Teatr odtrąconych poetów

Okładka książki Teatr odtrąconych poetów Tamara Ireland Stone
Okładka książki Teatr odtrąconych poetów
Tamara Ireland Stone Wydawnictwo: Amber literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Every Last Word
Amber
2015-12-10
2015-12-10
Julia Wolin
Tamara Ireland Stone literatura młodzieżowa zaburzenia psychiczne samotność depresja

Przeczytane 2801 Opinie 258 Oficjalne recenzje 91

Wyróżniona opinia i

Książki 1644 Opinie 871

“𝗜’𝗺 𝗴𝗼𝗶𝗻𝗴 𝘁𝗼 𝘀𝗵𝗼𝘄 𝘆𝗼𝘂 𝘀𝗼𝗺𝗲𝘁𝗵𝗶𝗻𝗴 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘄𝗶𝗹𝗹 𝗰𝗵𝗮𝗻𝗴𝗲 𝘆𝗼𝘂𝗿 𝘄𝗵𝗼𝗹𝗲 𝗹𝗶𝗳𝗲.”

🤍 Długo zbierałam się w sobie by sięgnąć po 'Do ostatniego słowa'. Wiedziałam, że nie mogę podejść do niej bez odpowiedniego nastawienia, ponieważ bardzo często w tego typu książkach uważam, że autor gra na uczciach i nich poza tym. W takich momentach moja irytacja nie zna granic. Na szczęście ten przypadek jest inny!🙌🏻

🤍 Już pierwsza scena fabuły robi spore wrażenie. Stone daje nam na chwilę zajrzeć do głowy Samanthy z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi. To trochę taki obuch dla czytelnika - od razu daje do myślenia i ustala tor, którym ta historia będzie się później toczyć.

🤍 Aż do plot twistu uważałam tę książkę za taką spokojną wersję 'Wrednych dziewczyn' z klubem poetyckim na pierwszym planie. Gdy w końcu do niego doszło, aż musiałam się wyprostować by go ogarnąć *rozchodziłabym sytuację, ale była 3 nad ranem - szanujmy się*. Jak zaczęłam wszystko analizować to czułam, że mój mózg zaczyna parować😅 Dla tego jednego wydarzenia warto było przeczytać całość🙌🏻

🤍 Czy jest to smutna książka? Wbrew pozorom wcale taka nie jest. Samantha poznaje nowych ludzi, uczy się żyć w otaczającej ją rzeczywistości i walczy o poprawienie swojego komfortu w każdym aspekcie. Ma swoje wzloty i upadki, ale kto ich nie ma?

🤍 A na koniec taki mój apel - nie wstydźcie się swoich chorób. Jakichkolwiek! Walczcie o swoje zdrowie terapią farmakologiczną, psychologiczną i każdą inną na którą się natkniecie i daje szansę na polepszenie jakości życia. Ciocia Ola przesyła przytulasy i buziaczki💕🥹

“𝗜’𝗺 𝗴𝗼𝗶𝗻𝗴 𝘁𝗼 𝘀𝗵𝗼𝘄 𝘆𝗼𝘂 𝘀𝗼𝗺𝗲𝘁𝗵𝗶𝗻𝗴 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘄𝗶𝗹𝗹 𝗰𝗵𝗮𝗻𝗴𝗲 𝘆𝗼𝘂𝗿 𝘄𝗵𝗼𝗹𝗲 𝗹𝗶𝗳𝗲.”

„Do ostatniego słowa” Tamara Ireland Stone.

Ona dziewczyna z trudnymi nawykami oraz chorobą, z której nie można się wyleczyć. On kiedyś przez nią prześladowany odnajduje się jako pisarz i kompozytor piosenek.

Samantha przystępuje do tajnych spotkań, na których może otworzyć się na swoje wnętrze.
Nowo poznana Caroline wprowadza ją w świat wrażliwości i wolności słowa.

AJ pomimo pierwszej niechęci, powoli coraz bardziej zbliża się do Sam…

Czy tych dwoje to dobry materiał na parę ?
Czy to co skrywamy zawsze nas niszczy a może wręcz przeciwnie buduje ?
Jak bardzo nasza psychika wpływa na nasze życie ?

Młodzieżowa opowieść o diagnozach i niesamowitych meandrach ludzkiego mózgu.
Szkolne perypetie, podziały klasowe, wsparcie najbliższych i okrutna samotność.

Ważne tematy jakie są poruszane w książce otwierają nam oczy pokazując z jak wieloma sprawami i problemami zderzają się dzisiejsze dzieciaki. Te trudności blokują i uniemożliwiającą funkcjonowanie w społeczeństwie. Ograniczają i determinują.

Często na pierwszy rzut oka tego nie dostrzegamy, a wewnętrzne rozterki potrafią powoli zabijać od środka. To niebezpieczne i bardzo zatrważające.

Coraz więcej młodzieżowej twórczości pojawia się na rynku. Coraz więcej pokazuje się perspektywy tego pięknego wieku. Jest to nie tylko okazja i szansa na przyciągnięcia młodszego czytelnika. W tym przypadku również starszy odbiorca dostaje niesamowitą dawkę wiedzy o funkcjonowaniu młodocianych osób.

Musimy mówić o tych sprawach, musimy otwierać się na takie osoby, to od nas zależy w dużej mierze jak przyjdzie im żyć w ich późniejszych latach.

„Do ostatniego słowa” Tamara Ireland Stone.

Nowo poznana Caroline wprowadza ją w świat wrażliwości i wolności słowa....

[ współpraca reklamowa @proszynski_young ]

[q] Jaka książka ostatnio przez was czytana sprawiła, że płakaliście?

Są takie książki do których czytania zabieramy się bez większych oczekiwań, natomiast później zaskakują nas one i bardzo często trafiają w nasz czuły punkt. Tak było w moim przypadku z książką „Do ostatniego słowa”. Nie słyszałam o niej wcześniej, jednak ze względu na to, że bohaterka zmaga się z OCD musiałam się z nią zapoznać i zdecydowanie przewyższyła ona moje oczekiwania.

„Do ostatniego słowa” opowiada historię Samanthy, popularnej dziewczyny, która skrywa pewien sekret. Choruje na zaburzenia obsesyjno-kompulsywne i niestety przez jej natłok myśli trudno jej się dostosować do grupy. Jednak pewnego dnia w jej życiu pojawia się Caroline, która wyciąga do niej pomocną dłoń i zaciąga do klubu zwanego Zakątkiem Poetów. Jednak czym on jest? Dowiedzcie cię sami!

Zdecydowanie jest to książka, którą powinniście przeczytać. Chociażby dlatego, aby poznać jak żyje się z OCD albo wylać podczas czytania trochę łez. To nie jest ta z prostych historii i mimo cudownego stylu pisania autorki, mnie momentami zachęcała do refleksji nad niektórym aspektami mojego życia.

Miłość bohaterów do poezji i motyw tajemniczego stowarzyszenia również bardzo mi się spodobał, dodawały one tej książce nutki tajemniczości i sprawiały, że mi dużo łatwiej było się wciągnąć w tę historię. Podczas czytania dostaniecie w tej historii cały wachlarz różnych emocji, od uśmiechu poprzez smutek i momentami złość.

To świat, który powinien poznać każdy z nas. Bezpieczna przestrzeń dla wielu czytelników i przede wszystkim historia z niejednym przesłaniem.

„ — Nie szukałam cię. Chciałam poszukać siebie. — Mówię łagodnym, cichym i drżącym głosem. — Ale ty jesteś i znajdując cię, chyba trafiłam na samą siebie.”

[ współpraca reklamowa @proszynski_young ]

[q] Jaka książka ostatnio przez was czytana sprawiła, że płakaliście?

OCD - czyli zaburzenia obsesyjno-kompulsywne. Z czym się wiążą? Z natrętnymi myślami i lękami.

Zmaga się z nimi nasza główna bohaterka - Samantha, która na zewnątrz wydaje się mieć wszystko pod kontrolą. Jest popularna i lubiana. Ukrywa swój wstydliwy sekret do czasu, aż poznaje Caroline - ekscentryczną outsaiderkę, która wprowadza ją do Zakątka Poetów. To właśnie tam, dziewczyna może bez obaw być kim tylko zechce i nie musi niczego ukrywać.

Historia skupia się przede wszystkim na OCD, ale tak naprawdę jest to piękna opowieść o pierwszej miłości, sile przyjaźni i poezji.

Książka wywołuje wiele emocji. Porusza i skłania do refleksji. Przypomina, że każdy ma jakieś problemy i że nie musi walczyć z nimi sam.

Choć historia jest skierowana przede wszystkim do młodzieży, uważam że powinien przeczytać ją każdy.

"Do ostatniego słowa" to książka, która wzbudza mieszane emocje, ale jedno jest pewne - trudno oderwać się od niej po pierwszych stronach. Wprawdzie opis sugeruje, że to jedna z najsmutniejszych historii, jakie możemy przeczytać, ale po lekturze odkrywamy, że jest to również opowieść pełna nadziei i piękna.

Główna bohaterka stawia czoła chorobie, ale to tylko jeden z wątków poruszanych przez autora. Książka zagłębia się także w tematy depresji, lęków, samotności, ale równocześnie pokazuje drogę do akceptacji, wybaczenia i walki o siebie. To prawdziwa uczta dla nas, bo możemy z pewnością odnaleźć się w wielu sytuacjach i emocjach opisanych na kartach tej powieści.

Co więcej, dla miłośników poezji "Do ostatniego słowa" przynosi dodatkową przyjemność. Piękne wiersze, które pojawiają się w tekście, dodają mu głębi i sprawiają, że historia staje się jeszcze bardziej przesiąknięta emocjami.

Najbardziej pociągające w tej książce jest to, że mimo trudnych tematów, które porusza, nie zostawia czytelnika z łamanym sercem na końcu. Zamiast tego, oferuje spokój i nadzieję na lepsze jutro. To prawdziwa dawka inspiracji i motywacji do przezwyciężania trudności, które mogą nas spotkać w życiu.

Podsumowując, "Do ostatniego słowa" to lektura, która potrafi poruszyć nawet najtwardsze serca. To historia o walce, nadziei i odkrywaniu piękna nawet w najtrudniejszych chwilach. Gorąco polecam każdemu, kto pragnie przeżyć niezapomniane chwile emocji i refleksji.

Główna bohaterka stawia czoła chorobie, ale to tylko jeden z...

Byle być sobą

Sobą zostać

Byle by kochać
Wierzyć że warto chcieć więcej
Byle by poczuć
Poczuć czym w życiu jest szczęście.
M. Szpak , "Byle być sobą"

Samantha McAllister jest przedstawicielką Szalonych Ósemek, elitarnego grona dziewcząt w swoim liceum. Dziewczyna ma niemal wszystko o czym marzy, lecz szybko okazuje się, że nawet osoba uchodząca za idealną skrywa sekrety.
Sam najbardziej obawia się odsłonięcia przed Alexis , Olivią, Hayley i Kaitlyn,ponieważ doskonale wie jak wiele może stracić.
Jednak.. pewnego dnia w grupie następuje rozłam. Chcąc ukryć swoje emocje Sam trafia do szkolnego Teatru , a tam poznaje Caroline.
Nowa koleżanka wprowadza ją do Zakątka Poetów, grupy szkolnych wyrzutków , których Jednak łączy wspólna pasja.
Czy Samantha odnajdzie swoje miejsce? Czy będzie w stanie przełamać niechęć jaką żywi do niej wrażliwy gitarzysta, Andrew?

Ileż ta książka ma w sobie piękna i głębi. Wywołała we mnie mnóstwo emocji i pozwoliła na nowo odkryć wrażliwą stronę duszy
Tamara Ireland Stone stworzyła niesamowitą powieść o lękach, miłości, toksycznych relacjach, marzeniach i potrzebie bycia sobą. Pokazała jak piękne są słowa i jak wiele mogą dać nam i innym.
Nie zdradzę więcej- zapraszam do magicznego świata niezwyklej szesnastolatki.
Ta książka wywoła wzruszenie i zachwyt. Polecam całym sercem ❤️

Sobą zostać

Byle by kochać
Wierzyć że warto chcieć więcej
Byle by poczuć
Poczuć czym w życiu jest szczęście.
M. Szpak , "Byle być sobą"

Recenzja jest dostępna na moim profilu na Tiktoku pod tym linkiem: https://vm.tiktok.com/ZGememh2t/

Zachęcam do wysłuchania 💖💖

Zachęcam do wysłuchania 💖💖

Tw: depresja, bullying, ableizm, halucynacje, derealizacja, natrętne myśli , samobójstwo (wspomniane),ataki paniki, okaleczenie, narkotyki ( wspomniane)
16+

"Teraz wszystko układa się w całość."
Kiedy wszystko idzie po twojej myśli, a pewnego dnia pewna rozmowa wywraca twój świat do góry nogami... W takiej sytuacji była Samantha McAllister popularna dziewczyna w szkole, która cierpi na zaburzenia obsesyjno-kompulsywne...
"Nosi tytuł Do Ostatniego Słowa. Tym razem czytam po cichu.

Te ściany wysłuchały

życie na lepsze.

Może nie dość,

lecz usłyszały wszystko,

do ostatniego słowa."
Czekałam na tę hi­sto­rię i bardzo się cieszyłam, że miałam okazję ją przeczytać. Książ­ka jest naprawdę bardzo dobra, ale nie jest moją ulubioną. Jeśli chodzi o Samanthę, główną bohaterką, przyznaję, że zbudowałam z nią więź, natomiast nie mogę powiedzieć, że stała się moją książkową przyjaciółką. Ponadto nastolatka cierpi na zaburzenie psychiczne, inaczej OCD, więc każdy dzień jest dla niej wyzwaniem i do tego dochodzą toksyczni przyjaciele. A kiedy poznaje Caroline, która zabiera ją do tajnego klubu poetów, wszystko wydaję się iść w dobrym kierunku, jednak to tylko początek, czegoś, co sprawi, że życie dziewczyny nie będzie już takie samo. Nie jest to łatwa powieść. To bolesna, piękna i czuła historia, która porusza wiele trudnych tematów (triggers warning podałam na samym początku). Jednak po skończeniu nie mogłam wyrzucić tej książki z głowy, bo zaprzątała moje myśli, myślę, że nawet do tej chwili tak jest.
Do Ostatniego Słowa nie jest łatwą młodzieżówką, lecz istotnie ważną. Jest od 16+ i bardzo proszę, trzymajcie się tego. Jestem wdzięczna, że wartościowe książki dla młodzieży są wydawane coraz większą parą w Polsce.

#DoOstatniegoSłowa#toksycznerealacje#rodzinazwyboru#sekretnyklubpoezji#Zaburzeniaobsesyjnokompulsyjne#OCD(obsessivecompulsivedisorder)#typowa"It girl"aleztajemnicą

16+

"Teraz wszystko układa się w całość."

"Do ostatniego słowa" to książka Tamary Ireland Stone wydana przez Wydawnictwo @proszynski.young [współpraca].

Sam jest dziewczyną, która od wielu lat należy do grupy popularnych Szalonych Ósemek. Mimo że aktualnie ta nazwa nie jest adekwatna ze względu na mniej członkiń, to i tak aspekt "szalone" pozostał. Grupa składa się z typowych it girls, które wyznaczają trendy, chodzą na każdą imprezę, mają załatwiane bilety na koncerty i krytykują wszystko, co inne niż ich standardy.

Sam ma jednak pewien sekret, który, jakby ujrzał światło dzienne, mógłby zniszczyć jej dotychczasowe życie, w szczególności, że obraca się ona w kręgu, gdzie nawet bardziej banalne kwestie mogą kogoś wykluczyć. Sekretem dziewczyny jest OCD, czyli zaburzenia obsesyjno-kompulsywne.

Pewnego dnia Sam poznaje outsiderkę Caroline, która uważa, że pokaże dziewczynie coś, co odmieni jej dotychczasowe życie. Sam dostaje wskazówki, jak dołączyć do Zakątka Poetów - tajnego klubu założonego przez wykluczonych przez szkolną społeczność nastolatków, których łączy miłość do poezji. I tak zaczyna się nowy, sekretny etap życia Sam, która może pozwolić sobie na bycie sobą. Do momentu, w którym wszystko zaczyna się walić.

Jeśli chodzi o moje odczucia, to spodziewałam się zupełnie czegoś innego i coś innego dostałam. Czy w tym przypadku to źle? Nie. Wręcz przeciwnie. Chodzi tutaj przede wszystkim o mylący tekst na okładce "Jedna z najsmutniejszych książek, jakie kiedykolwiek przeczytasz...", gdzie po lekturze książek innych autorów (np. Kathleen Glasgow "How to make friends with the dark"),które naprawdę emocjonalnie mnie przetyrały, bałam się, że doświadczę czegoś podobnego. Nic bardziej mylnego.

Książka jest niesamowicie wciągająca. Czytałam ją z obawą, że w którymś momencie coś się popsuje, wydarzy się coś tak szokującego i smutnego, że nigdy się z tego nie pozbieram. Tutaj doświadczyłam komfortu i przyjemnego przytaczania kwestii, które jednak są bardzo trudne, ale bez jakiegoś zbyt wielkiego patosu. Cała sytuacja Sam była opisana naprawdę świetnie, jej zachowania, sposób myślenia. Autorka zwraca uwagę na istotne kwestie, nie umniejsza problemom (TW na stronie wydawnictwa: depresja, bullying, ableizm, halucynacje, derealizacja, myśli natrętne, samobójstwo, ataki paniki, okaleczanie, narkotyki, śmierć, żałoba),ale też nie sprawia, że człowiek po lekturze nie wie, co ze sobą zrobić i nie jest zmiażdżony.

Gdy doszłam do momentu, który sprawia, że zaczyna się ta smutniejsza część książki, nie czułam się bardzo źle. Byłam zszokowana takim obrotem spraw, bo nie spodziewałam się tego, ale też nie zostałam zaatakowana brutalnie czymś drastycznym. Mam wrażenie, że bohaterowie książki, którzy byli przy Sam, a także ona sama, sprawili, że zwyczajnie trzymałam kciuki za dziewczynę i jej powrót "do normalności" był dla mnie istotny.

Mimo problemów, które książka porusza, jest to totalnie komfortowa lektura. Wszystko dzieje się w swoim tempie, rozwija naturalnie. Zmiany, które następują w bohaterach, również mają swoje podłoże i uzasadnienie. Autorka w przyjemny sposób opowiada o potrzebie akceptacji i miłości, nawet ze świadomością naszych demonów. Jeśli miałabym ją przeczytać drugi raz, przeczytałabym. Trzeci również. Podczas lektury miałam wrażenie, że jeśli spotkałabym się z autorką, to mogłybyśmy wypić razem hektolitry kawy i nie skończyłyby nam się tematy do rozmów. Jej subtelność przy tak poważnych tematach jest ujmująca.

"Do ostatniego słowa" to poważne kwestie ujęte w przystępny sposób, rozsądna główna bohaterka i ciekawe postaci drugoplanowe, podkreślenie roli pasji i samej poezji w życiu człowieka. Jest to książka, która znajdzie drogę do Waszych serc.

Do tego książkę zaczęłam czytać w wersji papierowej, ale z braku czasu przerzuciłam się na audiobook i powiem Wam, że jest świetny. Bardzo dobrze się słuchało w takiej wersji.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu @proszynski.young.

TW: depresja, bullying, ableizm, halucynacje, derealizacja, myśli natrętne, samobójstwo
(wspomniane),ataki paniki, okaleczanie, narkotyki (wspomniane),śmierć z powodu raka (wspomniane),żałoba, toksyczne relacje
ocena: 4.5/5⭐️

[moja opinia]

„Do ostatniego słowa” przekona do siebie niejednego czytelnika przede wszystkim swoim pomysłem na fabułę. To tego typu lektura, która uderza ilością ukazanych, realnych emocji. Ilość poruszanych problemów współczesnych nastolatków momentami może przygnieść - uważam jednak, że jest to potrzebne.
Wątek toksycznej przyjaźni i to w jaki sposób ona działa na człowieka był tym, który najbardziej do mnie przemówił - i z doświadczenia mogę powiedzieć, że został przedstawiony idealnie. Zależność osoby manipulowanej jest ogromna i czasem sytuacją bez wyjścia - pełną niepewności i obaw czy postępujemy dobrze i czy przypadkiem nie przesadzamy, nie nadreagujemy, nie stawiamy się „w roli ofiary”.
Zaburzenia kompulsywno - obsesyjne (OCD) były przedstawione zrozumiale - dzięki narracji pierwszoosobowej możemy wczuć się dokładnie to to co przeżywa osoba z tym zaburzeniem. Czytałam kiedyś inną pozycje o takiej tematyce i w żadnym stopniu nie zaciekawiła mnie tak jak „Do ostatniego słowa” - tutaj autorka ukazała ten problem na najwyższym poziomie.
I mimo, iż nie wylałam morza łez, gdzie pośrodku pomiędzy wierszami, odnalazłam zrozumienie.
To powieść o odwadze, podejmowaniu nowych właściwych kroków i odnajdywaniu siebie. Z pewnością tytuł warty zapisania na tbr🤍

Za egzemplarz do recenzji dziękuję @proszynski.young 🤍🗒️

ocena: 4.5/5⭐️