Trzewiczki Matki Boskiej

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
giovanna

Zabawna i w pełni realistyczna powieść o przygodzie kryminalnej, w którą wplątuje się młode małżeństwo z warszawskiego Żoliborza. Dorota Sadowska, córka Ewy i Romana, żona Filipa, specjalistka od szyitów, od półtora roku szuka pracy. I kiedy ją znajduje - a jest to praca marzeń - okazuje się, że nie może jej przyjąć. To nie wszystko. Dorota, córka niepraktykującego złodzieja kieszonkowego,...

To nie wszystko. Dorota, córka niepraktykującego złodzieja kieszonkowego, miłośniczka drogiego chablis, sklepów z używaną odzieżą i amerykańskich seriali kryminalnych klasy B, staje się świadkiem próby zabójstwa. Jedynym świadkiem, jeśli nie liczyć bardzo dziwnie wyglądającego psa. Filip, doktorant na wydziale filozofii, prowadzi zajęcia dla mało pojętnych studentów, a po godzinach, z niezrozumiałych przyczyn, dorabia w przedsiębiorstwie pogrzebowym. To tam trafiają kolejne ciała ofiar zagadkowych wypadków.

Dorota szuka zabójcy, w istnienie którego nikt oprócz niej nie wierzy. Filip szuka sposobu, żeby wybić żonie z głowy całą tę historię z morderstwami, a trzy tajemnicze panie snują się po Żoliborzu i knują w niewiadomych sprawach, chętnie używając tytułowych trzewiczków (czyli trującego ziółka niewinnie zwanego mordownikiem), by pozbyć się niewygodnych osób.

Kto będzie miał rację? Racjonalny Filip, którzy wierzy w przypadki, czy racjonalna Dorota, która wierzy w to, co widzi?

I czyj, do cholery, jest ten dziwny pies, do którego przyznają się wszyscy?!

"Trzewiczki Matki Boskiej" to kryminalny debiut Joanny Sokolińskiej, socjolożki, reporterki i felietonistki "Wysokich Obcasów". Miłośniczki chablis, sklepów z używaną odzieżą, amerykańskich seriali kryminalnych klasy B i wczesnych kryminałów Joanny Chmielewskiej.

źródło opisu: http://www.dwpwn.pl/

źródło okładki: http://www.dwpwn.pl/

Oficjalna recenzja
Ewelina książek: 65

Kryminał ze znakiem zapytania

„Trzewiczki Matki Boskiej” to kryminalny debiut Joanny Sokolińskiej, reporterki i felietonistki „Wysokich Obcasów”. Autorka błyskotliwych i dowcipnych felietonów stworzyła tym razem nietuzinkową historię młodego małżeństwa z Żoliborza, któremu przychodzi uporać się z następstwami nieprzewidzianych zdarzeń. Socjolożka oraz miłośniczka wczesnych kryminałów Joanny Chmielewskiej dała w swoim debiucie pełny wyraz: zmysłowi obserwacji, poczuciu humoru i parodii z naszej codzienności.

„Trzewiczki Matki Boskiej” to opowieść o Dorocie Sadowskiej, arabistce w kolejnej zagrożonej ciąży oraz o jej mężu, Filipie, filozofie akademickim, dorabiającym w ramach naukowego eksperymentu w zakładzie pogrzebowym. Specjalistka od szyitów, śledząca na bieżąco sytuację na Bliskim Wschodzie dowiaduje się o wyczekiwanym dziecku w chwili, gdy z mężem zupełnie stracili już nadzieję na naturalne poczęcie. Niemal w jednym momencie kobieta musi zrezygnować z wymarzonego i intratnego stanowiska, które dopiero co miała objąć w Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz staje się świadkiem dość kuriozalnego morderstwa.

Ta na pozór banalna i prosto skonstruowana historia daleka jest od oczywistości oraz wszelkiej rutyny. Oto bowiem w losy wielkomiejskiego małżeństwa oraz w dochodzenie w sprawie śmierci staruszki zamieszani są: ojciec Doroty - złodziej kieszonkowiec (uczciwy jak papież Franciszek), codziennie doglądająca młodą parę pani Wanda oraz knujące starsze panie. Do tego w tle przewijają się równie istotni dla sprawy: pies Chrupek, pan Mietek ze swoimi dylematami moralnymi (czy nawet w trumnie warto zadać szyku?), zabójcze konwalie czy tytułowe trzewiczki.

Powieść Joanny Sokolińskiej to kryminał, który powinien być opatrzony znakiem zapytania. Jest w nim wprawdzie morderstwo, ale to nie ono wydaje się w tej historii najistotniejsze. Sokolińskiej udało się napisać realistyczną i zabawną powieść o współczesnej Warszawie postrzeganej, niczym w krzywym zwierciadle, oczami żoliborskich inteligentów. Wielkim atutem tego tytułu jest lekkie pióro autorki, które miłośnicy jej felietonów bez trudu rozpoznają i zapewne docenią. Obok potoczystego języka w powieści mamy także absurdalny i momentami rebeliancki humor ocierający się w wielu miejscach o stylistykę Monty Pythona. Zdecydowanym walorem są także obrazowo wykreowani bohaterowie – zwyczajni, mocno osadzeni w codzienności, dzięki czemu wiarygodni i przekonujący.

Jest jednak coś, czego w „Trzewiczkach Matki Boskiej” niewątpliwie brakuje, a co mogłoby uczynić tę historię wyróżniającą się pozycją (kryminalną?) na rynku wydawniczym. Tym czymś jest chęć skonfrontowania czytelnika z jakimś konkretnym dylematem; pozbawiona moralizatorstwa próba przemycenia jakiejś refleksji, dla której fabuła okazałaby się zaledwie pretekstem. Takiego namysłu nie ma u Sokolińskiej, a wydaje się, że to on czynił wczesne kryminały Chmielewskiej czy mało znane na polskim rynku powieści Ingrid Noll tak imponującymi i prawdziwymi.

„Trzewiczki Matki Boskiej” z wyrobionym piórem autorki oraz umiejętnie skonstruowaną narracją miały potencjał, by powstał kryminał będący parodią na wielkomiejską mieszczańską idyllę połączoną z nagą grozą. Ostatecznie jednak debiut Sokolińskiej okazał się pełną czarnego humoru i ironii, relaksującą, lecz przede wszystkim błahą historią, którą zapomina się po skończonej lekturze.

Ewelina Tondys

Jadwiga | 2018-11-27

Książka całkowicie wybija się na współczesnym rynku literackim.
Jest pisana poprawnym a zarazem prześmiewczym językiem.
Historia też dość specyficzna.Realna.Zaciekawia.
Wątek w zakładzie pogrzebowym idealnie pasował mi z niedawno przeczytaną książką"Bez strachu.Jak umiera człowiek".
Z przyjemnością i z pojawiającym się uśmiechem przeczytałam.Polecam!

Anna | 2018-11-12
Przeczytana: 05 listopada 2018

To jest bardzo zła ksiażka. Nigdy chyba jeszcze nie spotkałam się w książkach z całą plejadą tak żałosnych bohaterów.

Danuta | 2018-11-09
Przeczytana: 09 listopada 2018

Rozczarowanie - miała zabijać śmiechem, miał to być najśmieszniejszy kryminał od czasów Joanny Chmielewskiej - niestety, albo ja, albo autorzy tych opinii nie wiemy co to śmieszna książka.
Nie jest zła, może się podobać - możliwe, że gdybym wzięła ją ot, po prostu z półki, to spokojnie bym przeczytała, uśmiechnęła się kilka razy i uznała, że może być.
Ale rozbieżność między książką a jej poleceniami jest tak duża, że dla mnie jest PRZEREKLAMOWANA.

Renax | 2018-08-29
Przeczytana: 28 sierpnia 2018

Książka jest w stylu Joanny Chmielewskiej, co oznacza, ze to 'gadanie' oscyluje pomiędzy śmiesznością a znudzeniem.Zakręcona intryga, śmiesznostki i zabawa wynikająca z różnych nieporozumień dnia codziennego i z nietypowej pracy Fifi-ego, męża, który ubiera zmarłych w firmie pogrzebowej oraz żonę, która po wielu przejściach z ciążą wreszcie w ciążę zachodzi, oraz gadatliwą gosposię, która zna wszystkich i wszystko co się dzieje w mieście, wszystko to posuwa i gmatwa intrygę kryminalną.

marplezet | 2017-10-18
Przeczytana: 18 października 2017

Pani Sokolińska skleciła opowieść, o której ona i jej przyjaciółki sądzą, że jest śmieszna. Można tak powiedzieć raptem o 2 – 3 zdaniach z całej książki. Autorka robi z głównej bohaterki kretynkę, a inteligencję czytelniczek też chyba ocenia nie za wysoko. Poza tym nie szczędzi im swoich lewackich poglądów. I już nie wiadomo, czy śmiać się czy płakać.
Miała być rozrywka, a okazała się strata czasu.

książek: 2019
Efemeryda | 2017-09-24
Przeczytana: 24 września 2017

Przyjemna książeczka zaliczana przeze mnie do literatury lekkiej tzn. wartka, nieskomplikowana akcja, wątek kryminalno - romansowy, dobrze warsztatowo napisana, można się pośmiać w trakcie czytania.
Oczywiście nie zostaje w pamięci na długo, ale dla rozrywki warto.

IwonaGa | 2017-07-29
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 29 lipca 2017

To taka lektura, a można powiedzieć lekturka na letnie popołudnie. To niby kryminał ale czyta się się bardzo przyjemnie ,ja stale miałam uśmiech na twarzy.

emilijanna | 2017-03-05
Na półkach: Przeczytane, 2017

Lekko i przyjemnie. Lepiej od Bondy (tu przynajmniej jak autorka tnie akcje na przeplatające się epizody to faktycznie składa się to w całość, a nie myli trop przez 800 stron), słabiej od Chmielewskiej, w sumie zgodnie z oczekiwaniami.
Sporo absurdalnych absurdaliów - jak ktoś lubi to fajnie. Ale do groteski z poziomu Chmielewskiej nadal brak.

ElizaMaria | 2016-09-15
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 15 września 2016

Nie wiem skąd i w czym miałoby być podobieństwo do kryminałów Joanny Chmielewskiej. Gruba przesada.

inkaa2000 | 2016-09-01
Przeczytana: 25 sierpnia 2016

Nie zakwalifikuję tego do kryminału, bo wg mnie to kryminałem nie jest. Owszem, ,,trup sypie się gęsto", ale w moim odczuciu zbyt to wszystko naciągane.