Miedziana rękawica

Tłumaczenie: Robert Waliś
Cykl: Magisterium (tom 2)
Wydawnictwo: Albatros
The Copper Gauntlet
Kominek

Letnie wakacje Calluma Hunta w niczym nie przypominają tych, jakie mają zwyczajne dzieciaki. Jego towarzyszem zostaje ogarnięty chaosem wilk Havoc. Ojciec podejrzewa, że Call przeszedł na ciemną stronę mocy. Oczywiście, większość dzieci nie wróci już więcej do szkoły w magicznym świecie Magisterium… Wszystko to nie jest łatwe dla Calla…, a sprawy jeszcze bardziej się komplikują, kiedy w piwnicy swojego domu znajduje ślady wskazujące na to, że ojciec usiłuje pozbyć się jego i Havocka. Call chroni się w Magisterium, ale to tylko pogarsza sytuację. Alkahest – miedziana rękawica mająca zdolność do pozbawiania niektórych magów ich czarodziejskich mocy – została skradziona. Próbując ustalić sprawców, Call i jego przyjaciele ściągają na siebie uwagę bardzo groźnych przeciwników i zbliżają się do odkrycia niezwykle niebezpiecznej prawdy.

źródło opisu: Wydawnictwo Albatros, 2016

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/

Oficjalna recenzja
Grzegorz książek: 290

Jak ocalić ojca i nie dać się zabić żywiołakom

Zapraszam na drugie spotkanie z Magisterium czyli z podziemną szkołą, do której wstęp mają tylko mali czarodzieje. Kto nie chciałby chodzić do takiej szkoły? Nawet jeżeli trzeba by było jeść wodorosty i unikać stalaktytów i nie widzieć słońca... Dla Calluma Hunta to miejsce stało się domem, szczególnie wtedy, kiedy musiał uciekać przed własnym ojcem.

Pisarki Holly Black i Cassandran Clare doskonale wiedzą, czego potrzeba młodemu czytelnikowi. Stworzyły magiczny świat tuż obok tego zwykłego, w którym młodzi czarodzieje będą musieli stawić czoła zagadce miedzianej rękawicy czyli alkahestu, a przy okazji zrozumieć siebie i swoją przyszłość. Jest tu tajemnica, intryga, niezwykłe zwroty akcji, jak i mroczny wróg, który czai się w katakumbach.

Pisarki w drugiej części postanowiły do podziemnego magisterium wpuścić trochę powietrze i akcję przenieść w teren, to w gąszczu lasów i dzikich terenów młodzi magowie muszą zmierzyć się z potworami-żywiołakami, a sam Callum ze swoją przeszłością... Konflikt z ojcem i jego dziwne zachowanie, jak i magia chaosu, będą miały spore znaczenie dla całej historii.

Akcja powieści wnika w życie młodego maga, ukazuje jego walkę o tożsamość, miesza w kotle fragmenty jego przeszłości i przyszłości, żeby odkryć przed czytelnikiem kolejne skrywane tajemnice.

Powieść z pewnością spodoba się sympatykom magii i Harry'ego Pottera, bo w Magisterium jest mrocznie i tajemniczo, bo nagle znika z niej Miedziana Rękawica - niezwykłe narzędzie, które może spowodować sporo zamieszania. A dodatkowo Wróg Śmierci jest coraz bliżej i daje o sobie znać.

Dzieciakom nie pozostaje nic innego, jak udać się w podróż aby ocalić świat!

Grzegorz Śmiałek

Druga część przygód Calla, jego dwójki przyjaciół, (a jak się na końcu okaże trójki) i wilka Morda.
Call ucieka z domu po odkryciu budzącym ogromną grozę i ukrywa się u swojej przyjaciółki.
W Magisterium ktoś ukradł ważną broń przeciwko Wrogowi Śmierci, a Call postanawia odszukać ojca pod wpływem przekazanych mu informacji.
Za to jego przyjaciele na końcu dowiadują się ...
Jak dla mnie ten tom dużo lepszy od pierwszego. Dużo więcej się dzieje, do tego końcówka jest mega super, a ja nawet mam już swojego faworyta na podejrzanego, który może źle życzyć przyjaciołom.
Już się nie mogę doczekać kolejnego tomu. Bardzo bym chciała, by już był!
Gorąco polecam ! ! !

Zakładka | 2016-09-03
Przeczytana: 03 września 2016

Premiery tej książki wyczekiwałam już od zakończenia czytania pierwszego tomu. jednak z czasem mój zapał malał. Dlaczego? Otóż, coraz mniej pamiętałam z tego co się tam działo. Oczywiście ogólny zarys był mi znany, ale szczegóły oraz przyczyny i skutki rożnych działań już nie do końca. Zatem przed rozpoczęciem "Miedzianej rękawicy" przekartkowałam sobie "Próbę żelaza" i przypomniałam na przykład dlaczego u boku Calluma pojawił się wilk i co to oznacza że Aaron jest makarem.

Po tym jak już mniej więcej przypomniałam sobie w jakim momencie opuściłam bohaterów, zaczęłam czytanie. I już od samego początku książka bardzo mnie zainteresowała. Przede wszystkim była to część związana z konfliktem między ojcem i synem. Poza tym Callum tutaj częściowo poznawał siebie. Miłą bowiem niemałe wątpliwości na temat tego kim jest i co powinien w danej sytuacji zrobić. Autorki przedstawiły to tutaj w dość ciekawy i intrygujący sposób, a także urozmaiciły w niejedną szokującą historię. Taki wstęp...

Marta | 2016-07-23
Przeczytana: 22 lipca 2016

Recenzja wraz z cytatmi z książki: http://www.wachajac-ksiazki.pl/2016/07/holly-black-cassandra-clare-miedziana.html

Kiedy zakończyłam moją pierwszą przygodę z bohaterami Magisterium oraz duetem Black i Clare, chciałam jednego: jak najszybciej wrócić do magicznego świata stworzonego przez autorki. Musiałam czekać rok, aby znów zagłębić się w kolejną szaloną historię postaci, które tak bardzo polubiłam od pierwszych stron Próby żelaza. I z ręką na sercu mogę powiedzieć, że opłacało się czekać i nawet, jeśli miałabym wytrzymać jeszcze kilka miesięcy, to zdecydowanie warto. Dla powieści takich jak Miedziana rękawica po prostu się żyje.

Miedziana rękawica to powieść złożona z mieszaniny przeróżnych wątków, niektóre z nich są kultywowane już w literaturze młodzieżowej, ale nadające właśnie tą osobliwą doskonałość, a oprócz tego dozę oryginalności, która przyciąga czytelnika jak magnes i nie pozwala łatwo powrócić do rzeczywistości. Powrót do magicznego świata żywiołów był dla mnie...

brakpomysłu | 2016-07-07

Odkąd Callum stał się uczniem Magisterium jego życie jest zupełnie inne. Teraz wrócił na letnie wakacje do domu wraz z ogarniętym Chaosem wilkiem. Jego ojciec jest pełen podejrzeń, a chłopak musi radzi sobie sam. Musi uciekać przed ojcem, który chce się pozbyć syna i jego pupila. Callum postanawia schronić się w szkole. Jednak i tu nie jest bezpiecznie. Zaginął Alkahest - rękawica, która może pozbawić maga jego mocy.

Nigdy nie ukrywam faktu, że średnio się lubię z młodzieżówkami. Dla mnie istnieją ich dwa typu, które nie do końca umiem nazwać. Jedne są bardziej dojrzale i pokazują nastolatki w życiowych sytuacjach, a inne to typowe bajeczki dla dzieci bez większego przesłania. I jak pierwszą cześć Magisterium bez wahania zaliczyłabym do pierwszej kategorii, tak nad druga muszę się zastanowić.
"Próba żelaza" pozostawiła mnie z niesmakiem. O tak, bo nazwanie tego mieszanymi uczuciami byłoby mocno naciągane. Bardzo mocno. Dlatego musisz zrozumieć, mój drogi czytelniku, mój dystans do...

illyrian | 2016-07-14
Na półkach: Przeczytane, Zrecenzowane, 2016

Po roku spędzonym w Magisterium – tajemniczej szkole magii umiejscowionej pod ziemią Callum Hunt wraca do domu na letnie wakacje. Nie jest mu jednak łatwo, gdyż jego życie całkiem się zmieniło. Tęskni za przyjaciółmi, a także za Magisterium, które stało się dla niego domem. Towarzystwa dotrzymuje mu jego ogarnięty chaosem wilk Mord. Ojciec Calla jest przeciwny nauce syna i nie chce pozwolić mu wrócić do szkoły po wakacjach. Chłopiec odkrywa zamiary swojego ojca względem siebie, a także jego wilka, dlatego musi uciekać z domu. Call odnajduje schronienie w Magisterium razem ze swoimi najlepszymi przyjaciółmi Tamarą i Aaronem, jednak niedługo później dowiaduje się o kradzieży Alkahestu – rękawicy zdolnej odebrać życie makarowi, czyli magowi władającemu magią chaosu, którym jest Aaron.

Pierwszy tom serii Magisterium, czyli „Próba żelaza” bardzo mi się podobał. Był to świetny wstęp dobrze zapowiadającej się serii, dlatego oczekiwałam, że drugi utrzyma poziom i okaże się równie...

Qulturasłowa | 2016-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2016

Pomiędzy dobrem a złem
„Człowiek nie jest ani dobry, ani zły” – pisał Honore de Balzac, choć ze stwierdzeniem tym zapewne wielu mogłoby polemizować. Bo czy zawsze mamy wybór pomiędzy byciem dobrym, a złym, czy też rodzimy się już z wyraźnym pęknięciem na naszej osobowości, która pogłębia się wraz z upływem lat, coraz wyraźniej odsłaniając ciemną stronę natury ludzkiej? A może to, czy jesteśmy dobrzy czy źli, jest determinowane przez okoliczności?
Niezależnie od funkcjonujących na ten temat koncepcji, niezależnie od naszej opinii, na świecie jest ktoś, kto przekonany jest o swojej mrocznej stronie. Dowody na jej istnienie są na tyle mocne, że trudno je podważyć, a jednak ten ktoś rozpaczliwie szuka potwierdzenia, że mrok nie opanował jego serca i duszy w pełni, kontrolując na każdym kroku swoje zachowanie i czerpiąc satysfakcję z każdego pozytywnego czynu. O kim mowa? O Callumie, chłopcu, który – według wszelkich znaków na niebie i ziemi – jest tylko naczyniem, w którym zamieszkała...

Książkomaniacy | 2016-07-04
Przeczytana: 04 lipca 2016

ksiazkomaniacyrecenzje.blogspot.com

Po pierwszym roku w Magisterium - wspaniałej, a zarazem mrocznej szkole magii Call wraca do domu. Okres wakacyjny, rozstanie z przyjaciółmi, odpoczynek od szkoły nie wpływa na chłopca dobrze. Na szczęście zabrał ze sobą swojego pupila - wilka Havoca. Pobyt w Magisterium nieźle namieszał w życiu chłopca. Pogorszyły się przede wszystkim jego stosunki z ojcem. Nie jest mu łatwo nawiązać kontakt z tatą, odbudować relacje. Co więcej - prawdopodobnie ojciec zamierza go zabić! Call musi uciekać. Jedynym miejscem, gdzie ojciec nie zdoła tego zrobić jest Magisterium. Tam, pod opieką potężnych magów, nie grozi mu niebezpieczeństwo. A jednak... Skradziono bowiem potężne narzędzie, które może przynieść zagładę i zburzyć świat magii. W niepożądanych rękach może narobić wielu szkód.

Callum i dwójka jego przyjaciół samowolnie opuszczają szkołę, by stoczyć walkę z arcygroźnym przeciwnikiem i zapobiec upadkowi Magisterium.

"Miedziana Rękawica"...

Marta Tadych | 2016-07-25
Przeczytana: 21 lipca 2016

Niedawno miałam okazję przeczytać pierwszy tom serii "Magisterium" pióra Holly Black i Cassandry Clare – "Próba żelaza". Książka okazała się całkiem przyjemną młodzieżową fantastyką. W lipcu na rynku wydawniczym ukazał się drugi tom przygód Calluma Hunta, zatytułowany "Miedziana rękawica". Z drugimi tomami serii bywa różnie – czasem przewyższają poziomem pierwszą część, czasami zaś okazują się porażką. Jak sprawa wygląda w przypadku "Magisterium"?

Callum po przejściu Próby Żelaza spędza letnie miesiące w swoim domu. Stosunki między nim a jego ojcem wyraźnie się popsuły. Ojciec nie może przeboleć tego, że chłopak wkroczył na drogę magii. Nie pasuje mu także towarzystwo Morda – przygarniętego przez Calla wilka ogarniętego chaosem. Kiedy chłopiec odkrywa, że ojciec zamierza zabić wilka, nie pozostaje mu nic innego, jak ucieczka z domu.
Jedynym miejscem, gdzie Callum czuje się naprawdę dobrze, jest Magisterium. Jednak nawet szkoła magii nie może zapewnić swoim uczniom bezpieczeństwa....

Skylovmay | 2018-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2018

Uwielbiam to! Byłam przekonana że Tamara umrze, a Aaron zawiedzie, jeśli wierząc że to prawda co powiedział żywiołak ognia w pierwszej części. Jednak nic takiego się nie stało, a wręcz akcja przewyższyła moje oczekiwania. Mam zamiar przeczytać wszystkie części z cyklu !

Elfik Book | 2016-07-19

Życie Calluma Hunta zmieniło się o sto osiemdziesiąt stopni. Jego ojciec nienawidzi magii, a w szczególności szkoły zwanej Magisterium. Dlatego Call był przekonany, że to złe miejsce dla niego i chciał zrobić wszystko, by tam nie być. Tymczasem po roku nauki wszystko nabrało innego sensu. Nareszcie ma przyjaciół, którzy nie wyśmiewają się z jego problemów z nogą, zwierzaka w postaci olbrzymiego wilka ogarniętego chaosem i przede wszystkim umiejętności, które mogą dać mu szczęście. Niestety ma też swoją mroczną tajemnicę – jest kimś innym niż myślą wszyscy. Gdy chłopak odkrywa, że jego ojciec domyśla się, kim naprawdę jest, ucieka z domu i rozpoczyna szaloną przygodę pełną niebezpieczeństw, śmierci i kłamstw... Czy poradzi sobie ze swoim sekretem i nieokrzesaną naturą?

Pamiętam, jak wychodziła pierwsza część tej powieści. To było coś. Cassandre Clare wróciła do nas z nową serią. Razem z Holly Black zjednoczyły się i stworzył niesamowitą historię, która zawładnęła niejedną osobą –...