7 (2 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
miasto, wodociągi, kanały, rury, bbt

Opis rozległego labiryntu różnych rur, przewodów i kanałów rozciągających się pod miejskimi ulicami i domami.
Okładka, ilustracje i opracowanie graficzne: Stanisław Szymański

bbt 36

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

To wcale nie jest taka zła książka. Uczy dzieci tego w jaki sposób zorganizowana jest, np. kanalizacja. A że otoczka rodem z ZSRR..w końcu wydanie pierwsze pochodzi chyba z 1965 roku. Jednak dzisiaj dzieci nawet nie potrafią przyszyć sobie guzika, zrobić kanapki a co dopiero gadać z nimi o kanalizacji, elektryfikacji, zapobieganiu chorób, oszczędzaniu wody itd. itp.

Nudnawa i w związku z postępem technicznym trochę nieaktualna. Informuje sucho o tym, jakie instalacje znajdują się pod ziemią na terenach zamieszkałych przez ludzi. Zapewne byłoby ciekawiej, gdyby te informacje były wplecione w jakąś historyjkę sytuacyjną. Najciekawszy jest rozdział o kanałach i pracy robotników, którzy je kontrolują, oczyszczają i naprawiają. Stale muszą krążyć po ciemnych, wilgotnych, dusznych i cuchnących korytarzach i dbać o to, aby nie zapadły się od korozji i nie zapchały od nieczystości. Trudna i bardzo uciążliwa praca. Myślę, że nie jest to pozycja, która zaciekawiłaby współczesne dzieci. Ja wystawiam punkty dla autora za odwagę podjęcia takiego mało atrakcyjnego tematu oraz dla grafika za miłe dla oka szkice miejskiego krajobrazu.