Państwo a rewolucja

Okładka książki Państwo a rewolucja Włodzimierz Lenin
Okładka książki Państwo a rewolucja
Włodzimierz Lenin Wydawnictwo: Książka i Wiedza filozofia, etyka
Kategoria:
filozofia, etyka
Wydawnictwo:
Książka i Wiedza
Data wydania:
1980-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1980-01-01
Data 1. wydania:
2011-01-01
Język:
polski
Tagi:
lenin marksizm-leninizm filozofia
Średnia ocen

7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Rewolucja u bram. Pisma Lenina z roku 1917 Włodzimierz Lenin, Slavoj Žižek
Ocena 7,4
Rewolucja u br... Włodzimierz Lenin,&...
Okładka książki Wielkie Mowy Historii. Tom 2. Od Lincolna do Stalina Susan B. Anthony, Theobald von Bethmann, Otto von Bismarck, John Brown, Elizabeth Cady Santon, Georges Clemenceau, William Cobbett, Ignacy Daszyński, Roman Dmowski, Fryderyk Engels, Abby Kelly Foster, Fryderyk Wilhelm IV, Mahatma Gandhi, Giuseppe Garibaldi, Giovanni Gentile, William Gladstone, Edward Grey, Teodor Herzl, Wilhelm II Hohenzollern, Wilhelm Jordan, Maria Koszutska, Włodzimierz Lenin, Herman Liebermann, Abraham Lincoln, Thomas Babington Macaulay, Karol Marks, Aleksander II Mikołajewicz, Benito Mussolini, Ludwik Pasteur, Karl Pearson, Józef Piłsudski, Ernest Renan, Franklin Delano Roosevelt, Arnold Ruge, George Bernard Shaw, Maria Skłodowska-Curie, Józef Stalin, Stojący Niedźwiedź, Rabindranath Tagore, Henrik Ragnar Törnebladh, Lew Trocki, Ludwik Waryński, Woodrow Thomas Wilson, Wincenty Witos, Wódz Józef, Emil Zola, Bernhard von Bülow, Helmuth Karl Bernhard von Moltke
Ocena 7,3
Wielkie Mowy H... Susan B. Anthony, T...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
28 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
4
3

Na półkach:

Książka dla tych nad którymi wiszą dylematy;
"droga do socjalizmu poprzez demokratyczne zwycięstwo w systemie burżuazyjnej demokracji czy konieczność obalenia kapitalizmu poprzez zbrojne przejęcie władzy i ustanowienie dyktatury proletariatu?"
"Państwo dyktatury proletariatu które wraz z rozwojem ekonomiczno-kulturowym zacznie obumierać, na rzecz przejścia w Komunizm czy bliżej nieokreślona anarchia?",
"Scentralizowany system komun,rad czy Federacja wzorem Szwajcarii a może inny ustrój państwowy? "
Oraz wiele innych zagadnień.

Książka dla tych nad którymi wiszą dylematy;
"droga do socjalizmu poprzez demokratyczne zwycięstwo w systemie burżuazyjnej demokracji czy konieczność obalenia kapitalizmu poprzez zbrojne przejęcie władzy i ustanowienie dyktatury proletariatu?"
"Państwo dyktatury proletariatu które wraz z rozwojem ekonomiczno-kulturowym zacznie obumierać, na rzecz przejścia w Komunizm czy...

więcej Pokaż mimo to

avatar
380
196

Na półkach: ,

Ciężko nie odczuć że Państwo a rewolucja jest lekturą z całkowicie innej rzeczywistości historycznej. Ta niedokończona praca Lenina jest krótkim omówieniem jego marksowskiej analizy państwa jako narzędzia motoru konfliktu klasowego i represji. W tym sensie praca jest poprawna, gdyż jak stosunkowo dokładnie reprezentuje ujęcie przedstawione przez Marksa i Engelsa. Odbiorca zostaje również zapoznany z krytyką socjaldemokratycznej interpretacji "obalenia burżuazyjnego państwa", zaprezentowanego przez Engelsa w pracy Anty Dühring.
Tu wszystko jest poprawnie przedstawione.
Ciężko jednak nie odczuć że Lenin pisze pod tezę. Praca jest pełna oskarżeń, argumentów ad hominem czy po prostu nieuzasadnionych tez lub nie do podważenia. Przykładem tutaj są: teoria "obumierającego" państwa i imperializmu.
Pierwsza z nich nie ma defacto żadnych podstaw empirycznych. Państwo się pomału rozpada, bo po prostu nie będzie konfliktu klasowego. Wynika to ze specyficznego ujęcia państwa jako organizacji społeczeństwa nie posiadającej "własnej autonomii". Nie da się uzasadnić takiego ujęcia państwa przez Lenina, gdy Weberowska teoria biurokracji i państwa była powszechnie znana i podparta faktycznymi dowodami. Nie znaczy to oczywiście że Weberowi podobała się "żelazna klatka" w jaką przekształcało się hiperracjonalne państwo. Mimo to ma to o wiele więcej sensu niż prezentowane poglądy.
Państwo a rewolucja w tej kwestii po prostu było zdezaktualizowane w momencie pisania, a tym bardziej publikacji. Natomiast teoria imperializmu jest wyprana z jakiejkolwiek treści i samo potwierdzająca się. Każda nierówność sił w ramach państw kapitalistycznych jest już imperializmem (wykluczony jest imperializm nadprodukcji czy populacji). Natomiast niemożliwy jest imperializm państw socjalistycznych (co mocno stawia pod znakiem zapytania politykę ZSRR, którą nawet na X kongresie chińskiej partii komunistycznej Chińczycy uznali za przejaw socjał-imperializmu). W tym sensie ta teoria nie ma wartości poznawczej.
Jest natomiast jeden aspekt pracy który mi się (ku mojemu zdziwieniu) spodobał. Jest to niesamowity polityczny entuzjazm i stanowczość Lenina. W czasach niepewności i kryzysów, takie podejście wydaje się naiwne lub skrajnie radykalne. Jednak ten rewolucyjny duch Lenina może być czymś co potrzebujemy aby zwalczyć obecne globalne problemy. Niekoniecznie w takiej samej treści jak Lenin proponował, ale o podobnej substancji. I to jedyny aspekt tej pozycji który wywołał we mnie jakąkolwiek sympatię.
Czy jest jednak potrzebne czytanie Państwa a rewolucji aby to zrozumieć? Raczej wątpię.

Ciężko nie odczuć że Państwo a rewolucja jest lekturą z całkowicie innej rzeczywistości historycznej. Ta niedokończona praca Lenina jest krótkim omówieniem jego marksowskiej analizy państwa jako narzędzia motoru konfliktu klasowego i represji. W tym sensie praca jest poprawna, gdyż jak stosunkowo dokładnie reprezentuje ujęcie przedstawione przez Marksa i Engelsa. Odbiorca...

więcej Pokaż mimo to

avatar
11683
493

Na półkach: ,

Świadectwo tego jak wyglądał jeden z nurtów ówczesnego ruchu robotniczego.

Świadectwo tego jak wyglądał jeden z nurtów ówczesnego ruchu robotniczego.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    35
  • Chcę przeczytać
    24
  • Posiadam
    5
  • Ulubione
    3
  • 2021
    1
  • Historia
    1
  • 2015
    1
  • Filozofia/religie/ekonomia/antropologia/psychologia
    1
  • 2023
    1
  • Nauka,historia,filozofia,biografie,religia,itp.
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Państwo a rewolucja


Podobne książki

Przeczytaj także