Pieśń o Bernadetcie

Wydawnictwo: Święty Wojciech
9788375161991
literatura piękna

Książka jest powieścią przedsta­wiającą w żywych dialogach i bar­wnych opisach życie świętej, kro­niką wielokrotnych objawień Mat­ki Bożej oraz cudownych uzdro­wień w Lourdes.

onika | 2018-06-22
Przeczytana: maj 2018

„Pieśń o Bernadetcie” to votum Franciszka Werfela za wybawienie z beznadziejnego położenia autora i jego żony w czasie II wojny światowej. Pisarz w czasie wojennej tułaczki trafił do Lourdes i tam poznał historię Bernadetty Soubirous i cudownych uzdrowień. Niezatarte wrażenie, jakie wywarły na nim opisy objawień i późniejszych cudów w połączeniu z jego ciężką sytuacją życiową, zaowocowały niezwykłą opowieścią o dziewczynce, której świadectwo stanowiło trudny orzech do zgryzienia dla przedstawicieli kościoła i całej społeczności Lourdes.

Pewnego zimowego dnia Bernadetta Soubirous, córka zubożałego młynarza, chorowita dziewczynka, w dodatku niezbyt rozgarnięta, podczas wyprawy po chrust, w grocie Massabielle spostrzega piękną panią. Jest to niezwykle skromny początek wydarzeń, które odmieniły oblicze miasteczka i kościoła katolickiego. Werfel relacjonuje ową historię z wielu punktów widzenia, kładąc największy nacisk na wszystkie wątpliwości i przeszkody, które piętrzyły się przed...

emik84 | 2016-09-23
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Wymienię

Są takie opowieści, obok których nie można przejść obojętnie, które mimo upływu lat wciąż są żywe i które po prostu warto poznać bliżej gdyż miały ogromny wpływ na to co dzieje się dziś. Do takich historii z pewnością zaliczyć można tę, którą poznałam dzięki powieści pt. "Pieśń o Bernadetcie" opowiadającej o losach młodej dziewczyny, później też siostry zakonnej, ogłoszonej w 1933 roku świętą Kościoła katolickiego. Powieść ta spisana została w 1941 roku i stała się kanwą do stworzenia ekranizacji przybliżającej krótkie życie Bernadety Soubirous. Przetłumaczona na wiele języków zyskała popularność na całym świecie. Jest to natomiast dzieło Franza Werfla, jako dziękczynienie dla Maryi za ocalenie życia gdy podczas II Wojny Światowej przebywał w Lourdes...

Tytułowa bohaterka, Bernadetta Soubirous, urodziła się w 1844 roku w Lourdes w południowej Francji. Była córką młynarza Franciszka i Luizy. Wychowywała się w licznej rodzinie i gdy jej ojciec stracił posadę wiodło im się nie...

arantxa | 2018-09-01

Książka to beletryzowana biografia św. Bernadetty Soubirous, a zaczyna się w dniu pierwszego objawienia. Nawet jeśli ktoś nie jest religijny, to śmiało może przeczytać, bo jest nie tylko o samych objawieniach, ale także o otoczeniu, o tym jak patrzyło na te wydarzenia i komentowało całą sytuację - zarówno osoby świeckie jak i duchowne (a dosłownie nikt nie był z tego zamieszania zadowolony). Działo się tam sporo, więc książka jest interesująca. Została napisana językiem świeckim (autor nie był katolikiem ani nawet chrześcijaninem), więc nie tam typowo religijnych zwrotów w rodzaju "nasza najukochańsza Matka", czy też "słodki Jezus" - jeśli ktoś się tego obawia.

Anna | 2011-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2011

Cudowna, wspaniała, niesamowita lektura, inspirująca do myślenia, do własnych poszukiwań.Nie sposób o niej zapomnieć.Zostaje w myślach i w sercu, a czyta się jak jakiś kryminał.Jestem oczarowana.

izabela622 | 2013-07-10

Ta książka zrobiła na mnie zbyt duże wrażenie, żeby ją skończyć czytać. Ale mam nadzieję, że jeszcze kiedyś do niej wrócę.

ROB | 2017-01-24

fabularyzowana wersja wydarzeń z lourdes ciekawostką jest została szybko z ekranizowana a film zdobył nawet oskary

Heatcliff | 2019-05-28
Przeczytana: 28 maja 2019