Metoda wodna

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
The Water-Method Man
John Irving

Inne wydania

Kłopoty z moczowodem, praca nad tłumaczeniem poematu z języka staro-dolno-nordyjskiego, afera narkotykowa... to tylko przykłady skrajnie odległych motywów, które występują obok siebie w tej powieści i zapewne doprowadziłyby do jej artystycznej katastrofy, gdyby autorem „Metody wodnej” nie był Irving. Pod jego piórem, przywykłym do sprawiania niespodzianek, motywy te bez trudu układają się w spójną całość – arcypoważną komedię o wchodzeniu w dorosłość, któremu towarzyszą rozpaczliwe próby stworzenia dojrzałego związku małżeńskiego.

[opis wydawcy]

Gosia | 2013-08-04
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 03 sierpnia 2013

To pierwsza książka Irvinga, którą czytałam. W opiniach przedstawiona jako jedna ze słabszych. Momentami miałam problemy z nadążeniem za przeskokami w akcji i narracji. Nie rozumiałam też motywów postępowania głównego bohatera i jego wiecznych poszukiwań czegoś odległego i nieosiągalnego. Trzepocze się jak ćma aż w końcu uspokaja się i stara stworzyć jako taki dojrzały związek. Proza Irvinga zaciekawiła mnie na tyle, że chętnie sięgnę po jeszcze jakąś jego pozycję, aby przekonać się co oferuje w swoich najlepszych powieściach.

Wkp | 2014-10-31
Przeczytana: 28 października 2014

Fred Trumper cierpi na chorobę układu moczowego. Cierpi także na chroniczne kłamanie, które zapewniło mu pseudonim Blagier. Do jego cierpień należy także praca nad przekładem poematu z języka staro-dolno-nordyckiego. Ale najbardziej cierpi jednak na niemożność stworzenia stałego związku. Jego małżeństwo z Dużą rozpadło się, został mu po nim tylko syn Colm, jego związek z Tulpen się chwieje. Trumper stara się żyć, ale najbardziej przed tym życiem stara się uciec…

Oto druga powieść jaką napisał lata temu wielki pisarz, John Irving, Powieść niemalże debiutancka, ale powieść pełna świeżości, oryginalności i charakterystycznego, nieco górnolotnego stylu autora. Styl jest jednak lekki, przyjemny, wciągający , a sama fabuła pomysłowa i przykuwająca uwagę. Misz masz, jaki serwuje nam Irving w wykonaniu kogoś innego byłby pewnie niestrawny, ale w tym wypadku wyszedł znakomicie. Irving panuje nie tylko nad nim, ale także nad narzuconą stylistyką. Raz poznajemy akcję z pierwszej osoby, raz z...

E-T Novak | 2014-04-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 16 kwietnia 2014

Po przeczytaniu debiutanckiej książki Irvinga, "Uwolnić niedźwiedzie", spodziewałam się, że każda kolejna lektura pióra mojego ulubionego autora będzie z pewnością lepsza. Myliłam się.

Pierwsze dwieście stron "Metody wodnej" było dla mnie udręką. Dopiero później zaczęłam zżywać się z bohaterami. Nie ze wszystkimi, niestety. Tak jak bardzo polubiłam Tulpen i Dużą, tak głównego bohatera, Trumpera, najchętniej rozszarpałabym na strzępy tak drobne, że byłyby trudności z zebraniem fragmentów jego DNA. Toć to nie mężczyzna, tylko pipa. A choć powieść traktuje o dorastaniu, to wątpię, by z bycia życiową ofermą się wyrastało.

Mimo przeciągania wątków i niezbyt odkrywczej fabuły, Irving zachwycił mnie bogactwem językowym, ciętymi ripostami i czarnym humorem. Pojawiło się kilka znamiennych dla jego twórczości motywów. Niestety, tak czy siak, uważam ją za najgorszą spośród napisanych przez Irvinga powieści.

mm8371 | 2017-07-06
Przeczytana: 06 lipca 2017

Kłam
Ja lubie słuchać twych słodkich kłamstw
Tak , uśmiechaj się i z wdziękiem kłam
Kłam
Szepcz mi do ucha sto miłych słów
Tak , nawet gdy nie chce ty do mnie mów
Stop
Czekamy w tłumie do piekła bram
Tak, uśmiechaj się i z wdziękiem kłam
Stop
Powstrzymaj ten ich szyderczy śmiech
Apokalipsy nie nadszedł dzień
Szaleństwo trwa i nie powstrzyma tego nikt
Uratuj więc dla mnie ostatnich kilka chwil
Okłamuj mnie, bo dziś wolę żyć w błędzie
Oszukuj mnie, że końca świata nie będzie

Główny bohater,czyli Blagier ma kłopoty z siusianiem...nie tylko..z całym światem,a świat z nim.Miota się i rzuca we wszystkich kierunkach,ale to rezolutny chłopiec więc poradzi sobie..ba..znajdzie nawet coś co można nazwać celem,stabilizacją,swoim miejscen na tej planecie...tak ,też mu zazdroszczę...
Irving jak to on, dorzuca jakieś wstawki typu ...czołg zacumowany na Dunaju,slalom gigant kobiet czy powrót Moby Dicka...i.. to się nie zmienia,potrafi mnie rozśmieszyć do łez..dzięki..

Kuro Neko | 2016-03-02

Trumper - bohater zagubiony, poszukujący, uciekający, twórca (przypakowy uczestnik?) chaosu. Z jednej strony jest to postać budząca swoim postępowaniem niechęć, a jednak do ostatniej strony nie opuszczało mnie poczucie sympatii do przypominającego rybę miotającą się w sieci Trumpera.
Irving zaserwował nam opowieść o dojrzewaniu ukazanym w niesamowitej formie. Ciągłe ptknięcia i niezdecydowanie głównego bohtera prowadzą go wyboistą drogą do momentu, w którym z kompletnego szaleństwa zaczyna wyłaniać się nieco bardziej składny i sensowny sposób postępowania.
Nie ukrywam, że książka bardzo przypadła mi do gustu. Wyraziście przedstawieni bohaterowie, płynna narracja, zaskakująca fabuła i odpowiadające mi poczucie humoru. Warto sięgnąć po tą lekturę i dać się porwać historii przedstawiającej niełatwe, choć momentami budzące uśmiech potyczki z dorosłością.

karutek | 2011-03-02
Przeczytana: październik 2010

Irving ma swoje demony, które albo potrafi okiełznać - wtedy powstają takie perełki jak np. Hotel New Hampshire - albo nie, a wtedy wychodzi mu taka Metoda wodna. Da się przeżyć bez.

jerusalem | 2010-10-26
Na półkach: Dramat, Przeczytane

Jako, że jestem Ultrasem Johna Irvinga, moja opinia nie będzie miała tutaj żadnego znaczenia, gdyż wszystko co ten Pan stworzy to czysta magia.

toosia3 | 2013-01-03

Lubię sposób w jaki Irving "mówi do mnie", nawet jeśli opowiada o problemach z moczowodem.

Marta | 2017-03-22
Przeczytana: 01 lutego 2016

Pokręcona – takim epitetem chciałabym ją określić w pierwszej kolejności. Jest też książką trudną, może dlatego, że opowiada o trudnym okresie dorastania (niezależnie od tego w jakim wieku ono się zaczyna i kończy). Momentami brzmi jak opowieść schizofrenika, żeby po chwili czytać ją jak romans. Myślę, że po lekturze „Jednorocznej wdowy” i „Ostatniej nocy w Twisted River” trochę rozczarowuje, albo po prostu jej nie zrozumiałam…

bbeti | 2013-04-05

Dla mnie jedna z najlepszych książek Irvinga! Genialny humor, dialogi, naprawdę świetna pozycja!

Pięć książek z wodą

Jak wiadomo książki wody nie lubią. I pod tym względem panuje pełen egalitaryzm - zarówno książki papierowe, e-booki, jak i audiobooki tracą swoje właściwości po kontakcie z jakimkolwiek płynem. Czytelnicy za to nie przepadają za laniem wody przez pisarzy - przegadane książki są najgorsze. Nic za to nie stoi na przeszkodzie, aby motyw wody umieścić w tytule: pasuje to zarówno do kryminałów, autobiografii, romansów, jak i literatury pięknej.