Rodzina Corleone

Tłumaczenie: Andrzej Szulc
Cykl: Ojciec Chrzestny (tom 5)
Wydawnictwo: Albatros
The Family Corleone
Pinkiman

Prequel „Ojca Chrzestnego”. Powieść o lojalności i zdradzie, o przemocy i wierności tradycji. Historia walki Vita Corleone o wpływy i początków kariery mafijnej jego najstarszego syna Sonny'ego i przybranego syna Toma Hagena. Nowy Jork, rok 1933. Większość mieszkańców odczuwa skutki wielkiego kryzysu. Są jednak tacy, którzy świetnie prosperują – dzięki prohibicji. Tylko że prohibicja wkrótce...

Nowy Jork, rok 1933. Większość mieszkańców odczuwa skutki wielkiego kryzysu. Są jednak tacy, którzy świetnie prosperują – dzięki prohibicji. Tylko że prohibicja wkrótce ma być zniesiona, a między miejscowymi organizacjami przestępczymi rozegra się krwawa walka o wpływy. Przed rodziną Corleone rysuje się szansa na zdobycie dominującej pozycji wśród rodzin mafijnych. A dla Vita Corleone nie ma nic ważniejszego niż zapewnienie przyszłości swoim najbliższym.

źródło opisu: Albatros, 2015

źródło okładki: www.wydawnictwoalbatros.com

Gosia | 2016-01-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 11 stycznia 2016

Od dłuższego już czasu zabieram się za "Ojca chrzestnego" Mario Puzo, ale przedtem chciałam poznać wcześniejsze losy rodziny Corleone.
Książka została napisana przez Eda Falco na podstawie notatek do scenariusza filmu, który nigdy nie powstał.
Czytałam już kiedyś inną książkę Mario Puzo "Rodzina Borgiów" i jego styl bardzo mi odpowiadał.
Tutaj z racji tego, że książkę napisał ktoś inny, muszę się nieco wstrzymać z oceną i poczekać na główny tom opowieści. Niejako na kredyt wystawiłam tę ocenę.
Myślę, że klimat włoskiej rodziny, która jest w oczach Vita Corleone wartością najwyższą, został dobrze ukazany. Rodzina to jedność i siła, potrafi przezwyciężyć wiele trudności i otoczyć opieką słabszych. Dodatkowo tę jedność włoskiej familii podkreśla i umacnia to, że mieszkają na emigracji z dala od korzeni. Starają się jednak zachować język, wiarę i tradycje.
Nie brakuje też momentów brutalnych, a niekeidy wręcz szokujących. W imię własnego dobra można poświęcać życie innych - to...

deskath | 2013-03-19
Przeczytana: 18 marca 2013

Bardzo dobra książka. Czuć w niej klimat oryginału. Język podobny do tego z "Ojca chrzestnego". Choć fabularnie nie dowiadujemy się niczego nowego, bo o najważniejszych wydarzeniach była mowa już w książce Puzo, to jednak miło się czytało i fajnie było wrócić do starych bohaterów. "Rodzinę Corleone" stawiam o wiele wyżej niż kontynuacje Marka Winegardnera.

Bykovsky | 2013-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2013

Jeśli miałbym użyć tylko jednego słowa, powiedziałbym - świetna.

Mimo iż to Edward Falco pisał tę powieść, to była ona oparta na scenariuszach Puzo, co czuć od samego początku, aż do ostatniej strony.
Pan Falco podołał zadaniu, uchwycił styl Maria Puzo, który możemy ujrzeć chociażby w „Ojcu chrzestnym”.

Fabularnie powieść przedstawia się bardzo dobrze, historia była ciekawie ukazana, nie przynudzała. Może nie ujrzy się w niej jakichś wyjątkowo niesamowitych informacji, lecz jest bardziej rozwinięciem i uzupełnieniem tego, co działo się w latach, gdy 40-sto letni Vito dochodził do władzy w całym Nowym Jorku, a Sonny jako młodzieniec przeżywał pierwsze buntownicze perypetie.
Spodobało mnie się to, że widzimy tutaj postacie młode, często nawet jako kilkunastoletnie dzieci, które w „Ojcu chrzestnym” odegrały ważną rolę fabularną, często nawet w negatywnym aspekcie.

Bohaterowie zostali przedstawieni w bardzo przejrzysty sposób. Poprzez opisy łatwo można było sobie wyobrazić ich...

ucho_igielne | 2017-06-10
Na półkach: Mario Puzo, Przeczytane
Przeczytana: 09 czerwca 2017

„Rodzina Corleone” to prequel słynnego „Ojca chrzestnego” powstały na podstawie niezrealizowanych scenariuszy filmowych Mario Puzo. Prequel a więc coś co poprzedza akcję „Ojca chrzestnego”. Wyzwania napisania go podjął się Edward Falco, współczesny prozaik, poeta i dramaturg amerykański. Swoje zadanie pisarskie wykonał w mojej opinii bardzo dobrze odpowiednio budując klimat gangsterskich porachunków w Ameryce w latach 30-tych. Dialogi są sprawnie napisane, jednak przeszkadzała mi ich zbytnia dosłowność. U Puzo czyta się między wierszami a tutaj wszystko jest powiedziane wprost i to trochę razi. Autor ma też ulubione zwroty, które się powtarzają jak np. powiedział nie zwracając się do nikogo w szczególności. To jednak tak bardzo nie przeszkadza, bo nie powtarzają się za często ale na tyle, że udało mi się to wychwycić.
Jeśli chodzi o fabułę to główną rolę gra w niej Sonny, najstarszy syn Vita. Sonny jest świadkiem egzekucji na pewnym człowieku przez jego ojca i kiedy dorasta chce...

Marcin B | 2013-09-04

Powinienem wpierw przeczytać "Ojca Chrzestnego" , "Sycylijczyka" a na koncu "Rodzinę Corleone" ale cóż.. tą ostatnią dostalem w prezencie wiec od niej zacząłem :) Może lepiej, że tak sie stalo, gdyż teraz sięgając po "Ojca Chrzestnego" będę mial w pamięci jak kształtowała się ta rodzina, co przeszla, ile i ilu musiała poświęcić, by przebić się na sam szczyt. Vito przedstawiany jest jako człowiek kochający swą rodzinę, pomagający bliskim, który chce, by jego potomstwo nigdy nie musiało kroczyć taką drogą jak on. Niestety poznajemy też jego drugą naturę - człowieka bezwzględnego, mordującego wszystkich, ktorzy w jakiś sposób (nawet niechcący) nadepneli mu na odcisk.
Przeraził mnie Luca Brasi - człowiek pozbawiony chyba ludzkiego pierwiastka - bo kto wrzuca noworodka do pieca albo cwiartuje ludzi?
Ogólnie książka wciągająca, choć po tematyce liczylem na coś więcej. Liczę to spotkać w samym "Ojcu chrzestnym"

sai | 2017-06-12
Przeczytana: 12 czerwca 2017

Kolejna świetna książka, choć tym razem nie napisana już przez Puzo. Edward Falcoe niemniej jednak świetnie oddaje styl Mario. Co mogę więcej napisać ? A no z rodziną Corleone nie można się nudzić, książki czyta się z podwyższonym pulsem oraz ogromnym zaciekawieniem. Kto czytał Ojca Chrzestnego, i tutaj się nie zawiedzie. Fakt, faktem niczego nowego o rodzinie się tutaj raczej nie dowiemy aczkolwiek jest to kolejna podróż z sycylijską mafią i Donem Corleone a to przecież uzależnia. Polecam, jak zwykle literatura wysokich lotów.

suzi900 | 2017-03-26
Przeczytana: 26 marca 2017

Napisana przez Eda Falco na podstawie scenariusza Mario Puzo "Rodzina Corleone" jest lekturą obowiązkową nie tylko dla fanów "Ojca chrzestnego".
Ameryka lat trzydziestych ubiegłego wieku, czasy prohibicji i rosnąca w siłę sycylijska rodzina biznesmena Vito Corleone. Wszystko to znajdziemy na kartach tej powieści. Znajdziemy tu także opisy brutalnych mafijnych porachunków i nieustającą walkę sycylijskich rodzin o władzę nad Nowym Yorkiem.
Powieść ukazuje głównie losy siedemnastoletniego Sonnego Corleone, który wbrew woli ojca wkracza na drogę gangsterskiej kariery. Porywczy i nieokiełznany Santino swoimi działaniami doprowadza do okrutnej wojny między sycylijskimi rodzinami i tym samym dostarcza swojemu ojcu wielu zmartwień. Vito Corleone, który ponad wszystko ceni sobie honor i bezpieczeństwo rodziny musi stanąć do walki w obronie tych wartości.
Z tą książką nie sposób się nudzić, każda storna jest pełna akcji. Trup ściele się gęsto a wyszukane mafijne metody na pozbycie się...

Przeczytana: 27 grudnia 2013

Rodzina dla 'ojca chrzestnego' jest priorytetem-a czym dla Ciebie? książka była warta poświęconego czasu. Jest historią o sile jaką emanuje rodzina, dorastaniu i podejmowaniu pierwszych ważnych decyzji, odpowiedzialności jaką ma na sobie głowa rodziny. A to wszystko w ma miejsce we włoskiej rodzinie mieszkającej w na obcym sobie kontynencie. Rodzina=Mafia? Polecam!

Adrian | 2016-05-25
Przeczytana: 25 maja 2016

Tytuł jak i wspomnienie genialnego pisarza na okładce sprawiają, że oczekiwałem od tej pozycji znacznie więcej niż powinienem. Czyta się dobrze, autor próbuje nawiązać do stylu Wielkiego Mario. Z różnymi efektami. Na początku jest dość nudno ale później Luca Brasi i Sonny rozkręcają się i jest oczekiwany od początku ogień :) Gdybym nie znał Ojca Chrzestnego po przeczytaniu tej książki na pewno chciałbym go przeczytać, żeby dowiedzieć się jaki los czeka słynną mafijną familię i na pewno byłbym zaskoczony :)

| 2012-11-27

Czy jest to zwykły skok na kasę?
Zdecydowanie "nie".
Nie jest to tak wybitna powieść jak Ojciec chrzestny ale jest to pozycja ciekawa i warta przeczytania.
Jedyny minus jaki dostrzegam to brak tego stylu pisania jaki prezentował Puzo. Ale nie czepiajmy się jest dobrze a nawet bardzo dobrze. Całość opowieści skupia się na wydarzeniach przed II wojną światowa i przedstawia wątki jedynie wspomniane w Ojcu chrzestnym jak min. wojna rodzin mafijnych czy mocna i krwawa historia Luca Brasi.