Bóg nie ma ptaszka

Wydawnictwo: JAM
_M_ Grossman

"Bóg nie ma ptaszka” - kolejny zbiór opowiadań mistrza męskiej, mocnej prozy, K.S. Rutkowskiego. Przyrównywany do Marka Hłasko, niepokorny pisarz młodego pokolenia kolejny raz zaskakuje niebanalnymi historiami, z których znakomita większość wydarzyła się naprawdę... Zalały nas wywiady-rzeki i powieści kryminalne, toteż sięgnięcie po formę opowiadanie jest pomysłem odważnym. Trudna to forma,...

Zalały nas wywiady-rzeki i powieści kryminalne, toteż sięgnięcie po formę opowiadanie jest pomysłem odważnym. Trudna to forma, wymagająca dyscypliny i opanowania warsztatu. Skondensowanie treści i puenta często niespodziewana oraz przewrotna. To się autorowi udało. Mnie urzekły dwa opowiadania spośród tego zbioru tak bardzo, że nie nie mogę przestać o nich myśleć. Brutalnie demaskatorskie, sięgające trzewi. Nie powiem, które, bo o gustach się nie dyskutuje. Polecam!
Lidia Stanisławska
piosenkarka, felietonistka, aktorka i pisarka

Proza Rutkowskiego jest jak mur zbudowany żalu, bólu, złości oraz niezgody na siebie i świat, które spaja gorycz i ironia. Warto zobaczyć, co jest za nim, chociaż wcale nie będzie to przyjemny widok.
Andrzej Staszczyk
scenarzysta

Kawał dobrej, twardej literatury. Niewymuskanej, trudnej i prawdziwej.
Mariusz Gzyl
dziennikarz

źródło opisu: JAM, 2015

źródło okładki: jam.alternatywa.com

| 2016-07-09

“Bóg nie ma ptaszka” to zbiór piętnastu opowiadań, przez które przewija się wątek Boga. Piszę tutaj, że ten wątek się przewija, ponieważ nie jest on najważniejszy, a jedynie pokazuję sposób, w jaki Stwórca zdaniem autora z nas kpi i jak okazjonalnie pojawia się w naszym życiu.
Tym razem na kartkach książki Rutkowskiego spotykamy między innymi pastora, męża, który zdradza swoją żonę, zdradzonego gangstera i pisarza - alkoholika. Pozornie różnią się od siebie wszystkim. Są na innych etapach życia, mają odmienne priorytety. Jednak każdy z nich znalazł się w sytuacji, która obnaża ludzkie wady i pokazuje, w jaki sposób niszczymy samych siebie. I innych przy okazji też.
Język, którym posługuje jest autor jest niezmienne prosty i pełen wulgaryzmów, które idealnie pasują do opisanych sytuacji. Męski sposób wypowiadania się idealnie pasuje do przekazywanych treści i sprawia, że te wszystkie historie wydają się prawdziwsze i jeszcze bardziej przemawiające do czytelnika.
Rutkowski...

Wioleta Sadowska | 2016-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2016

"Być może wcale nie było takich sił. Ani raju, piekła, tych spraw. Może Elvis wciąż żył, a Bóg istniał i nie miał ptaszka. Może UFO przylatywało, porywało ludzi i kosmici wkładali im w tyłki wzierniki".

Wszędzie, niemal na każdym kroku słyszymy o kobiecej prozie, o kobiecej literaturze. Niektórzy nie zgadzają się z takim podziałem, inni zaś wręcz przeciwnie - uważają takie szufladkowanie za normalny stan rzeczy. Rzadko jednak słyszymy o prozie męskiej - tej wydawałoby się mocnej i dosadnej. Myślę, że taki stan rzeczy ulegnie niebawem zmianie, a swój wkład w taki rozwój będzie miał niewątpliwie K. S. Rutkowski – przedstawiciel tego właśnie nurtu.

K. S. Rutkowski to urodzony w 1974 r. mieszkaniec Koszalina. Autor do tej pory wydał cztery książki: "Kryminał tango" (1999 r.), "Brudne historie" (2006 r.), "Chiński ekspres" (2009 r.) oraz "W niewoli seksu" (2014). Jest laureatem kilku konkursów, między innymi Bursztynowego Pióra w Kołobrzegu, a także współautorem wraz z Krzysztofem...

vicky222 | 2015-10-22
Przeczytana: 12 października 2015

To moje kolejne spotkanie z ciętym piórem Rutkowskiego. Od dawna wiedziałam, że zbliża się następna książka, jednak kiedy już trafiła w moje ręce już sam tytuł potrafił mnie zaskoczyć: Bóg nie ma ptaszka. Wiedziałam, że mogę się oddać lekturze, która jeszcze nie raz mnie zaskoczy.

Opowiadania:
Ona i on 5/10
Właściwie nie wiem o czym było to opowiadanie. Zbyt krótkie, brakowało mi mocnego finału.

Żyć bez miłości 9/10
Opowiadanie, które na długo zostaje w pamięci. Mocne, ale realne.

Pan Kandydat 6/10
Takie rzeczy tylko w Polsce.

Incydent 8/10
Czarny humor autora w najczystszej postaci.

Wariat 6/10
To opowiadanie poruszyło trudny temat, który nie został dobrze wyczerpany i nie wiedziałam, co z tym zrobić.

Oddech śmierci 8/10
Bardzo szczere wyznanie męża, zwłaszcza ostatnie wyznanie winy.

Wypaczeni 8/10
Poruszający monolog cierpiącego człowieka.

Miłość 8/10
To opowiadanie powinno być czytane osobom chorobliwie zazdrosnym o partnera ;)

Fałszywy Chrystus 5/10
Taka rada:...

werka777 | 2015-10-15
Przeczytana: 15 października 2015

„Wbijałem gwoździe do ich trumien? Nie. Każdy dźwiga swój krzyż.”

Czytamy o pięknej miłości, gdzie nieraz dziwne zbiegi okoliczności sprawiają, że ludzie zostają ze sobą na zawsze. Poznajemy historie szczęśliwców, którzy pomimo życia na samym dnie w końcu wdrapują się na szczyt. Zanurzamy się w zapierających dech krajobrazach, towarzysząc bohaterom idealnym i doczekując się za każdym razem wymarzonego happy endu. Krążymy pośród barwnych słów, malowanych szczęściem, a potem odkładamy książkę na bok i wracamy do swojej rzeczywistości – już nie tak kolorowej i nie tak bezproblemowej jak ta, którą przed chwilą stworzyła nasza wyćwiczona wyobraźnia. A gdyby tak skosztować literatury od tej prawdziwej, nieraz brutalnej strony - przepełnionej ludzkimi słabościami i skalanej życiem. Właśnie o tym, co przyziemne, pisze K.S. Rutkowski. Nie obawiając się poruszać kontrowersyjnych i nie dla wszystkich wygodnych tematów, stworzył książkę „Bóg nie ma ptaszka”. To właśnie z nią przeżyłam moją...

Lustro Rzeczywistości | 2015-10-12
Przeczytana: 12 października 2015

Opinia o książce

Magdalena T | 2015-09-30
Przeczytana: 30 września 2015

K.S. Rutkowski, autor twardej, męskiej pozy, jednak jak widać czytają ją także kobiety. Jest to niewątpliwie literatura ciekawa, ale i odważna. Styl autora ma w sobie to coś, co przyciąga, szokuje i bulwersuje. Czytałam wcześniejsze pozycje, wiedziałam więc czego mogę się spodziewać i nie zawiodłam się. Chociaż przyznam, że jestem zaskoczona…Mam wrażenie, że w swojej najnowszej książce autor złagodniał. Znajdziemy tutaj, co prawda mocne i dobitne zwroty jednak w porównaniu z poprzednimi tytułami jest nieco delikatniej. Podsumowując: lektura warta uwagi. Piętnaście krótkich opowiadań, które opisują gniew, bunt, rozczarowanie i prawdziwą naturę człowieka. Krótko, zwięźle i na temat. K.S. Rutkowski pokazuje, że nawet cztero, sześcio-stronicowe opowiadanie może być intrygujące i dające do myślenia. Potrafi zakończenie zostawić otwarte, abyśmy sami dopowiedzieli sobie resztę. Historie opisywane przez autora są gorzkie, ironiczne i typowo ludzkie. Od pierwszego akapitu przenoszą...