Jak pokonać wstyd

7 (4 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Overcoming Shame
psychologia, wstyd, windy, dryden,
Kelos88

Czego się wstydzimy? Co tkwi u podłoża odczuwania wstydu? Czy wstyd ma pozytywne aspekty? Czy jest jakaś opcja alternatywna dla wstydu? Jak pokonać wstyd sytuacyjny? Jak pokonać wysoką skłonność do wstydu? Sam fakt, że emocję odczuwamy jako bolesną, nie jest dobrym wyznacznikiem tego, czy jest ona zdrowa, czy nie. Lepszy wskaźnik stanowią leżące u jej podłoża przekonania. Zdrowe emocje...

Sam fakt, że emocję odczuwamy jako bolesną, nie jest dobrym wyznacznikiem tego, czy jest ona zdrowa, czy nie. Lepszy wskaźnik stanowią leżące u jej podłoża przekonania. Zdrowe emocje negatywne wyrastają z przekonań racjonalnych, natomiast niezdrowe - z irracjonalnych. Autor systematycznie wyjaśnia zagadkę wstydu oraz ukazuje jak można wyjść z pułapki życiowych ograniczeń, które wstyd może człowiekowi narzucać.

„Lu­dzie wsty­dzą­cy się swoich agre­sy­wnych myś­li są bar­dziej skłon­ni są­dzić, że za­cho­wa­ją się zgo­dnie z ni­mi, niż lu­dzie, któ­rzy za­miast wsty­du z po­wo­du ta­kich myś­li do­świad­cza­ją np. roz­cza­ro­wa­nia.”

„Kie­dy do­świad­cza­my uczu­cia wsty­du, czu­je­my na so­bie oce­nia­ją­ce spo­jrze­nia in­nych lu­dzi i prag­nie­my uciec przed ich wzro­kiem. «Zmniej­sza­nie» swe­go ja jest jed­nym ze spo­so­bów ta­kiej ucie­czki.”

źródło opisu: Wydawnictwo JK 2008

źródło okładki: http://wydawnictwofeeria.pl/pl/ksiazka/jak-pokonac-wstyd

Kelos88 | 2015-09-14
Przeczytana: 14 września 2015

Świetna książka pozwalająca zrozumieć ludzkie zachowania i rozpocząć pozytywną zmianę.