Przyrodolecznictwo w zastosowaniu domowym

Wydawnictwo: Wydawnictwo Lekarskie PZWL
8420015219
zdrowie, medycyna
SEKAi

Słowo od recenzenta Praca dr. n. Med. Józefa Świrskiego jest praktycznym zbiorem i opisem metod przyrodolecznictwa. Wydanie w Polsce tej cennej pozycji nie łączy się z niebezpieczeństwem samoleczenia, ponieważ praktycznie wszystkie sposoby i zabiegi w niej podane i tak już są przez chorych stosowane. Autor natomiast opisuje różne, niekiedy niezgodne z oczekiwaniami skutki zabiegów, omawia...

Słowo od recenzenta

Autor natomiast opisuje różne, niekiedy niezgodne z oczekiwaniami skutki zabiegów, omawia fizjologiczne podstawy działania bodźców fizykalnych oraz ostrzega przed ich nierozważnym i żywiołowym stosowaniem. Każdą metodę poprzedza sposób jej wykonania oraz informacja, w jakich warunkach i w jakich przypadkach chorobowych jest ona wskazana, a w jakich przeciwwskazana.

Omawiając podstawy działania prostych zabiegów fizykoterapeutycznych. Autor jednocześnie wyczerpująco opisuje, jaki wpływ ma dana metoda na organizm człowieka, a przede wszystkim na jego układ krążenia. Przy każdym zabiegu czytelnik znaleźć może listę chorób lub dolegliwości, które dany zabieg skutecznie leczy lub łagodzi.

Największym walorem książki jest jej wiedza, jak metody te stosować w warunkach domowych. Szczególnie jest to cenne w odniesieniu do ludzi chorych i starych lub tych, którzy mieszkają w małych miejscowościach, z dala od gabinetów fizykoterapeutycznych.

Książka jest w zasadzie przeznaczona dla odbiorcy z szerokiego kręgu społeczeństwa, jednak mogą z niej korzystać również pielęgniarki środowiskowe. Z zainteresowaniem przeczyta ja też i lekarz, zwłaszcza lekarz rejonowy, który niejednokrotnie jest w swych poczynaniach terapeutycznych bezradny wobec problemów ludzi przewlekle chorych i osób starszych. Często w takich przypadkach farmakoterapia jest już dawno mało skuteczna, lub nawet szkodliwa, powoduje uszkodzenie wielu narządów wewnętrznych, uniemożliwiające dalsze jej stosowanie.

Z przekonaniem polecam więc czytelnikom nową, moim zdaniem bardzo wartościową książkę, napisaną przez doświadczonego terapeutę, świetnego znawcę tych metod leczenia, które oparte są na niewyczerpanej energii słońca, ciepłą ziemi, czystego powietrza i wody. Ufam, że odda ona cenne usługi wielu cierpiącym, a zwłaszcza ludziom starszym i ich rodzinom.

Doc. dr hab. med. Stanisław Gruszka

źródło opisu: Wydawnictwo PZWL 1990

źródło okładki: Własne

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!