Anatolin

Seria: Mała Proza
Wydawnictwo: Czytelnik
9788307032092

Idąc nikłym śladem starych fotografii i skrawków tajemniczych dokumentów bohater Anatolina, Niemiec urodzony po wojnie, trafia kolejno do ukraińskiej wioski w pobliżu Lwowa i do podwarszawskiego miasteczka Anatolin. W obu tych miejscowościach jego rodzice, jako koloniści niemieccy, spędzili dzieciństwo i młodość, o czym jednak swoim dzieciom z niepojętych dla nich powodów nigdy nie wspominali. Hans-Ulrich Treichel (ur. 1952) jest niemieckim powieściopisarzem, poetą i eseistą, laureatem prestiżo

allison | 2014-08-26
Przeczytana: 26 sierpnia 2014

Niewielka objętościowo książeczka, ale zawierająca bardzo dużo treści. Może nawet zbyt wiele, bo momentami odniosłam wrażenie, że autor na zaledwie stu kilku stronach chciał zmieścić zbyt liczne tematy i przez to zrobił się chaos.

Pisarz dużo pisze o własnym warsztacie i swoich książkach. Niestety, nie czytałam ich, więc niektóre informacje były dla mnie niezbyt jasne. Ciekawe są natomiast jego refleksje na temat procesu tworzenia i wpływu osobistych doświadczeń pisarza na jego dzieła.

Interesująco zapowiadał się początek, w którym autor pisze o swoich kresowych korzeniach i podróży na Ukrainę. Niestety, potem ten wątek się urywa na rzecz autobiograficznych i autotematycznych zagadnień, które - w mojej ocenie - wypadają nieco egocentrycznie. A szkoda, bo klimatyczna opowieść o przeszłości wysiedlonej, sponiewieranej przez wielką historię rodziny powraca dopiero pod koniec i to jakby od niechcenia.

Nie jest to zła książka, zawiera kilka bardzo wciągających i intrygujących...

| 2015-03-06

Początek książeczki zapowiadał ciekawą historię o poszukiwaniu rodzinnych korzeni – ojciec urodzony na Wołyniu , matka w Polsce – niestety, im więcej stron było za mną, tym większe rozczarowanie.

Autor zaczął opisywać swoje początki jako pisarza, rozwodził się nad swoją twórczością, pisaniem pracy magisterskiej i rozprawy doktorskiej co wprowadziło chaos w całej historii i „zapachniało” megalomanią.

Jedyny plus, jaki ja widzę w tej książce jest taki, że poznałam dwóch pisarzy niemieckich, których chętnie przeczytam, a o których autor pisał swoje prace w trakcie studiów.

georgia93 | 2016-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2016

Krótka książka o kolejnej próbie odnalezienia swoich korzeni przez jej autora. To zdaje się pierwsza książka tego autora, w której umieścił w pełni autentyczne informacje o sobie, które połączył ze swoimi przemyśleniami. W paru momentach zmusza do zastanowienia, bo poruszane kwestie wydają mi się bardzo aktualne i uniwersalne. Nie jest porywająca, ale też, jak sądzę, nie miała taka być. To na pewno obowiązkowa pozycja dla tych, którzy z wymienianą także tutaj twórczością mieli styczność i którym się ona podobała.
Zapewne i ja czytałabym tę pozycję z większym zrozumieniem, gdybym powieści autora znała, ale niestety nie znam. "Anatolin" wydał mi się jednak swego rodzaju podsumowaniem, pewną próbą zamknięcia przeszłości nareszcie w przeszłości, bez ciągłego wracania do niej, co autor w mniejszym lub większym stopniu robił, gdy pisał wszystkie swoje powieści.
Czytając, wyczuwa się swego rodzaju smutek, żal, bo życie bohatera utożsamianego z autorem potoczyło się tak, a nie inaczej. I...

książek: 2015
farrle | 2016-02-19