Ryszard II

Okładka książki Ryszard II William Shakespeare
Okładka książki Ryszard II
William Shakespeare Wydawnictwo: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
The Life and Death of Richard the Second
Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego
2009-01-01
2009-01-01
Piotr Kamiński
dramat średniowiecze Anglia Ryszard II Henryk IV

Sztuka Wiliam Shakespeare jest o panowaniu, zdetronizowaniu oraz śmierci króla Anglii Ryszarda II. Autor pisząc ją korzystał z dostępnych źródeł jego czasów. Napisana wierszem we wzniosłym stylu. Niektóre postaci są wyidealizowane przez Shakespearea, chociaż historia ocenia je jako despotyczne.

Nie do końca ,,dokreślony", ale może o to chodziło.

Nie do końca ,,dokreślony", ale może o to chodziło.

Dramat napisany przez Szekspira w 1595r. Ja czytałam go w tłumaczeniu Leona Urlicha. Historia młodego króla wierzącego w boskie namaszczenie na królewski tron. Ukazuje jego spokój i słabość płynącą z tego spokoju. Szekspir pomija element szaleństwa króla przedstawiany w ówczesnych kronikach. Znamienni są stronnicy, którzy przechodzą na inną stronę, w konsekwencji czego król pozostaje sam.

Sięgnąłem po życiorys króla Ryszarda II i okazało się, że Szekspir chyba też korzystał z tego samego źródła. A bardziej poważnie – rzeczywiście utwór „Ryszard II” można nazwać kroniką historyczną, gdyż znakomicie oddaje nie tylko wydarzenia końca XIV w., ale także charakterystykę, przynajmniej niektórych, postaci historycznych. W tym gronie na plan pierwszy wysuwa się bohater tytułowy. Szekspir odmalował wiernie nie tylko jego losy (a właściwie ostatni fragment jego panowania i życia),ale także przyjrzał się postaci od strony psychiki i sposobu myślenia. Ryszard jest tu owładnięty z jednej strony przeświadczeniem o swoim posłannictwie królewskim, o nieomylności monarszej, lecz zarazem jawi się jako człowiek slaby, łatwo poddający się przeciwnościom losu, nie potrafiący walczyć o swoją pozycję. Jest też w tej charakterystyce miejsce na moment szaleństwa, o czym świadczą niektóre poczynania – i słowa króla.
Inne postacie nie są tak wyraziste, nawet główny oponent, Bolongbroke, nie został pokazany jako jednoznaczna, wyrazista postać. Może jeszcze jego ojciec, Jan z Gandawy, może stryj, książę York, może Northumberland to osoby dramatu o wyrazistych cechach. O innych – trudno coś bliżej powiedzieć.
Trochę szkoda, że nie można ze słów dramaturga wywnioskować wieku postaci – a byłaby to ciekawe uzupełnienie obrazu wydarzeń i w pewnym sensie epoki. Bo tytułowy bohater miał zaledwie 32 lata walcząc o władzę, wypowiadająca się bardzo dorośle Królowa, żona Ryszarda, miała wtedy lat 10 (!),Jan z Gandawy umierając liczył sobie 59 lat, a jego syn był rówieśnikiem Ryszarda. Jednak z licznych wypowiedzi postaci dramatu moglibyśmy wyciągnąć zupełnie inne wnioski co do wieku i doświadczenia.
Kronikę historyczną i typowy dramat różni sposób potraktowania materii historycznej. Ta pierwsza ma za zadanie w miarę wiernie przedstawić wydarzenia. Dramat – to co najwyżej wykorzystanie tworzywa, jakim jest historia, do snucia własnych rozważań, a często i fabuły, nawet odległej od prawdy. Dlatego trudniej ocenić zamysły autora, jego kunszt i sposób prowadzenia akcji (i bohaterów). Jednakże gotów potraktować „Ryszarda II” jako nie tyle dramat władzy, a dramat rodziny. Bo nawet między braćmi, ojcem a synem, toczy się spór o takie wartości jak honor czy wierność, zwłaszcza wierność władcy i zasadom. Dramat jest więc jakby potwierdzeniem znacznie młodszego powiedzonka o rodzinie, z którą najlepiej wychodzi się na zdjęciach… I chyba takim właśnie dramatem rozdarcia w ramach rodziny i rozdarcia wewnętrznego członków rodziny królewskiej mógłbym nazwać ten utwór.
Jak zwykle w tej serii ładna szata graficzna, stylowe ilustracje i nieco niedoróbek redakcyjnych. Nie jest to utwór na miarę największych tragedii, ale też wydaje się być niesłusznie zapomnianym wybitnym dziełem Szekspira.

Po prostu rewelacja. Nic więcej powiedzieć się nie da. Shakespeare jest królem tragedii i komedii. Te jego intrygi,przemoc,krew i zemsta. Coś wspaniałego. :-)

• Dramat
  • Klasyka