Bea ma naprawdę wyjątkowo tolerancyjnych rodziców, których jednak szybko traci, w efekcie musi zamieszkać u niezbyt sympatycznej kuzynki. Tam, w nudnym Birmingham, czeka na nią miłość w osobie Francisa, chłopaka, który postanawia zostać pastorem. Po ślubie, Francis oznajmia żonie, że podjął decyzję o wyjeździe do Ameryki. Młodzi małżonkowie wyruszają w podróż do Nowego Świata.

W nieznanym miejscu, Bea i Francis szybko zyskują zaufanie parafian. Mała wioska Sutton, zostaje jednak...

allison | 2015-12-24
Na półkach: Przeczytane, Ebooki, Rok 2015
Przeczytana: 24 grudnia 2015

Sięgnęłam po "Szkarłatną wdowę" skuszona porównaniami do dickensowskiego stylu. Niestety, jest tu tego tyle, co kot napłakał. Umieszczenie części akcji w dawnym Londynie to zdecydowanie za mało.
W tej kwestii poczułam się rozczarowana, ale książkę przeczytałam z zaciekawieniem, bo nie można jej odmówić wartkiej akcji i elementów tajemniczości.

Pełne grozy zdarzenia oraz przerażające morderstwa budują napięcie i rodzą pytania: czy to dzieło szatana, czy sprytnego i pozbawionego skrupułów człowieka? Rozwiązanie okazuje się zaskakujące, podobnie jak zakończenie.

Spodobał mi się portret tytułowej bohaterki, mimo iż część jej perypetii można przewidzieć.

Czyta się szybko, lekko i przyjemnie, chociaż tematyka zionie trwogą - to fajny czasoumilacz:).

wiejskifilozof | 2017-05-04

Mam uwagę do przyszłych czytelników Mastertona,nie zaczynajcie czytania jego książek.Od tej,bo klimat jakby zupełnie inny.
Masterton przyzwyczaił mnie,to soczystych horrorów.Czy też opowieści o rudowłosej Irlandce-policjantce.
Klimat Szkarłatnej Wdowy,jest jakby z innego autora.
Czytałem i zastanawiałem się,dlaczego ?
Dlaczego,jeden z moich ulubionych autorów napisałem taką książkę.

Czy,oznacza to,że nudziłem się ? Otóż nie :-)
Masterton,zabrał mnie w klimat wsi.Wsi,Ameryki Północnej w roku 1750.
Silna psychicznie i fizycznie bohaterka,chcę wyjaśnić tajemnicze morderstwa.
Czy,stoi za nimi Szatan ? Czy demony ( tak,lubię je w książkach Grahama ) dają o sobie znać ?

Szkarłatna Wdowa przybliża świat,dawnych czasów.Tu wszystko jest ważne,praca na polu,opieka nad zwierzętami i dziećmi.

Tu zabrakło mi,dobrze opisanego seksu.Co jest wizytówką Mastertona.

Książka,dla mnie jest bardzo dobra.Lecz nie wybitna.

Na koniec,wspominano o czarnej papudze z wyspy na Oceanie Indyjskim.
Być może...

Magnis | 2016-11-01
Przeczytana: 29 października 2016

Zawsze czekam na kolejną książkę Grahama Mastertona, o jego horrory i thrillery uwielbiam. Gdy zobaczyłem informacje o Szkarłatnej wdowie chciałem przeczytać i udało mi się za sprawą biblioteki, gdzie znalazłem książkę i wypożyczyłem. Byłem ciekawy, co tym razem autor wymyśli.
Poznajemy losy Beatrice, której ojciec zajmował się alchemią i przekazał część wiedzy córce. Za sprawą fatalnych w skutkach stracie najbliższych zamieszkuje u swojej ciotki. Jednak to tylko przystanek do prawdziwej historii, jaką ma do opowiedzenia autor.
Początek książki to wprowadzenie do dalszej historii, ale nie zachwycił mnie za bardzo. Może spowodowane to było przeskakiwaniem z jednego okresu do drugiego bez jakiegoś pomostu pomiędzy wydarzeniami. Nie ukrywam, że wszystko było przewidywalne, więc nie wzbudzało takich emocji, jakie powinny być. Z wyjątkiem straty najbliższych przez bohaterkę. Gdy jednak przewertujemy pierwsze rozdziały to główna opowieść wypada znacznie lepiej niż sądziłem. Dorosła...

Dorota | 2016-10-13
Przeczytana: 12 października 2016

Nie znałam Mastertona, nie czytałam jeszcze żadnej z jego książek, więc „Szkarłatną wdowę” wybrałam na „chybił trafił” spośród ogromnej ilości pozycji tego autora stojących na półce w bibliotece.
Zamierzałam przeczytać kilka stron przed snem, ale z tych kilku zrobiło się kilkadziesiąt.
Takiej książki to ja jeszcze nie czytałam. Mamy tu sprytne połączenie powieści obyczajowej osadzonej w Londynie i w Ameryce z czasów polowania na czarownice z mocnymi elementami horroru i kryminału. Jest też główna bohaterka – Beatrice - żona pastora, kobieta mądra, silna i odważna, co nie było normą w czasach, kiedy kobiety miały być posłusznymi żonami i matkami.
To rzeczywiście XVIII-wieczne CSI. Podobało mi się.

Zuela | 2016-04-14

Koniec XVIII wieku Londyn.Bea pod kontrola ojca uczy sie aptekarstwa.Jednak po nagłej smierci rodziców przenosi się do skąpej wymagającej ciotki.Szzczęśliwie wychodzi za mąż i z mężem pastorem wyjeżdża do Ameryki.Kto chce zakłócić spokój osady?Szatan?Giną zwierzęta,chorują dzieci.Jednak prawda jest szokująca-za dziwnymi wydarzeniami stoi zachłanny sąsiad.Kto jest więc ojcem drugiego dziecka Bei?

Rasia | 2016-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2016

Powieści Grahama Mastertona są niezmiernie różnorodne, nie obywa się w nich jednak bez obfitego rozlewu krwi, nadmiaru seksualności i wulgarności. Tutaj natomiast jestem bardzo pozytywnie zaskoczona, bowiem autor poszedł raczej w stronę historii obyczajowej, po części także kryminału, i wykonał ją ze smakiem.
Najbardziej moją uwagę przykuła pierwsza część książki, później wiało od niej nieco schematycznością. Powrót do domu, morderstwo, z jednej strony modlitwa, z drugiej potajemne zbieranie śladów, powrót do domu... i tak dalej. Dlatego tym bardziej zakończenie lektury pozytywnie mnie zaskoczyło swoją dynamicznością, mimo że wiele tajemnic odgadłam. Autor bardzo dobrze oddał klimat historii i opisał ją świetnym, niezwykle przystępnym językiem. Co prawda trafił mi się nieco wadliwy egzemplarz książki z mnogością literówek, ale to specjalnie mi nie przeszkadzało.
Ogólnie lektura wywarła na mnie dość pozytywne wrażenie, przyjemna pozycja literacka na wakacje podobająca się zarówno...

Anula | 2016-07-31
Przeczytana: 26 lipca 2016

Jeśli liczycie na krwisty mięsisty horror - odpuście.
Ta powieść to powrót do przeszłości, w czasy gdzie kobieta, a na dodatek żona pastora, powinna siedzieć cicho jak mysz pod miotłą. A tu dostajemy taką jedną dociekliwą "Panią detektyw" z głową pełną wiedzy. Powieść historyczna z pewną zagadką do rozwiązania, ale skoro to Masterton to znajdziemy z dwa opisy makabrycznego morderstwa i nieco pikanterii.
Jeśli do tej pory styl Mastiego do Ciebie nie przemawiał, spróbuj może tym razem będzie inaczej.

Marta_Anna | 2016-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2016

Mam słabość do takich książek. Przeczytałam na okładce "XVIII-wieczne CSI" i już wiedziałam, że wpadnę jak śliwka w kompot.
Najpierw ciekawy i smutny początek losów Beatrice w Londynie, a właściwa akcja nabiera tempa już w Ameryce, gdzie przeniosła się wraz z mężem pastorem. Od pierwszych nieszczęśliwych wypadków podzielałam zdanie głównej bohaterki. Było mi przykro, że ludzie dają się oszukiwać, co wynikało jedynie z niewiedzy, bo nie każdy w tamtych czasach mógł mieć pojęcie o chemii i botanice. W myślach pomstowałam na potwora, który posuwał się do morderstw, szantażu i manipulowania prostymi, wierzącymi ludźmi.
Zakończenie mnie usatysfakcjonowało, bo sądziłam, że sprawy mogą zostać w miasteczku zamiecione pod dywan. Ciekawy motyw z postacią w brązowym płaszczu, tym byłam kompletnie zaskoczona na plus.
Polecam wszystkim miłośnikom zagadek z historią w tle!

moon | 2016-09-21

Kolejny raz Masterton udowadnia że potrafi odnaleźć
się w każdej stylistyce i opisywanej epoce.
Szkarłatna Wdowa to udany kolaż powieści historycznej, obyczajowej
i kryminalnej, którą czyta się bardzo dobrze.
Nie zdradzając fabuły, częściowo opisanej na okładce mogę
ją z czystym sumieniem polecić i mam nadzieje że doczeka się kontynuacji.