Hrabina Cosel

Okładka książki Hrabina Cosel Józef Ignacy Kraszewski
Okładka książki Hrabina Cosel
Józef Ignacy Kraszewski Wydawnictwo: Hachette Polska Cykl: Trylogia saska (tom 1) Seria: Najsłynniejsze powieści dla kobiet powieść historyczna
powieść historyczna
Trylogia saska (tom 1)
Najsłynniejsze powieści dla kobiet
Hachette Polska
2005-01-01
2005-01-01
klasyka August II Mocny metresa romans historyczny historyzowany

Na pewno nie będzie to moja ulubiona powieść mimo, że napisana bogatym językiem. Ciekawy był opis ludzi, którzy żyli tyle lat temu, jak się do siebie odnosili, co było dla nich ważne. Hrabina Cosel nie jest moją ulubioną postacią, myślę, że sama wpędziła się w kłopoty. Dla króla była to tylko faworyta, która na dłuższy czas go ciekawiła, ale fascynacja zawsze kiedyś mija.

Nie spodziewałam się, że historia dotąd mi nieznanych losów faworyty Augusta II Mocnego zainteresuje mnie na tyle, aby móc przebrnąć przez tę powieść historyczną. Nie wiem, czy o jej istnieniu bym się dowiedziała, gdyby nie to, iż odziedziczyłam biblioteczkę w spadku po babci. Zaintrygowana przychylnymi opiniami, dałam jej szansę i...nie zawiodłam się. Książka opowiada o czasie panowania saskiego króla Polski, który zamiast wzmocnić kraj odpowiednią polityką zewnętrzną i wewnętrzną, wolał marnotrawić majątek państwa na kochanki i hulanki. Hedonistyczny sposób bycia był dla niego pocieszeniem po nieudanych decyzjach i przegranych walkach. W tym swawolnym sposobie życia naszego władcy, pojawiła się niebyle jaka osobistość, jaką była Anna Hoym, zwana inaczej jako hrabina Cosel. Kobieta niedościgniona urodą i manierami, dumna i ze swoimi zasadami, których nie zmieniła, nawet pod oporem króla. Książka ta opowiada o jej chwale, jak i smutnym losie, który przypieczętował jej król i świta królewska. Zdecydowanie po tej lekturze, nigdy nie spojrzę na Augusta II Mocnego przychylnym okiem. Kto czytał, ten wie. Smutna historia o niezwykle silnej kobiecie, która próbując walczyć o sprawiedliwość, została najdotkliwiej ukarana. Nie dziwi mnie, że jest uznana za najlepszą powieść Kraszewskiego.

Historia niezłomnej kobiety walczącej o swoją godność w zderzeniu z ignorancją i niedojrzałością władcy. Polecam audiobook w wykonaniu genialego Krzysztofa Gosztyły

"Wiek osiemnasty zajmuje w twórczości Kraszewskiego szczególnie uprzywilejowane miejsce". Akcja powieści historycznej pt. "Hrabina Cosel" także w tym wieku się rozgrywa. Powieść o pięknej, niepospolitej i przez większą część życia nieszczęśliwej kobiecie, czyli tytułowej hrabinie.
Powieść wprost rewelacyjna, która ukazuje nam niezwykłe życie Anny Hoym, czyli Cosel. Kobiety, która miała wszystko, ale tylko przez krótki okres kilku lat. Te kilka lat to okres związku z Augustem II Mocnym. Związek zakończył się uwięzieniem głównej bohaterki, która stała się ponownie wolną dopiero po śmierci króla. Jej żywot oraz panującą w tym czasie na dworze króla atmosferę i stosunki autor opisał bardzo ciekawie. Pierwodruk powieści ukazał się w roku 1873. Dzieło to ma zdecydowanie więcej zalet niż wad. Polecam wydanie z roku 1973 (Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, seria "Biblioteka Klasyki Polskiej i Obcej") z kilku względów. Po pierwsze wydanie zawiera niewydany rozdział V przedrukowany z rękopisu. Po drugie książka opatrzona jest dziesiątkami świetnych przypisów autorstwa Adama Jarosza i Anieli Kott. Po trzecie: po ostatnim rozdziale znajdziemy znakomite i bardzo interesujące posłowie (z tego posłowia pochodzi pierwsze zdanie tej opinii) oraz wartościową notę wydawniczą. Autorem posłowia jest Jacek Kajtoch.
Wysoka ocena jest w pełni uzasadniona. Dzieło świetne. Warto powieść przeczytać.

Kraszewski zaskoczył in plus, ciekawa historia, dobrze napisana…potrafiła mnie ta powieść mocno zaciekawić

Fajny klasyk.

Fajny klasyk.

W kategorii romansu — faworyt. Jeśli się to przeczyta to już przeczytało się większość współczesnych romansideł. Temat jest prosty i niezłożony i nie udaje wcale więcej. Co go wyróżnia to bogactwo języka. Jest świetnie napisana, żywa, oddychająca, nasycona i chwilami duszna od obrazowania. Bohaterowie nie są płascy i czasem niezrozumiali dla nas, ale wciąż są poważnymi ludźmi, choć stworzonymi z liter. Warto przeczytać i gorąco polecam lekturę miłośnikom romansów.

Literatura porywa mnie swym pięknem. Pięknem słów, które odpowiednio dobrane tworzą intrygujące historie. Nie każdy potrafi dokonać takiego doboru słów, aby powieść zachwyciła. Dlatego pozostawiam to pisarzom i pisarkom, którzy doskonale potrafią władać tą umiejętnością. A ja skromnie, mogę przelać na papier emocje, które towarzyszą mi podczas czytania. Bez wątpienia lektura powieści „Hrabina Cosel” jest wyjątkową czytelniczą ucztą, do której serdecznie Was zapraszam. Książka ta również dowodzi, że Józef Ignacy Kraszewski doskonale potrafił połączyć słowa, dając czytelnikom wiele wyjątkowych chwil podczas czytania. Wszak to klasyka polskiej literatury.
Józef Ignacy Kraszewski zaprasza nas do poznania historii Anny Konstancji Cosel. Tym samym wkraczamy do samego centrum dworskich intryg. Anna Konstancja Cosel jest piękną żoną wysokiego urzędnika na dworze Augusta II Mocnego. Kobieta zgadza się, aby pełnić rolę królewskiej kochanki. Ma jednak w tym swój osobisty cel, w przyszłości ma zostać żoną monarchy. Zauroczona przepychem i bogactwem mocno wkomponowała się w życie panujące na królewskim dworze.
Z czasem zostaje wplątana w dworskie intrygi. Jak bardzo świat królewski pochłonie Annę Konstancję Cosel? Czy cena za dobrobyt i królewskie, dostatnie życie nie okaże się za wysoka? Do czego doprowadzi przepych oraz knowania, które coraz bardziej wpływają na życie królewskiej metresy.
Bez wątpienia lektura powieści „Hrabina Cosel” zabiera nas do innego świata. Do świata królewskiego, o którym nieraz marzyliśmy. Jednak jak się okazuje ma on nie tylko blaski, lecz również cienie, które mogą przyćmić piękny, królewski obraz wyświetlający się w naszej wyobraźni. Lecz lektura tej książki pobudza naszą wyobraźnię wyjątkowym stylem Józefa Ignacego Kraszewskiego.
„Hrabina Cosel” to bez wątpienia klasyka polskiej literatury, po którą warto sięgnąć. Powieść ta jest wzbogaceniem polskiej literatury. A już na pewno domowych biblioteczek, w których na honorowej półce powinna zagościć książka Józefa Ignacego Kraszewskiego – pisarza, który w Polsce wydał najwięcej książek. W zestawieniu światowym plasuje się na siódmym miejscu.
Powieść „Hrabina Cosel” w wyjątkowym pięknym wydaniu (w twardej oprawie) ukazała się nakładem Wydawnictwa Bukowy Las

Bardzo dobrze nakreślone tło historyczne. Spodziewałam się zwyczajnego romansidła, a dostałam pięknie napisaną opowieść o całym spektrum miłości. Warto po nią sięgnąć. Polecam

Bardzo mi się spodobała ta książka. Trzecia powieść Józefa Ignacego Kraszewskiego, którą przeczytałem - zaraz po "Chacie za wsią" i "Starej baśni". Romansidło, ale na poziomie. August II Mocny był kochliwym królem, nie mógł się napatrzeć na tytułową hrabinę Cosel. Jak na tamte czasy, bardzo długo żyła. I to znacznie dłużej niż dajmy na to królowa Bona Sforza. Pomyśleć, że do dzisiaj nikt nigdzie nie może znaleźć jej nagrobku czy cmentarza, na którym rzekomo została pochowana. Przeczytałem w trzy dni i od razu mnie losy tytułowej bohaterki oczarowały. Szybko zrozumiała, że prawdziwie bajkowe życie wcale nie istnieje. A może jednak - kto to może wiedzieć. Jestem pod wrażeniem stylu literackiego i współczesnego pisania literatury tak, aby przeciętny czytelnik bardzo dobrze zrozumiał, o czym dany autor pisze. Bardzo dobra lektura.

• Klasyka
  • Powieść historyczna