Poradnik Globtrotera czyli Blondynka w podróży

Wydawnictwo: National Geographic
poradniki
elfijka

W dzieciństwie trasy jej podróży wyznaczały książki, filmy i wyblakłe ze starości magazyny National Geographic. Kiedy marzenia o poznawaniu świata stały się rzeczywistością, musiała sama zmierzyć się z potęgą natury, różnicami kulturowymi i własnym organizmem. Po kilkunastu latach gromadzenia doświadczeń i testowanych na własnej skórze wynalazków podróżniczych przyszedł czas, aby uporządkować bezcenną wiedzę i podzielić się nią z innymi. W tej książce Beata Pawlikowska – podróżniczka, pisarka i autorka audycji „Świat według blondynki” w Radiu Zet – opisała wszystko co wie o podróżowaniu. Ta praktyczna wiedza przyda się każdemu, bez względu na to czy planuje poważną ekspedycję czy tylko wakacyjny wyjazd.

Sztuka podróżowania według Beaty Pawlikowskiej to m.in.:

* logistyka pakowania, czyli wszystko o bagażu,
* latanie samolotem – od zakupu biletów po jet lag ,
* choroby tropikalne – od zemsty Montezumy po żółtą febrę,
* woda – jak rozpoznać czy nadaje się do picia,
* stworzenia małe i duże, czyli te co skaczą i fruwają i nam życie odbierają
* języki obce i nieobce – o ich oswajaniu i uniwersalnej odmianie angielskiego,
* autobusy – jak odróżnić lodówkę od kurnika,
* lokalne obyczaje, czyli czym różni się turysta od podróżnika.

źródło opisu: www.burdaksiazki.pl

źródło okładki: Burda Książki, 2015

Evik | 2013-04-24
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 23 kwietnia 2013

Książka Beaty Pawlikowskiej – jak większość książek wydanych przez National Geographic jest pięknie wydana. Kredowy papier, piękne ilustracje – jest co do oglądania. Jest również i trochę do czytania. Obawiałam się trochę lektury, ale czytanie tej książki było dla mnie przyjemnością. Nawet część poświęconą chorobom tropikalnym - napisana jest prostym, zrozumiałym językiem. No, może trochę się przestraszyłam tych różnych chorób tropikalnych. Niemal niemożliwe jest uniknięcie ugryzienia przez komara, czy picie czystej, sterylnej wody – nie mówiąc o kąpieli. Na wiele tropikalnych chorób nie ma szczepionek.

Książka składa się z kilku części:
- Część pierwsza – Blondynka w podróży
- Część druga – Przygotowania
- Część trzecia – Samoloty
- Część czwarta – Choroby tropikalne
- Część piąta – Woda
- Część szósta – Te co skaczą i fruwają i nam życie zatruwają
- Część siódma – Blondynka w podróży

W książce jest wiele rad dla podróżnych wybierających się do egzotycznych krajów....

Darkiz | 2017-09-07
Przeczytana: 07 września 2017

Jak na taką podróżniczkę liczyłem że ma coś więcej do powiedzenia ? Książka jest "lekko" naciągana ?Nie chodziło o jakość a o ilość ! Początek jest dosyć interesujący ,mówi kilka rzeczy pożytecznych i przydatnych .Następna część książki może chyba każdego zniechęcić do podróżowania ?Bo autorka pospisywała sobie czym możesz się zarazić ,co może cię ugryźć i od czego możesz umrzeć ! Po co to i komu ? Końcówka też jest nawet ciekawa ,kilka porad i przygód autorki .Zdjęcia są nie ciekawe ! Ogólnie szału nie ma ! ;)

ems | 2012-01-04
Przeczytana: 2009 rok

Oj, słabo.
Niby fajnie wydana, obiecująca na pierwszy rzut oka, ale...
Ale zawartość, to rzeczy w większości oczywiste.
Nie tylko oczywiste dla 'doświadczonych podróżników' ale i dla większości, którzy byli kiedyś w harcerstwie czy gdziekolwiek podróżowali samodzielnie.
OK, chciałem mieć kompleksowo, to mam. Ale jest to zdecydowanie poradnik dla _kandydatów_ na globtroterów. I to powinno znaleźć się w tytule.

Ja liczyłem na mocny rozdział nt chorób tropikalnych. Niby jest, ale nie ma gwarancji, że autorka się na tym rzeczywiście zna.
Ani żadnego nazwiska lekarza konsultanta, ani nawet wykazu bibliografii - nie podano.

A przy okazji - w rozdziale o moskitach autorka pisze sporo o repelentach.
I przez cała stronę mamy wykład nt DEET, i że środki, które zawierają DEET mimo, że skuteczne są do tego stopnia żrące, że rozpuszczają plastik, że lepiej ich nie używać na gołą skórę, nie wdychać, po użyciu myć ręce itd.
Wniosek?
"Dlatego, jesli możesz, stosuj środki niezawierające DEET...

judy | 2012-02-23
Przeczytana: 23 lutego 2012

Zapomniałam już, żeby nie czytać książek pani Pawlikowskiej, bo chyba nie ma drugiego takiego autora, którego sposób pisania tak by mnie denerwował. Każde zdanie pani Pawlikowskiej wydaje mi się przepełnione jej poczuciem wyższości i doświadczenia. "Kiedy byłam w Amazonii", "kiedy leciałam samolotem", "kiedy spotkałam kogoś tam", "Byłam w Kambodży już naście razy", wszystko w tej durnej pierwszej osobie, co daje mi irytujące wrażenie, że jest to raczej opowieść o jej "cudownych" przeżyciach, niż jakikolwiek poradnik. Czasem pisze o rzeczach tak banalnych, że aż w tyłku ściska. Ogółem jednak nie da się ukryć, że pani Pawlikowska ma doświadczenie w podróżowaniu i wiele rzeczy wypróbowała i przeżyła na własnej skórze.

Przede wszystkim jednak sugerowałabym natychmiastową zmianę tytułu tej książki, ponieważ bardziej mi pasuje "Poradnik dla człowieka, który ma dużo kasy na profesjonalną odzież i chce pojechać do egzotycznych krajów, gdzie ma 90% szans na zachorowanie na którąś z...

Kornelia | 2010-12-22
Przeczytana: październik 2010

Mnóstwo praktycznych porad, trochę za dużo o chorobach tropikalnych, ale mogą kiedyś być użyteczne. Napisana świetnym językiem, z humorem, niezbędnik każdego podróżnika.

Porażka! Wielka nieużyteczna cegła! Nie wiem czy istnieje sens pisania poradnika dla Globtrotera bo jaki sens w jednej książce opisywać jak przygotować się do wyprawy na biegun i do lasu deszczowego. Jak dla mnie lepiej kupić książkę o konkretnym państwie/krainie geograficznej które nas interesuje.
Poza tym to co wszystkim rzuciło się w oczy to choroby tropikalne! Przecież to poradnik dla podróżników, a nie podręcznik medyczny!!! Jeżeli chcemy uniknąć wszystkich tropikalnych chorób to siedźmy w domu!
Pewnie parę ciekawych porad jest zawartych w tej księdze, ale gdyby te cenne porady opublikować to powstałaby książka o 100stronach...
Uważam, że to najgorsza pozycja autorki, przez którą straciła w moich oczach.

Lady_B | 2014-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2014

Poradnik dotyczący sposobów na podróżowanie, ale raczej nie skierowany do osób chcących spędzić większość wycieczki w hotelach (czyli bardziej dla podróżników, niż typowych turystów). Sporo ciekawych porad, chociaż zdarzają się także mniej wartościowe. Rozdział o chorobach i innych paskudztwach tropikalnych może lekko nastraszyć. Całość bardzo ładnie wydana, ozdobiona zdjęciami, ale część z nich widziałam już w innych publikacjach pani Beaty.

Kamulka84 | 2010-04-16
Na półkach: Podróżnicze, Przeczytane
Przeczytana: luty 2010

Pomysł na książkę na pewno ciekawy, ale za bardzo przeradza się w poradnik medyczny dotyczący chorób tropikalnych. Pewne szczegóły spokojnie można było ominąć. Książka mnie zawiodła.

Urszula | 2012-08-12
Na półkach: Przeczytane, 2012

W swoim życiu przeczytałam niewiele książek o podróżach. Może dlatego, iż nigdy nie miałam możliwości podróżowania na drugi koniec świata. Jednak z ogromnym zainteresowaniem przeczytałam książki Wojciecha Cejrowskiego i od tej pory każdą inną książkę podróżniczą porównuję z powieściami tego pana. Nie inaczej było z "Poradnikiem Globtrotera czyli Blondynką w podróży".
Na początku powiem, iż panią Beatę bardzo lubię i cenię - może dlatego, iż to kobieta, tak jak ja, a mimo to nie marudzi, nie narzeka, a zwiedza świat - i to raczej ten świat dziki, niebezpieczny. Lubię jej radiowe audycje, a nawet barwę głosu na płycie z kursem językowym. Dlatego też sięgając po książkę Pawlikowskiej, miałam zamiar uchwycić kawałek tamtego niedostępnego, tajemniczego dla mnie świata. Jednak po przeczytaniu książki mam mieszane uczucia.
Po pierwsze, zgodnie z tytułem, jest to poradnik dla globtrotera. Niewiele więc jest tu opowieści z samych wypraw. Pewnie nie powinno mnie to dziwić i obszerniejsze...

clisha | 2011-05-29
Przeczytana: 2009 rok

Wg mnie super mini - przewodnik dla turystów, zwłaszcza przyszłych turystów. Autorka w sposób przystępny, zwięzły radzi jak przygotować się do podróży, jak wyposażyć apteczkę, siebie - ubranie, ekwipunek; co robić w razie zachorowania, jak się ustrzec przed chorobami, nawet złodziejami, zapoznaje z różnymi zwyczajami w różnych miejscach świata. Polecam.