Wieża światła

Seria: Mistrzowie SF
Wydawnictwo: Amber
The Tower of Glass
multiflora

Genialny twórca androidów, Simeon Krug, opętany jest ideą nawiązania kontaktu z innymi istotami rozumnymi we wszechświecie. Idąc za swym marzeniem pragnie wznieść na arktycznych pustkowiach Kanady gigantyczną "wieżę światła", która będzie przekaźnikiem jego gwiezdnego posłania. Budowa postępuje bez przeszkód, aż do dnia, gdy androidy zaczynają żądać takich samych praw, jakie przysługują ludziom...

źródło opisu: Amber, 1994

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Kuba | 2015-10-23
Przeczytana: 22 października 2015

Po lekturze "Wieży światła" i "Rodzimy się z umarłymi" stwierdzam, że Silverberg ma talent do tworzenia książek science-fiction, które - mimo elementów hard science fiction - są proste i czyta się je łatwo i przyjemnie.
"Wieża światła" ma bardzo ciekawie wykreowany świat przedstawiony, a ukazane uniwersum ludzi, androidów i ektogenów jest kompletne i dla mnie, osobiście, ma to duże znaczenie. W akcji książki nie spotkałem żadnych nonsensów albo czegokolwiek co mogłoby w dużym stopniu przeczyć zasadom świata.
Główne postacie Kruga i Thora Watchmana dobrze nakręcały akcję, więc dzieło czytało się bardzo płynnie. Akcja może nie była jakoś bardzo porywająca, ale ostatnie rozdziały były dla mnie wciągające.
Niestety Robert Silverberg nie jest Stanisławem Lemem science fiction - wg mnie jego książkom brakuje tego pierwiastka "wyjątkowości". Może kolejne jego książki zmienią moją opinię.

Bitel | 2018-03-01
Przeczytana: 01 marca 2018

To moja druga książka Silverberga po "Królestwach ściany" i ta mi się bardziej spodobała.Jest to opowieść o androidach,ich podziałach,religii i dążeniu do autonomii.Jednocześnie w tym wszystkich ich twórca,uznawany jest za boga i próbuje nawiązać kontakt z innymi cywilizacjami przez tytułową wieżę,którą budują jego androidy.Czyta się szybko,książka na 2 dni,coś lekkiego dla miłośników gatunku.

laki83 | 2016-02-02
Przeczytana: 01 lutego 2016

Jak dla mnie rewelacja, przedstawiony świat jest dla mnie jak najbardziej do "prawdziwy" i nosi znamiona prawdopodobieństwa. Główne wątki są bardzo wciągające, niezwykłe postacie głównych bohaterów, wszystko to zostało bardzo zgrabnie połączone. Po dacie powstania książki spodziewałam się jakiegoś nudnego SF, a okazało się, że trafiła mi się perełka. Na pewno przeczytam jeszcze coś tego autora. Po prostu mnie wciągnęło.

Radosław Majkowski | 2019-05-19
Paprykarz Szczeciński | 2018-05-16