Poradnik Globtrotera czyli Blondynka w podróży

Wydawnictwo: National Geographic
poradniki
elfijka

W dzieciństwie trasy jej podróży wyznaczały książki, filmy i wyblakłe ze starości magazyny National Geographic. Kiedy marzenia o poznawaniu świata stały się rzeczywistością, musiała sama zmierzyć się z potęgą natury, różnicami kulturowymi i własnym organizmem. Po kilkunastu latach gromadzenia doświadczeń i testowanych na własnej skórze wynalazków podróżniczych przyszedł czas, aby uporządkować bezcenną wiedzę i podzielić się nią z innymi. W tej książce Beata Pawlikowska – podróżniczka, pisarka i autorka audycji „Świat według blondynki” w Radiu Zet – opisała wszystko co wie o podróżowaniu. Ta praktyczna wiedza przyda się każdemu, bez względu na to czy planuje poważną ekspedycję czy tylko wakacyjny wyjazd.

Sztuka podróżowania według Beaty Pawlikowskiej to m.in.:

* logistyka pakowania, czyli wszystko o bagażu,
* latanie samolotem – od zakupu biletów po jet lag ,
* choroby tropikalne – od zemsty Montezumy po żółtą febrę,
* woda – jak rozpoznać czy nadaje się do picia,
* stworzenia małe i duże, czyli te co skaczą i fruwają i nam życie odbierają
* języki obce i nieobce – o ich oswajaniu i uniwersalnej odmianie angielskiego,
* autobusy – jak odróżnić lodówkę od kurnika,
* lokalne obyczaje, czyli czym różni się turysta od podróżnika.

źródło opisu: www.burdaksiazki.pl

źródło okładki: Burda Książki, 2015

Alicja | 2019-03-29
Przeczytana: 09 lutego 2019

Bardzo praktyczne porady.

Darkiz | 2017-09-07
Przeczytana: 07 września 2017

Jak na taką podróżniczkę liczyłem że ma coś więcej do powiedzenia ? Książka jest "lekko" naciągana ?Nie chodziło o jakość a o ilość ! Początek jest dosyć interesujący ,mówi kilka rzeczy pożytecznych i przydatnych .Następna część książki może chyba każdego zniechęcić do podróżowania ?Bo autorka pospisywała sobie czym możesz się zarazić ,co może cię ugryźć i od czego możesz umrzeć ! Po co to i komu ? Końcówka też jest nawet ciekawa ,kilka porad i przygód autorki .Zdjęcia są nie ciekawe ! Ogólnie szału nie ma ! ;)

kariatyda | 2015-04-07

Książka niesamowicie przydatna dla tych, którzy chcą podążać śladami Beaty Pawlikowskiej. Kto inny udzieliłby tylu cennych rad? Myślę, że przed wyprawą do Ameryki Południowej jest to lektura obowiązkowa.

Lady_B | 2014-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2014

Poradnik dotyczący sposobów na podróżowanie, ale raczej nie skierowany do osób chcących spędzić większość wycieczki w hotelach (czyli bardziej dla podróżników, niż typowych turystów). Sporo ciekawych porad, chociaż zdarzają się także mniej wartościowe. Rozdział o chorobach i innych paskudztwach tropikalnych może lekko nastraszyć. Całość bardzo ładnie wydana, ozdobiona zdjęciami, ale część z nich widziałam już w innych publikacjach pani Beaty.

Nuuuuda. Jak można napisać tak nudną książkę podróżniczą?? To było moje pierwsze ale i ostatnie podejście do książek Pani Beaty. Odrzuciłem dość drażniące mnie osobiście zachowanie Pani Pawlikowskiej. Bez skutecznie. Powinna się skupić na podróżowaniu, nie pisaniu. Widać że to nie jej działka. I cóż z tego że ładnie wydana. A szkoda.

andrutka | 2014-01-19
Przeczytana: 2011 rok

Szału nie ma. Fajnie opisane choroby tropikalne i za to mega plus. Cała reszta bez szału. Chociaż dla kogoś kto nie podróżuje i wybiera się w pierwszą podróż życia może być cenna wskazówką.

uszas | 2013-09-23

Trochę się zawiodłam stylem pisania. Za to na plus rewelacyjne rysunki w tekście:D

zoosia | 2013-05-08
Przeczytana: 14 lipca 2012

Korzystam z niej do dzisisja

Evik | 2013-04-24
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 23 kwietnia 2013

Książka Beaty Pawlikowskiej – jak większość książek wydanych przez National Geographic jest pięknie wydana. Kredowy papier, piękne ilustracje – jest co do oglądania. Jest również i trochę do czytania. Obawiałam się trochę lektury, ale czytanie tej książki było dla mnie przyjemnością. Nawet część poświęconą chorobom tropikalnym - napisana jest prostym, zrozumiałym językiem. No, może trochę się przestraszyłam tych różnych chorób tropikalnych. Niemal niemożliwe jest uniknięcie ugryzienia przez komara, czy picie czystej, sterylnej wody – nie mówiąc o kąpieli. Na wiele tropikalnych chorób nie ma szczepionek.

Książka składa się z kilku części:
- Część pierwsza – Blondynka w podróży
- Część druga – Przygotowania
- Część trzecia – Samoloty
- Część czwarta – Choroby tropikalne
- Część piąta – Woda
- Część szósta – Te co skaczą i fruwają i nam życie zatruwają
- Część siódma – Blondynka w podróży

W książce jest wiele rad dla podróżnych wybierających się do egzotycznych krajów....